Uşak Ufuk
27 Ekim 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMINI AÇIKLADI
12 Temmuz 2019 Cuma 08:30

AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMINI AÇIKLADI

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı.

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı. Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, “Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 393 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 565 TL olarak belirlendi. Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Haziran ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.393,01 TL, yoksulluk sınırı ise 6.565,44 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Haziran ayında Mayıs ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,09’luk bir artış yaşandı. Haziran ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 35,72 artışla limon, yüzde 14,67 artışla kivi, yüzde 13,38 artışla portakal, yüzde 9,57 artışla kuru fasülye; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 44,97 azalışla domates, yüzde 32,67 azalışla patates, yüzde 29,36 azalışla patlıcan, yüzde 20,67 azalışla dolmalık biber madde fiyatlarında yaşandı” dedi. 

 

Giyim Madde Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, şöyle devam etti: “Haziran ayında Mayıs ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 1,22’lik bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Mayıs ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 2,59 artışla eşofman, yüzde 2,46 artışla iç çamaşırı, yüzde 2,11 artışla eşarp madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Mayıs ayına göre yüzde 11,99 azalışla çocuk pantolonu, yüzde 7,07 azalışla erkek ceketi, yüzde 4,63 azalışla çocuk tişörtü madde fiyatında düşüş gözlemlendi. Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,34’lük bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,55 artışla sıhhi teçhizat malzemeleri; yüzde 2,08 azalışla su faturası madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Aydınlanma madde fiyatında ise Haziran ayında Mayıs ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Haziran ayında Mayıs ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,26’lık bir artış gözlenirken; Haziran ayında Mayıs ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,84’lük bir artış oldu”.

Sağlık ve Ulaşım Madde 

Fiyatlarında Artış Yaşandı

Mehmet Karaçallık, “Haziran ayında Mayıs ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,66’lık bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,72 artışla diş çekme ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,75’lik bir artış olduğu belirlendi. Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 15,8 artışla şehirlerarası otobüs ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Mayıs ayına göre yüzde 2,9 azalışla uçak bileti ücreti fiyatında düşüş gözlemlendi. Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,35’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Mayıs ayına göre değişimin yüzde 34,9 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 13,88 artışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 12,73 azalışla oyun konsolu, yüzde 2,1 azalışla bilgisayar fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 2,96’lık bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 11,74 artışla cilt ve vücut ürünleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Mayıs ayına göre yüzde 0,85 azalışla tuvalet kağıdı madde fiyatında düşüş gözlemlendi. Haziran ayında Mayıs ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,23’lük bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,85 artışla telefon görüşme ücreti, yüzde 2,58 azalışla telefon onarımı madde fiyatlarında olduğu gözlendi.” ifadelerini kullandı. BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.