Uşak Ufuk
05 Aralık 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AFET SAHA TATBİKATI YAPILDI
31 Ekim 2019 Perşembe 08:00

AFET SAHA TATBİKATI YAPILDI

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanan Uşak İl Afet Müdahale Planı saha tatbikatı, Vali Funda Kocabıyık'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanan Uşak İl Afet Müdahale Planı saha tatbikatı, Vali Funda Kocabıyık'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP)-UŞAK İl Afet Müdahale planının uygulanabilirliğinin olup olmadığının tespiti, planda görev verilen ana çözüm ortağı kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının bu konulardaki hazırlıklarının gözden geçirilmesi, yerel düzey hizmet gruplarının çalışma imkân ve kabiliyetlerinin tespiti, hizmet grupları arasında koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması amacıyla Vali Funda Kocabıyık başkanlığında 9 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen masa başı plan tatbikatının ardından operasyon servisi gruplarının çalışmalarının icra edildiği saha tatbikatı gerçekleştirildi.

Uşak 112 Acil Çağrı Merkezi binası önünde gerçekleştirilen tatbikata  Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ekrem Savaş, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, TAMP ile ilgili kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Uşak şehir merkezine 27 km mesafede 5,9 Richter ölçeğinde kaydedilen bir deprem meydana geldiği varsayılarak gerçekleştirilen tatbikatta emniyet tedbirlerinin alınması, arama ve kurtarma alanların güvenli hale getirilip, kurtarma ve KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyasyon ve Nükleer) olaylarına müdahale edilmesi, ilk yardım, yangın söndürme, geçici barındırma, beslenme ve benzeri faaliyetler icra edildi.

Tatbikat sonrasında görevli personel ile tek tek tokalaşarak tatbikatı başarılı ve gerçekçi bir şekilde icra ettikleri için tebrik eden Vali Funda Kocabıyık, konu ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Bizim yaşadığımız coğrafya maalesef afetlere, afetlerle birlikte yaşamaya alışmamız gereken bir coğrafya. Özellikle fay hattının geçtiği bir deprem bölgesinde yaşıyoruz. Onun için de sık sık kendinizi güncellememiz lazım. Bir afet durumunda özellikle bir deprem olduğunda nasıl davranacağız, kurumlar nasıl davranacak, nasıl önlemler alacağız bunları sürekli güncellememiz lazım. Bugün bu güncelleme adına Uşak ilinde bir tatbikat gerçekleştirdik. Çok başarılı bir tatbikat oldu. Bu tatbikata katılan bütün kurumlarımıza tek tek teşekkür ediyorum.  Ne yapacağımızı bilmek adına bu çalışmaları yılda en az bir-iki kez yapmak zorundayız.” dedi. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.