Uşak Ufuk
20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 153 bin 867 kg atık toplandı
27 Mayıs 2019 Pazartesi 08:30

153 bin 867 kg atık toplandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık” projesi kapsamında bilgilendirme eğitimi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi  Emine Erdoğan'ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık” projesi kapsamında bilgilendirme eğitimi gerçekleştirildi. Aybey İlkokulunda düzenlenen programa Vali Funda Kocabıyık, Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Fatih Namık Öztürk, öğretmen ve öğrenciler katıldı.  İlk olarak öğrenciler tarafından hazırlanan geri dönüşüm sergisini gezen Vali Funda Kocabıyık, daha sonra proje kapsamında hazırlanan bez çanta ve eğitim setlerini öğrencilere dağıttı. Program sonrası açıklamalarda bulunan Vali Funda Kocabıyık; 21. yüzyılın birçok teknolojik imkanı insanlığın hizmetine sunduğunu ancak insanlığın ortak değeri olarak kabul edilen çevreden geri getirmesi zor, hatta imkânsız olan varlıkları da alıp götürdüğünü kaydetti.  Uşak’ta ki Sıfır Atık projesi kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Vali Funda Kocabıyık, “İlimiz nezdinde  “Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalar sürdürülmekte olup; İlimizdeki tüm kurum ve kuruluşlar projeye dahil olmuştur. Bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 124 okulda Sıfır Atık uygulaması başlamıştır. Ayrıca 2018 yılında kurum ve kuruluşlarda 65 bin 076 kg. kâğıt – karton, 24 bin 123 kg plastik, 13 bin 056 kg cam, 7 bin 344 kg metal, 13 bin 668 kg organik atık, 30 bin 600 kg da bitkisel atık – yağ olmak üzere 153 bin 867 kg atık toplanmıştır. Bu rakamlar ilimizde projeye önemli bir desteğin olduğunu göstermektedir. İlimizin Sıfır Atık projesinde öncü illerden olması ve bu kapsamda tüm kurum ve kuruluşlarımızda 2023 yılından önce uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir” dedi. Vali Funda Kocabıyık programın sonunda öğrenci ve öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. 

SIFIR ATIK PROJESİ NEDİR? Sıfır Atık konusunu ele almadan önce “Sıfır Atık Nedir” sorusunu cevaplayarak başlayabiliriz. “Sıfır Atık”; kaynakların verimli kullanılması ile birlikte israfın önlenmesini, atık oluşumunun önlenmesi veya azaltılması ile birlikte atık oluştuğu durumda kaynağında ayrı toplanarak geri kazanımının sağlanmasını kapsayan bir atık yönetim felsefesidir. Dünya nüfusundaki yüksek ivmeli artış ile birlikte sanayi ve ekonominin de gelişmesi beraberinde tüketimi artırmış, bu durum sınırlı kaynaklarımıza olan ihtiyacı da artırmış ve doğal kaynaklarımızı daha verimli kullanma ihtiyacımız doğmuştur. Atıkların bilinçli bir şekilde yönetilmesi kaçınılmaz olduğundan, geri dönüşüm ve geri kazanım olmaksızın bertaraf edilen atıklar, hem çevresel boyutta hem de enerji kaynağı kayıpları anlamında dünyamızı tehdit etmektedir.

Tüm bu nedenlerle T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 yılında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına “Sıfır Atık” projesini hayata geçirmiştir. İlk olarak bakanlığın ana hizmet binasında aşamalı olarak başlatılan proje hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ