Uşak Ufuk
21 Mart 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 Kan donduran olay
29 Kasım 2018 Perşembe 08:07

Kan donduran olay

Uşak’ın Ulubey ilçe çöplüğüne yakın dere yatağında parçalanmış halde beş köpek yavrusu bulundu.

Uşak’ın Ulubey ilçe çöplüğüne yakın dere yatağında parçalanmış halde beş köpek yavrusu bulundu.  Sokak köpeklerini beslemek amacıyla hayvan barınağına giden vatandaşlar, ilçe çöplüğü yakınında bulunan dere yatağında parçalanmış halde 5 köpek yavrusunu buldu. Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Veteriner Nebahat Avcu, durumu yetkililere bildirerek konuyla ilgili soruşturma başlatılmasını sağladı. 

Ulubey Belediye Başkanı Ali Rıza Ada, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Çok üzücü ve vahim bir durum. Barınağımızın dışında gelişen bir olay. Şuan 193 sokak köpeği barınağımızda sevgi ve güvenle bakılıyor. Bu insanlık dışı yaşanan olayın faillerinin bulunması ve araştırılması için bizlerde elimizden gelini yapıyoruz” dedi. 

UŞAK HAVYANLARI KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI NEBAHAT AVCU, OLAYIN FAİLLERİNİN BULUNMASINI İSTEDİ

Uşak’ın Ulubey ilçesinde 5 köpek yavrusunun çöplükte parçalanmış halde bulunduğu bildirildi. Uşak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Veteriner Hekim Nebahat Avcu, olayın hayvan severler tarafından fark edildiğini ve olayın faillerinin bulunması için resmi kurumlara gerekli başvuruları yaptıklarını kaydetti. Olayın kan dondurduğunu belirten Nebahat Avcu, son dönemlerde meydana gelen bu tür olayların önüne geçilmesini ve hayvanların da tıpkı insanlar gibi bir yaşama hakkının bulunduğunu söyledi. Ulubey’de yaşanan vahşetin takipçisi olacaklarını dile getiren Nebahat Avcu, “Olayı fark eder etmez, Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü’ne gerekli ihbarda bulunduk ve konunun soruşturulup, faillerin ortaya çıkarılmasını talep ettik. Nasıl ki biz insanların bir yaşama hakkı varsa, hayvanların da yaşam hakkından mahrum bırakılmasının bir cezası olmalı” dedi. 

Bu konuda acilen bir eylem planı hazırlanmalı ve hayvanları koruma kanunu revize edilmeli

“Olay karşısında büyük bir şok yaşadık ve kanımız dondu” diyen Nebahat Avcu, şöyle devam etti: “Son yıllarda Türkiye’nin değişik kentlerinde benzer olaylara şahit oluyoruz. Bu konuda acilen bir eylem planı hazırlanmalı ve hayvanları koruma kanunu revize edilmeli. Hayvanlara eziyet edenler Kabahatler Kanunu’na göre para cezasıyla kurtulmamalı, ağır ceza mahkemelerinde yargılanmalıdır. Olayı kınıyorum ve bu konuda tüm toplumu göreve çağırıyorum. Çocuklarımızı koruyup gözettiğimiz gibi sokaktaki canlıları da bu tip durumlara karşı hep birlikte savunalım”.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ