Uşak Ufuk
19 Şubat 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 Doğaya salındı
20 Haziran 2018 Çarşamba 08:03

Doğaya salındı

Uşak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yetiştirilen bin kınalı keklik doğaya salındı.

Uşak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yetiştirilen bin kınalı keklik doğaya salındı. Yaban hayatının zenginleştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında özel çiftliklerde üretilen bin adet kınalı keklik, sabah saatlerinde Karahallı ilçesi Cılandras mevkisine getirildi.

uşak valisi salim demir: Uşak ilimiz havası, suyu, toprağı ve yaban hayatıyla

 vasıflı bir dokuya sahiptir

Düzenlenen programa Vali Salim Demir ile birlikte Karahallı Kaymakamı Önder Çengel, Karahallı Belediye Başkanı Ali Topçu, Uşak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hüseyin Tekin iştirak etti. Doğal hayatın korunması adına çeşitli çalışmaların gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Salim Demir, yaptığı açıklamada “Uşak ilimiz havası, suyu, toprağı ve yaban hayatıyla vasıflı bir dokuya sahiptir. Bununla birlite, yaban hayatının daha da zenginleşmesi için doğaya keklik bırakacağız. Bıraktığımız bu keklikler aynı zamanda kene ve süne zararlısı ile mücadeleye de katkı sağlayacaktır. Doğal dengeyi sağlamak adına bölgeye geçtiğimiz yıl da keklik bırakıldı. Tekniğine uygun küçük müdahalelerle doğal yaşamın dengesini korumaya gayret ediyoruz. Nesli tehlike altına giren ve sayısı azalan hayvanların sayılarını artırmayı hedefliyoruz. Av ve yaban hayatını destek amaçlı gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, 2006 ve 2017 yılları arasında Uşak'ta yaklaşık 15 bin kınalı kekliğin doğaya salınmıştır” dedi.

Mehmet Çetin’in kabrini şehidin babası Hüseyin Çetin ile birlikte ziyaret ederek dua etti

Yapılan açıklamanın ardından bölgeye getirilen bin keklik Vali Salim Demir ve programa katılanlar tarafından doğaya bırakıldı. Vali Salim Demir, Karahallı ilçesindeki programın dönüşünde Yoncalı köyünde bulunan, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Marmaris’te düzenlenen saldırıda şehit olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın koruması Mehmet Çetin’in kabrini şehidin babası Hüseyin Çetin ile birlikte ziyaret ederek dua etti.

KEKLİK NASIL BİR KUŞ TÜRÜDÜR?

Keklik Familyası: Sülüngiller (Phasiandae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da. Özellikleri: Güvercin iriliğinde, eti lezzetli bir av kuşu. Ayakları ve gagası kırmızıdır. Ovalarda bol avlanır. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Kınalı keklik, çil keklik, kırmızı başlıklı keklik, bambu kekliği Ünlü türleridir. Sülüngiller ailesinden çalılık, ovalık ve orman kenarlarında çiftler veya toplu halde yaşayan, göçmen olmayan bir av kuşu. Türlere göre boyları 26-35 cm arasında değişir. Sırtları toprak renginde olduğundan yerde gezerken fark edilmeleri zordur. Kurtçuk ve tane ile beslenirler. Buğday filizlerinin uçlarını yiyerek zarar verirler. Gagası ve ayakları kırmızıdır. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da bol rastlanan keklikler, hayatlarını doğdukları topraklarda geçirirler. Yavrular büyüyünce de ana-babalarını terk etmezler. Ürkütülmedikleri takdirde yürüyerek tavuklar gibi besin ararlar. Tehlike halinde gürültülü şekilde kanat çırparak havalanır ve çok hızlı uçarlar. Otlar arasında açtığı çukurlarda barınır. 12-15 yumurta yumurtlarlar. 25 gün kuluçkaya yatarlar. Dişinin yavrulara karşı muhabbeti çok fazladır. 

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ