Uşak Ufuk
23 Eylül 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMLARINI AÇIKLADI
13 Haziran 2019 Perşembe 08:00

AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMLARINI AÇIKLADI

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı.

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı. Her ay düzenli olarak yapılan Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, “Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 390 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 532 TL olarak belirlendi” dedi. 

 

4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 

2.390,86 TL, yoksulluk sınırı ise 6.532,26TL olarak tespit edildi 

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, şöyle devam etti: “Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Mayıs ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.390,86 TL, yoksulluk sınırı ise 6.532,26TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Mayıs ayında Nisan ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,14’lük bir düşüş yaşandı. Mayıs ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 24,68 artışla yer fıstığı, yüzde 24,34 artışla limon, yüzde 22,26 artışla kivi, yüzde 18,91 artışla havuç; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 54,56 azalışla sivri biber, yüzde 45,42 azalışla kuru soğan, yüzde 33,30 azalışla salatalık, yüzde 28,74 azalışla domates, yüzde 27,97 azalışla taze fasülye madde fiyatlarında yaşandı.

Aydınlanma madde fiyatında ise Mayıs ayında Nisan ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Mayıs ayında Nisan ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,71’lik bir artış gözlenirken; Mayıs ayında Nisan ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,96’lık bir artış oldu” dedi. 

 

Memur Sen Uşak Şube Başkanı 

Karaçallık: Giyim ve Haberleşme 

Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, “Mayıs ayında Nisan ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 2,34’lük bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 6,42 artışla takım elbise, yüzde 5,65 artışla ceket, yüzde 5,65 artışla eşofman madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Nisan ayına yüzde 2,58 azalışla erkek sweatshirt, yüzde 1,25 azalışla erkek spor ayakkabısı madde fiyatında düşüş gözlemlendi” ifadelerini kullandı. 

 

cep telefonu görüşme ücreti, 

yüzde 0,5 azalışla telefon onarımı madde fiyatlarında olduğu gözlendi

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, şöyle konuştu: “Mayıs ayında Nisan ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,67’lik bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,83 artışla cep telefonu görüşme ücreti, yüzde 0,5 azalışla telefon onarımı madde fiyatlarında olduğu gözlendi”. 

 

Kişisel Temizlik ve Bakım 

Madde Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

“Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,35’lik bir düşüş gözlendi” diyen Memur Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçallık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 2,07 artışla traş malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 5,61 azalışla parfümler madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Mayıs ayında Nisan ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,27’lik bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,42 artışla tansiyon aleti, yüzde 0,36 azalışla diş dolgu ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,22’lik bir artış olduğu belirlendi. Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 4,99 artışla şehirlerarası otobüs ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 0,09 azalışla kargo gönderme ücreti fiyatında düşüş gözlemlendi.” HABER; BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ