Uşak Ufuk
21 Mart 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 Engelliler Haftasını kutladı
14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:21

Engelliler Haftası'nı kutladı

Vali Salim Demir, 10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Peltek ve çeşitli engel gruplarından oluşan engellileri makamında kabul ederek haftalarını kutladı.

Vali Salim Demir, 10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Peltek ve çeşitli engel gruplarından oluşan engellileri makamında kabul ederek haftalarını kutladı.  Her insanın bir engelli adayı olduğuna dikkat çeken Vali Salim Demir “Engellilik gerçekleşmişse, fiili bir durumsa artık buna göre engellimizin hayatını kolaylaştıracak tedbirleri almalıyız. Devletimiz bu çerçevede gerçekleştirdiği önemli çalışmalarla engellilerin her geçen gün hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri için önemli imkânlar sağlamaktadır” dedi.  

Vali Salim Demir konuşmasına şöyle devam etti, “Engellilerimizin topluma üretken bireyler olarak katılımı ve istihdamında güzel gelişmeler kaydedilmektedir. Toplumda engellilerimize karşı hassasiyetin sürekli canlı tutulması amacıyla Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulmakta, kamu spotları ve çeşitli yayınlarla bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri devam etmektedir. Engelliliğin bir tercih değil hayatın güç bir imtihanı olduğu şuuruyla, engellilerimizin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırılması hususunda üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getirmek, engelleri birlikte aşmak üzere el birliği yapmak insan olarak sergileyebileceğimiz en ulvi davranışlardandır. Bu vesile ile tüm engellilerimize ve ailelerine hayatlarını rahatlıkla idame ettirilebilmeleri için kolaylıklar, sağlık ve esenlikler dilerim.”  Yaptığı açıklamanın ardından Vali Salim Demir, kabul sırasında temsil ettikleri dernekler adına engellilerin yaşadığı sıkıntıları ve taleplerini aldı. Öte yandan Uşak Valisi Demir, daha önce bir mesaj yayınlamış ve engellilerin daha uygun koşullarda yaşaması için yapılan çalışmalara değinmişti. Vali Demir, “İçinde yaşadığımız toplumda hayatın bir gerçeği olarak kendileri ve aileleriyle birlikte engellilerimiz, ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmını oluşturmaktadır. Bu sebeple engelli vatandaşlarımızla ilgili olarak yaşanılan vakaların geçici bir durum gibi değil de toplumun bir gerçeği olarak gündemde tutulması gerekmektedir. 

Kendimizin değilse bile, belki en yakınımızdaki bir aile ferdimizin engellilik haline, kimisi doğuştan, kimisi sonradan maruz kalmakta, bedensel veya ruhsal kusurlar içeren bu hal bazı insanlarımızın hayatını sürdürmesinde ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Hiç kimse böyle bir durumda bulunmayı arzu etmemekle birlikte, gündelik yaşantıda yaşanabilecek bir kaza veya geçirilen bir hastalık sonucu her sağlam insanımız bir engelli olabilmektedir. Bu nedenle toplumumuzda kaçınılmaz bir gerçeklik olarak engellilik, hayatın maalesef her an bir parçası durumundadır. Engellilerin dışlanmadan, ayrımcılığa uğramadan tüm insani haklarından yararlanarak, toplumsal hayata katılmaları için bir devlet politikası olarak stratejiler üretilmekte, bu çalışmalar bakanlıklar düzeyinde koordine edilmektedir. Engellilerin ve yaşı itibariyle özel desteğe ihtiyaç duyan yaşlıların toplumsal yaşamın tüm alanlarına onurlu bir fert olarak katılımlarının sağlanması konusunda çok önemli mesafeler kat edilmiştir. Artık engellilik konusu gelip geçici bir vaka gibi değil, engel düzeyine göre sunulan hizmetler, yaklaşım tarzı ve sayısı her geçen gün artan binalarımızla kurumsal bir yapıya dönüşmüştür. Son yıllarda engellilerimizin topluma üretken bireyler olarak katılımı ve istihdamında da güzel gelişmeler kaydedilmekte, toplum nezdinde de genel anlamda bilinç düzeyinde bir yükselme kaydedildiğini müşahede etmekteyiz.Toplumda engellilerimize karşı hassasiyetin sürekli canlı tutulması amacıyla Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulmakta, kamu spotları ve çeşitli yayınlarla bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri devam etmektedir.Engelliliğin bir tercih değil hayatın güç bir imtihanı olduğu şuuruyla, engellilerimizin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırılması hususunda üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getirmek, engelleri birlikte aşmak üzere el birliği yapmak insan olarak sergileyebileceğimiz en ulvi davranışlardandır.

Bu vesile ile tüm engellilerimize ve ailelerine hayatlarını rahatlıkla idame ettirilebilmeleri için kolaylıklar, sağlık ve esenlikler temenni ediyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum” demişti. 

HABER:HALİL ASLAN

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ