Uşak Ufuk
30 Haziran 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alperenlik önemli bir makamdır
07 Aralık 2021 Salı 07:19

Alperenlik önemli bir makamdır

Alperenlik önemli bir makamdır

“Bizler de Şehit Lider Muhsin Yazıcıoğlu’nun emanetçileri Alperenler olarak gayemiz “Büyük Birlik”, hedefimiz “Milliyetçi, Maneviyatçı, Demokrat, Büyük Türkiye”dir. Bu yolda hiç bir vatandaşımızı ötekileştirmeden ay yıldızlı al bayrağımızın altında doğulusu batılısı Kürdü Türkmeni, Alevisi, Sünnisi ile milletimizin birliği için mücadelemizi sürdürüyor,  Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar kaynaşmış Türk Dünyası hedefi için gayret ediyoruz” diyen Ali Karaca, şöyle konuştu: “Alperenlik yüce bir makamdır. Alperen eski Türkçede Savaşçı ruhlu kişilere yiğit kişilere verilen sıfattır alp ismi olan kişiler tarihimizde hep kahramanlıkla öne çıkmışlardır Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle Alpler erenliğe davet edilmiştir Allah ve peygamber yolunda savaş anlara alperen ismi verilmiştir alperenlerin Allah'tan başka kimseden korkusu yoktur ve olamaz yalnız Allah için savaşır ve yalnız Kuranıkerim de bulunan nur Suresi 54. ayetini yaymak Yer yüzünde Allah'ın ismini yüceltmek tüm dünyaya nizami alem ülküsünü yaymak için savaş verir. Şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu'nun dediği gibi Alperen'in bir elinde bilgisayar diğer elinde kuran görmek istiyorum demesi Günümüz alperenlerine ne büyük ışık tutmuştur. Allah İslam dini savaşçısı olan alperenlerimizi korusun ve yüceltsin 6 Aralık Alperen'ler gününüz hayırlara vesile olsun."dedi. Alperen Ocakları’nın tarihçesi hakkında bilgi veren Ali Karaca, “1 Ekim 1992’de Muhsin Yazıcıoğlu'nun talimatıyla kuruldu.[11] İlk ve kurucu genel başkanlığını Servet Avcı yaptı. Temmuz 1994'te Nizam-ı Âlem Ocakları Genel Başkanı Servet Avcı, genel başkanlık görevini, Emir Kuşdemir’e devretti.Nizam-ı Âlem Ocakları Türkiye genelinde tanınır hâle geldi. Nizam-ı Âlem Ocakları‘nın İstanbul ve Ankara temsilcilikleri başta olmak üzere bazı illerdeki oluşumlarının Bosna-Hersek ile Çeçenistan’a destek gösterileri, Çeçenistan’a gıda ve giyecek yardımında bulunmaları, bu dönemde Nizam-ı Âlem hareketinin önünü açtı.Nizam-ı Âlem Ocakları’nın ve yayın organı Alperen Dergisi’nin ününün artmasının ardından, yayınlanan yazılara ve dergiye davalar açılmaya başladı. Açılan davaların ardından, Genel Başkan Yardımcısı ve derginin yazarlarından Abdullah Çevik, 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haziran 1995’te Nizam-ı Âlem Ocakları Genel Başkanı Emir Kuşdemir, genel başkanlık görevini Süleyman Doğan’a devretti. 

Süleyman Doğan döneminde yurt çapında Çeçenistan’a destek olmak amacıyla yardım kampanyaları ve protestolar düzenlendi. Bosna’da, Filistin’de, Cezayir’de, Çeçenistan’da Müslümanların durumu görmezden gelindiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Butros-Gali’nin Türkiye’ye yapacağı ziyaret, Nizam-ı Âlem Ocakları’nın protesto gösterileriyle engellendi. Süleyman Doğan, Aralık 1995’te genel başkanlık görevini Yavuz Ağıralioğlu’na devretti.1996 yılı Mart ayında Nizam-ı Âlem Ocakları, ”Nizam-ı Âlem Ocakları Vakfı” olma sürecine girdi. 8 Mart 1997 tarihinde Yavuz Ağıralioğlu, genel başkanlık görevini Ege Bölge Başkanı görevinde bulunan Tuna Koç’a devretti. Tuna Koç, yeni başladığı görevinde eğitim çalışmalarına fazlaca yüklenerek, tüm teşkilatlarda bir eğitim seferberliği başlattı. Üniversiteli Öğrenciler Birliği ve Liseli Öğrenciler Birliği gibi yapısal değişiklikleri de teşkilatlar üzerinde uygulandı. Bu dönemde Kosava’daki yaşanan olayları dünya kamuoyuna duyarabilmek ve Birleşmiş Milletler'i harekete geçirebilmek amacıyla birçok faaliyet düzenlendi. 2000 yılına girerken yılbaşı gecesi Ankara Sakarya Caddesi'nde 1999 Gölcük depremi sonrası depremzedelerin sıkıntılarını yurt gündeminde diri tutabilmek ve böyle bir hüzün ortamında eğlence yapmanın Müslüman-Türk toplumunun ahlakına ters düştüğünü ifade edebilmek için yoğun katılımlı bir protesto düzenledi. Şubat 2000’de Genel Başkan Tuna Koç görevini Yüksel Türkay’a devretti. Bu dönemde Ocağın ismi “Alperen Gençlik Ocakları” olarak değiştirildi. 12 Temmuz 2006 tarihinde göreve gelen Serkan Tüzün, genel başkanlık görevini Eyüp Gökhan Özekin'e devretti.

zekin döneminde Yerli Düşünce isimli yeni bir yayın organı oluşturuldu ve bu dergi fikir çevrelerinde olumlu tepkiler aldı. Alperen Ocakları'na kurumsal kimlik oluşturma adına önemli faaliyetler yapan Özekin, dönemin BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte de Kosava ziyaretlerine katılarak çeşitli temaslarda bulundu. Çeçenistan'a yardım gecesi de organize eden Özekin, genel başkanlık görevini 20 Aralık 2008 tarihinde bu görevi Abdullah Gürgür’e devretti. Kasım 2015'te göreve gelen Murat Aslan, beş yıllık genel başkanlık görevini 21 Aralık 2019 tarihinde Samet Bağcı’ya devretti. Bağcı, hâlen Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı genel başkanıdır.” HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.