Uşak Ufuk
24 Temmuz 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AMERİKALI ÜNLÜ AKTÖR, UŞAK HALISI BAŞTACI YAPTI
18 Ekim 2018 Perşembe 09:30

AMERİKALI ÜNLÜ AKTÖR, UŞAK HALISI BAŞTACI YAPTI

Yüz yıllar önce Avrupa'daki saraylarda dekorasyon unsuru olarak kullanılan ve ihtişamın en temel göstergelerinden biri olan Uşak halısına, Amerikalı aktör Dwayne Johnson, bir servet ödedi.

Yüz yıllar önce Avrupa'daki saraylarda dekorasyon unsuru olarak kullanılan ve ihtişamın en temel göstergelerinden biri olan Uşak halısına, Amerikalı aktör Dwayne Johnson, bir servet ödedi. Takvim Gazetesi'nin haberine göre Dwayne Johnson, Kaliforniya'nın Beverly Hills şehrindeki malikanesini yeniden tasarladı. Ünlü oyuncu, duvarlarını tablolarla kapladı. Evinin bahçesine çocukları için bir oyun parkı yaptırdı. Devasa salonu için de soluğu Christie's müzayede evinde aldı. Buradaki açık artırmada gözüne Uşak el dokuma ipek halı takıldı.Haberde, şu ifadeler kullanıldı;: "Halımıza hayran kaldı. 182 santime 110 santimlik antika halı için tam 187 bin pound'u (Yaklaşık 1 milyon 440 bin TL) gözden çıkardı. Hayran kaldığı halıyı salonuna seren ünlü yıldız, evdeki çalışanlarını da uyardı. "Bu halı çok değerli. Ona zarar gelmesini istemiyorum"....

UŞAK HALISI BİR EFSANEDİR

Anadolu’da dokuma sanatı ilk çağlarda Lidya ve Frigyalılar döneminde başlamıştır. O dönemde bölgede yetişen hayvanların kaliteli yünlerinin olması nedeniyle, yünleri değerlendirmek için iplik yapılır ve havlı dokuma başlar. Dokuma sanatı Türk aşiretlerinden Selçuklular ile Anadolu’ya yerleşir. Dokumacılık önceleri Türk toplumunda geleneksel olarak dokunan özel çeyiz eşyasıydı. Ancak ölüm sebebiyle miras olarak paylaşılmaya ya da camilere verilmeye başlandı. Uşak ve yöresi 15. yy erken Osmanlı dönemi halılarının yaratıcısı ve Osmanlı dönemi halıcılık merkezi olmuştur. Ülkede 1500’ lü yıllarda başlayan kapitülasyonlar sonucu ülkeye gelen elçilere Osmanlı sınırları içerisinde ticaret yapma hakkı tanınır. Böylece halılar yurt dışında kendini gösterir. Avrupa’daki seçkin aileler ünlü ressamlara tablolarını yaptırırlarken Uşak halılarını duvarda, yerde ve masada dekor olarak kullanırlar. Hans Holbein ve Lorenzo Lotto gibi ünlü ressamların tablolarında yer alan halılar ressamların adlarını almıştır. Bunlara Lotto ve Holbein denmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Uşak halıları büyük önem kazanmıştır. O dönemde Azerbaycan’dan getirtilen dokuma ustaları Uşak’a özgü halıları yeni tarzlarla dokumaya başlamıştır. Halıların özelliklerini kaybetmemesi için Anadolu müftüleri görevlendirilmiş ve dokumalar kontrol altında devam etmiştir. Desenler nakkaşlar ev süsleme sanatçıları tarafından tasarlanarak saray halıları adını almıştır. Osmanlı saraylarından, Avrupa şatolarına, camilerden kiliselere kadar yayılan Uşak halısı sadece bir halı değil saygınlık sembolü olan bir efsanedir.

KAYNAK: TAKVİM GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ