Uşak Ufuk
17 Ocak 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AHİLİK HAFTASI MESAJI VERDİ
20 Eylül 2019 Cuma 07:30

AHİLİK HAFTASI MESAJI VERDİ

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Ahilik Haftası hakkında bir açıklama yaptı.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Ahilik Haftası hakkında bir açıklama yaptı. usak.gov.tr adresi üzerinden basına ve kamuoyuna bir açıklama yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “13. yüzyılda temelleri atılan Ahilik geleneği;  Anadolu'da birlik-beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiş; asırlar öncesinden günümüze kadar ulaşan ahlaki ve felsefi prensipleriyle gelecek kuşaklara da ışık tutmaya devam edecektir. Türk kültür ve medeniyetinin en köklü teşkilatlarından biri olan Ahilik teşkilatı, Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden ve yerleşik hayata geçen Türk boylarına mesleki eğitim vermenin yanında ahlaklı bir ticaret anlayışını topluma kazandırma ve yaygınlaştırmada çok önemli katkılar sunmuştur.  Ahilik Teşkilatı, Anadolu ve Balkanların Türkleşmesinde sahip olduğu ilkelerle Türk milletinin adalet ve merhametinin sembolü olmuş ve birçok farklı milletin sevgisine ve övgüsüne mazhar olmuştur.” ifadelerini kullandı.

  

standartlarının 

gerektirdiği bilgi 

ve tecrübeyle 

donatılması büyük 

önem arz etmektedir

“Günümüzde teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerle birlikte çoğu mesleklerin kaybolduğu veya kaybolmaya yüz tuttuğu görülmektedir” diyen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “Ahilik felsefesi bu meslekleri geri getirmenin değil, her yerde ve her çağda ortaya çıkan tüm meslek ve sanatsal alanlarda bu felsefenin ilkelerini hâkim hale getirmenin vasıtasıdır. Geçmişte Ahilik teşkilatında yaşatılan bütün bu değerler ve ilkeler bütünü günümüzde esnaf ve sanatkârlar kuruluşlarında yaşamaya devam etmektedir. Aynı ilke ve değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılmasını sağlamak için sanayi, üretim ve ticari faaliyetin ara eleman ihtiyacını karşılayan mesleki eğitim okullarına hak ettiği önem ve desteğin verilmesi, günümüz teknoloji ve üretim standartlarının gerektirdiği bilgi ve tecrübeyle donatılması büyük önem arz etmektedir.” 

 

Ahilik Teşkilatı’nın 

kurucusu Ahi Evran-ı

 Veli'yi rahmet ve 

minnetle yâd ediyorum

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “Bu yıl 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında kutlayacağımız Ahilik Haftası münasebetiyle Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ediyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum.”

 HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.