Uşak Ufuk
21 Mart 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 Vali Salim Demir ile röportaj yaptı
16 Nisan 2018 Pazartesi 08:20

Vali Salim Demir ile röportaj yaptı

Uşak’ta çekim yapmak üzere Ulubey kanyonlarına gelen TRT ekibi, cam teras mevkiinde Vali Salim Demir ile röportaj yaptı. Röportaj öncesinde gerçekleştirilecek program hakkında bilgi alan Vali Salim Demir TRT televizyonunun ülkemizde ve dünyanın çeşitli ül

HALİL ASLAN // Uşak’ta çekim yapmak üzere Ulubey kanyonlarına gelen TRT ekibi, cam teras mevkiinde Vali Salim Demir ile röportaj yaptı. Röportaj öncesinde gerçekleştirilecek program hakkında bilgi alan Vali Salim Demir TRT televizyonunun ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde izlenme oranı açısından dikkate değer bir televizyon olduğunu ifade etti. Gerçekleştirilen programda Vali Salim Demir’in verdiği röportajda şunları söyledi:

Sayın Valim, Uşak tarihi ve kültürel dokusuyla farklı bir il. Uşak’ı farklı kılan nedir? 

“Biz, düşman işgalinin ardından kurtuluşu yaşamış bir şehrin, Dumlupınar ilçesinde gerçekleşen Kurtuluş Savaşı'nın en çetin sahnelerinin yansıdığı bir iliz. Atatürk evi olarak adlandırılan bir evimiz var. O ev Mustafa Kemal Atatürk'ün Yunan Generalinin kılıcını teslim aldığı yer. Lidyalılarla ilgili çok değerli bir yerimiz var, Cılandıras mevkii hem doğal güzelliği hem de tarihi dokusuyla ön plana çıkıyor. Kanyonumuza geldiğimiz zaman da onun devamını ile bütünleştiriyoruz. Kanyonumuz Büyük Uşak Kanyonu olarak adlandırılıyor, ancak en ağırlıklı ve görsel bölümü Ulubey ilçesinde. Adıgüzel barajı ne kadar uzanan bir akarsuyumuz var ancak başka yerlerde olmayan Biraz önce de ifade ettiğimiz gibi Dünyanın 2. büyük kanyonu. 75 kilometre uzunluğunda derinliği 100 metre ile 500 metrelere ulaşan bir derinlikte ve genişliği de 200 metreye ulaşan bir kanyona sahibiz”

Peki şunu konuşalım Zafer Kalkınma Ajansı ufak dokunuşlarla buraya bir hayat verdi. 100 binin üzerinde turist çekti. Kalkınma Ajansı'nın desteği bu konuda ne işe yaradı ve nasıl çıktı bu proje?

 “Bu işin farkında olanlar, coğrafi bilgisi kuvvetli olanlar buranın farklı bir yer olduğunu hemen fark ediyor. Yoksa dere yatağı her yerde var, vadi her yerde var. Buranın farkını coğrafi bilgisi iyi olanlar ancak net anlayabiliyorlar. Dolayısıyla bunun farkını bile bilmek için coğrafya biliminde anlamak gerekiyor, doğal güzelliği itibariyle de çok güzel bir yer. Çok ciddi bir su akışı var, burada hatta balıkların avlandığını bilen insanlarımız var gelip burada o hatıralarını bizimle paylaşıyorlar. Şu ana kadar kayda giren turist sayımız 300 binin üzerinde, sizin de bahsettiğiniz gibi Kalkınma Ajansı buraya çok ciddi bir dokunuş yaptı. Bu cam terasın yapılmasıyla buradaki kanyonların farkındalığı zirve yapmıştır. Şu anda Uşak'a ve Ulubey gelip kanyonlara uğramayan kimse yoktur. Fakat bu yetersiz biz istiyoruz ki Ege Bölgesi hatta Türkiye'mizde Dünyanın 2. Büyük kanyonu olduğu için dünya çapında bilinirliğini arttırmamız lazım. Bunun için de Kalkınma Ajansı gerçekten önemli bir görev üstlenmiş, kanyonlarımızın tanıtımıyla ilgili web sitesi ve basılı materyaller hazırlandı. Daha çok ziyaretçinin Uşak’a, kanyonlara gelmesini bekliyoruz.”

Türkiye'mizin büyük hedefleri var 2023, 2053 ve 2071 yılı hedefleri. 2023’e yaklaştık, Sayın Valim Uşak ili olarak siz ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? 

“Bu hafta, Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nin 17. genel kurulunda sanayici ve girişimci işadamlarımla birlikteydik. Onlara hitap etmek fırsatı buldum. Ben de orada 2023'e ve 2053 hedeflerimizden, 2071 hedeflerimizden bahsettim. Eğer bu hedeflere ulaşmak ve bunları gerçekleştirmek istiyorsak planlı programlı, ciddi bir çalışma yapmamız gerekiyor, hayata ve yaptığımız işlere dair hiçbir şeyin tesadüfen olmadığını bilmemiz lazım. Onun için biz de hedeflerimizi doğru koyacağız, çalışmamızı da bir disiplin ve plan doğrultusunda gerçekleştireceğiz. Biz de Uşak olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz, hem sanayimizi geliştirmeye hem turizm ve doğal güzelliklerimizi tarihi zenginliklerimizi tanıtma yönünde ciddi çalışmalar yapıyoruz Bir önceki hafta yine burada MENA ülkelerinin tur operatörleri Turizm yatırımcılarının toplantısını yaptık tanıtımını da yaptık ve burayı da kanyonumuzu da çok beğendiler. Dolayısıyla bu etkinliklerimizi hat safhaya çıkarmamız lazım önce belki yerel Turizm iç Turizm ülke içerisinde sonra da dışarıya Ulubey'in bizi kanyonlarımızı açmamız lazım

 Son Söz bir cümle olarak Uşak'tan Türkiye'ye ne söylemek istersiniz Sayın valim?

 “Biraz önce söylediğimi tekrar etmek istiyorum: ‘Ege'ye gelen herkesin buraya gelip Kanyonlarımızı görsün’. Bu vesile ilimizin tanıtımına sağladığınız için sizlere ve TRT kanalımız aracılığıyla bizleri seyreden tüm izleyicilerimize Uşak’tan selam ve sevgilerimizi sunuyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ