Uşak Ufuk
22 Ocak 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 Bir patlama meydana geldi
08 Mayıs 2018 Salı 10:18

Bir patlama meydana geldi

Uşak Deri Karma OSB'deki katı atık depolama alanında meydana gelen metan gazı sıkışması sonucu bir patlama meydana geldi.

Uşak Deri Karma OSB'deki katı atık depolama alanında meydana gelen metan gazı sıkışması sonucu bir patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle her hangi bir can kaybı meydana gelmezken, bölgede bulunan atık su arıtma tesisinin bulunduğu alanın atıklar nedeniyle kapandığı ve ulaşımda aksamalar meydana geldiği öğrenildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu, Uşak Valisi Salim Demir'in başkanlığında kriz masasının kurulduğunu ve temizlik çalışmalarının başladığını bildirdi. Bölgeden yapılan açıklamada arıtma çamurlarının depolandığı alan, yağmur suyu ve atıksu kanallarının tıkandığı ifade edildi. Kanalların tıkanması nedeniyle sulu çamurun bölge dışında bulunan Denizli-Uşak karayoluna taştığı ve ulaşımda belli bir alanda aksama meydana geldiği aktarıldı.

MEYDANA GELEN METANG GAZI PATLAMASI SONUCUNDA UŞAK DERİ OSB'DE KRİZ MASASI KURULDU

Uşak Deri OSB Yönetimi'nden yapılan açıklamaya göre bölgede sulu işlenti yapan fabrikalarda üretimin kısa süreliğine durdurulduğu ve Uşak Valisi Salim Demir Başkanlığında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, AFAD Müdürlüğü, Karayolları Uşak Şube Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Müdürlüğü, Karma OSB Başkanlığı ve Uşak-Çivril Karayolu yapımını üstlenen Doğusan Firması yetkililerinden bir kriz masası kurulduğu bildirildi. Kriz masasının hızla çözümler ürettiği ve icraatların başladığını bildiren Uşak Deri Karma OSB Yönetimi, Denizli-Uşak yolunun temizleneceğini ve trafik akışının kısa sürede normale döneceğini ve koku salınımının önleneceğini duyurdu. Ayrıca su ve atıksu kanallarındaki tıkanıkların bir an önce giderileceği bilgisi paylaşıldı.

UŞAK DERİ OSB’DE GÜNLÜK ORTALAMA450 TON KATI ATIK ORTAYA ÇIKIYOR

Uşak Deri Karma OSB’de üretim yapan fabrikalar, katı atıklar konusunda yoğun bir üretim yapıyor. Deri, yün ve tekstil işletmelerindeki atıkların büyük bölümü sulu oluyor ve arıtma tesislerinde biriken atıklar, çökeltim havuzlarında kek şeklinde oluyor ve kamyonlarla patlamanın meydana geldiği çöp deponi alanına dökülüyor. Uşak Deri OSB yönetimi daha önce bu konuda yerel yönetimle görüşmeler yapmış, fakat atıklar tehlikeli olduğu için doğada saklanması sakıncalı bulunmuştu. Bunun yanı sıra yaklaşık 4 yıl önce bir proje oluşturulmuş fakat diğer OSB ve yerel yönetimle ortak olunamadığı için hibe fonlardan yararlanılamamıştı.  HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ