Uşak Ufuk
20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AĞAÇLAR KURTULDU
12 Ekim 2020 Pazartesi 07:19

AĞAÇLAR KURTULDU

AĞAÇLAR KURTULDU

Uşak Üniversitesi'ne ormanlık alanda yapılaşma izni veren karar geri çekildi. Uşak Belediyesi'nin yeni bir plan hazırladığını dile getiren Mimarlar Odası Uşak Temsilcisi Çağlar Samancı, “Sağduyulu davranış sayesinde yaklaşık bine yakın ağaç tahrip olmaktan kurtulduğu gibi üniversitenin orman arazisi içine doğru büyümesinin dolayısıyla bu alanın tahrip edilmesinin önüne geçilmiştir” diye konuştu. Konuyla ilgili önemli açıklamalar açıklamalar yapan Çağlar Samancı, kentte önemli bir ormanlık sahanın kurtulduğunu dile getirdi. Uşak Üniversitesi Rektörlüğü Yapı ve İnşaat Teknik Daire Başkanlığı’nın üniversite sosyal tesisi ve spor salonu etrafındaki ormanlık alana yapılaşma talebi, imar komisyonunda kabul edilmesinden sonra 5 Haziran'da belediye meclisinde görüşüldü. Üniversitenin talebi AK Parti ve MHP’li 18 meclis üyesinin oy çokluğu ile kabul edildi.Bölgenin orman vasfının yok olacağı, tescilli ağaçların kaybına neden olacağı gerekçeleri ile karara tepki gösteren Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Uşak Temsilciliği meclis kararının imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, plan kararlarına ve hukuka aykırı olduğu için iptal edilmesi talebiyle İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne dilekçe ile itirazda bulundu.

 

MİMARLAR ODASI'NIN İTİRAZI KABUL EDİLDİ

İtirazı değerlendiren kurum, bahse konu Karaağaç ormanlık alanının imara açılmasının önünü kapattı. İtirazın kabul edilmesinden sonra açıklama yapan Mimarlar Odası Uşak İl Temsilcisi Çağlar Samancı, "Karaağaç orman alanının, belediye meclis kararı ile imara açılmasına dolayısıyla tescilli ağaçların kesilmesine yol açabilecek düzenlemeye karşı TMMOB İzmir Şubesi Uşak İl Temsilciliği adına yapmış olduğumuz itiraz, ulusal ve yerel medyada gündeme gelmiş kamuoyu oluşturmuş ve destek bulmuştur" dedi.'BİNE YAKIN AĞAÇ KURTULDU'

Mimarlar Odası temsilcilerinin imar komisyonlarında yer alması gerektiğinin belirten Samancı, "Mimarlar Odası temsilcilerinin imar komisyonlarına çağrılmaması sebebiyle askıdan takip edilen imar plan değişikliklerindeki hatalara itirazlar çok ciddi hatalara ve zaman kaybına yol açabilmektedir" diye konuştu. 

Samancı, itirazın olumlu karşılanması üzerine Uşak Belediyesi'nin yeni bir plan düzenlemesi ile tescilli ağaçların olduğu alanın imara açılmasının önünün kapandığını aktardı.

"Sağduyulu davranış sayesinde yaklaşık 9 hektar ormanlık alan ve içinde bulunan bine yakın tescilli ya da tescilli olmayan ağaç tahrip olmaktan kurtulduğu gibi üniversitenin orman arazisi içine doğru büyümesinin dolayısıyla bu alanın tahrip edilmesinin önüne geçilmiştir” diyen Çağlar Samancı, şöyle devam etti:

“İtirazımızı destek veren, yanımızda duran doğasever Uşak halkına, bu yanlıştan dönerek ağaç ve ormanlık alanın tekrar korunmasını sağlayan Uşak Belediye Meclisi'ne teşekkür ederiz." Öte yandan gazetemiz de söz konusu iddiaları gündeme getirmiş ve yeşil alanın korunmasına destek vermişti. Karara itiraz eden Samancı, o dönemde gazetemize yaptığı açıklamada, ““Üniversitede bina ihtiyacı doğmuş ve belediyeden böyle bir talepte bulunmuşlar. Belediye meclisimizin bu kararları Haziran ayında onayladığını gördük ve yaptığımız inceleme sonunda, söz konusu bölgede ormanlık alanların bulunduğunu tespit ettik. Bunun üzerine yaptığımız değerlendirme sonucunda, karara itiraz etmeyi uygun gördük ve bu yanlıştan dönülmesini istedik. Burada tescilli ağaçlarımız var ve bunların zarar görmesinin kimseye hiçbir menfaati olmaz. Mimarlar Odası olarak bu konunun takipçisi olacağız ve doğamızı korumak için üzerimize ne düşüyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı. BERKAY ÖZYAYLA 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.