Uşak Ufuk
01 Ağustos 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ALTIN MADENİ İPTAL
24 Aralık 2019 Salı 08:00

ALTIN MADENİ İPTAL

Murat Dağı’na kurulması öngörülen ve daha önce olumlu ÇED raporu verilen altın madeni projesi, mahkeme kararıyla durduruldu.

Murat Dağı’na kurulması öngörülen ve daha önce olumlu ÇED raporu verilen altın madeni projesi, mahkeme kararıyla durduruldu. Murat Dağı'nda altın-gümüş maden çıkarılma faaliyeti için Anadolu Export ve Madencilik şirketine verilen 'ÇED Olumlu' kararını Kütahya İdare Mahkemesi iptal etti. Kütahya İdare Mahkemesince taraflara ulaştırılan gerekçeli kararda, “ÇED raporunun anılan risklere yönelik olarak alınacak tedbirler bakımından yetersiz olduğu ve bir takım eksiklikler içerdiği, başka bir ifadeyle söz konusu risklerin, dava konusu ÇED raporu ile alınması taahhüt edilen tedbirler ile giderilmesinin mümkün olmadığı anlaşıldığından, 08.05.2019 tarihli ve 5508 sayılı 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi. Temyiz yolunun açık olduğu belirtilen kararda “Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/A ve 46’ncı maddeleri uyarınca kararın tebliğini izleyen günden itibaren 15 gün içinde Danıştay nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere, 16/12/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” ifadeleri kullanıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurulması planlanan maden için 8 Mayıs 2019 tarihinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'ÇED olumlu' kararı verilmiş ve bunun arkasından yaşam savunucuları kararın iptali için dava açmıştı. Açılan iptal davası kapsamında bölgeye bilirkişi heyeti gelmiş ve Murat Dağı'nın maden çıkarılması için uygun olmadığına karar vermişti.

 

UŞAK ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ

 DERNEĞİ BAŞKANI HASAN YÜKSEL, 

KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

 Kütahya İdare Mahkemesi’nde verilen karar gereği, daha önce verilen ÇED olumlu raporunun iptal edildiği belirtildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel, söz konusu kararın diğer projeleri de etkileyeceğini ve emsal niteliği taşıdığını söyledi. Yüksel, “Murat Dağı’nı kurtardık hayırlısıyla. Bu karar aynı zamanda diğer projeler için de emsal niteliği taşıyacaktır. Yaklaşık 15 kadar bu şekilde davalar var ve mahkemenin burada verdiği karar çok net ve açık” dedi. Maden projesi için bir üst mahkemeye itirazda bulunulabileceğini de vurgulayan Hasan Yüksel, “Altın madeni yetkilileri üst mahkemeye veya Danıştay’a gidebilirler. Tabii buradan çok bir şey çıkacağını sanmıyoruz. Murat Dağı için sevinçliyiz. Bölgemizin su kaynakları büyük bir tehlike atlattı” diye konuştu.

 

UŞAK KENT KONSEYİ DE KONUYLA 

İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Uşak Kent Konseyi Başkanı Cemil Cevher de “Altın madeni işletilmesi için verilen ÇED raporu Kütahya İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Bilirkişi raporu: Çok sayıda ölüme yol açabilir

Açılan iptal davası kapsamında mahkemenin atadığı yedi kişilik bilirkişi heyeti Ağustos ayında bölgede inceleme yaptı. Bilirkişi raporunda, ÇED raporuna göre kesilecek 2 bin 100 ağaçla 1689 metrekareye bir ağaç düşeceği hesaplanırken, uydu görüntüleri ve keşif sırasındaki gözlemlerle kesilecek ağaç sayısının aslında 190 bini bulacağı öne sürüldü. Raporda ayrıca söz konusu alanın birinci deprem bölgesinde yer aldığı söylenerek, projenin depremlere ve dolayısıyla çok sayıda kişinin yaşamına mal olabileceği belirtildi. Bunların yanı sıra siyanürün suya karışmasıyla çok sayıda insan ve hayvanın zehirlenebileceği söylendi. Bu değerlendirmeler sonucunda bilirkişi ekibi proje hakkında olumsuz kararını açıkladı.Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun iptali için aralarında belediye başkanlıklarınında bulunduğu 60 kurum başvuru yapmıştı” dedi.

 

TEMA UŞAK İL TEMSİLCİSİ BARIŞ 

METİN, MURAT DAĞI İÇİN KONUŞTU

 TEMA Uşak İl Temsilcisi Barış Metin de “Murat Dağı'ndan güzel haber. Murat Dağı Altın Madeni ÇED olumlu kararı yargı tarafından iptal edildi. Yargı kararında projenin başta Uşak ve Kütahya olmak üzere tüm Gediz Havzası'nın insan sağlığı, doğal yaşamı ve tarımında geri dönülmez riskler barındırdığına vurgu yapılıyor. Karar siyanürlü madenciliğin insan sağlığı ve su varlığı üzerindeki etkilerini ele alış biçimiyle ayrıca büyük önem taşıyor.” diye konuştu. CHP Uşak Milletvekli Özkan Yalım da, “Murat Dağı davasında mahkeme ÇED olumlu kararını iptal ederek; havamız, suyumuz, doğamız ve çocuklarımız için önemli olan Murat Dağı’nın yok olmasına izin vermedi. Tüm çevreci dostlarımız ile birlikte verdiğimiz mücadelemizden zaferle ayrıldık!! Belki tarihte ilk kez devletin vermiş olduğu ÇED Raporu’nu iptal ettirdik!!!” dedi. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.