Uşak Ufuk
24 Temmuz 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankarada gerçekleşti
09 Ekim 2018 Salı 09:01

Ankara'da gerçekleşti

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği(SGDD) ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) tarafından, organize edilen Medya ve Mülteciler Basın Buluşması etkinliklerinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, Türkiye’nin bir çok Avru

ALİ ARASLI/// Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği(SGDD) ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) tarafından, organize edilen Medya ve Mülteciler Basın Buluşması etkinliklerinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, Türkiye’nin bir çok Avrupa ülkesi nüfusundan fazla mülteciye ev sahipliği yaptığını söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANI VE ÇOK SAYIDA KATILIMCI YER ALDI

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği(SGDD) ve Mülteci Destek Derneği’nin (MUDEM) ortaklaşa düzenlediği ve 8 hafta boyunca devam edecek olan Medya ve Mülteciler Basın Buluşması etkinlikleri, Ankara’da 3 gün süren toplantı ve seminerler gerçekleşti. Etkinliğin ilk günü kapsamındaki medya buluşmasına; Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak,  MUDEM RSC Genel Koordinatörü Safa Karataş, Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğlu, mültecilerle ilgili yapılan çalışmaları sürdüren uzmanlar ve basın mensupları katıldı. Ayrıca Afyonkarahisar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Ş. Minure Burcu da etkinliğin 2’inci ve 3’ündeki faaliyetlerde yer aldı ve burada gazetecilerle de sohbet ederek, karşılıklı istişarelerde bulundu. 

YAKLAŞIK 800 MEDYA MENSUBUNA, TÜRKİYE’DEKİ MÜLTECİLERİN DURUMU HAKKINDA ÇEŞİTLİ ALANLARDA EĞİTİMLER VERİLECEK

Etkinliğin ön yargıları kırmak için yapıldığı belirten MUDEM RSC Genel Koordinatörü Safa Karataş, program kapsamında 800 medya mensubuna, Türkiye’deki mültecilerin durumu ve bu kapsamda yapılan faaliyetler hakkında, bilgi verecekleri ve alanda incelemeler yapılacağını kaydetti.  Karataş, mülteciler konusunda kamuoyunda yoğun bir bilgi kirliliği olduğunu ve bunun önüne geçmek için farkındalık oluşturacaklarını söyledi. 

4 milyon gibi bir nüfusu, bugün Avrupa’daki 22’inci sırada yer alan bir ülke olarak konumlandırabiliriz

SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak da, Türkiye’de, 3 buçuk milyonun üzerinde mülteci bulunduğunu ve diğer ülkelere göre en fazla potansiyel olduğunu ifade etti. Kavlak, özellikle çocuklara ve kadınlara yönelik sağlık, eğitim, topluma ve istihdama kazandırma ve hayatın diğer alanlarında yaşanan problemlerin çözümünde yoğun bir danışmanlık hizmeti sunduklarını dile getirdi. Kavlak, dünyada saniyede 2 kişinin savaş ve diğer nedenlerden dolayı yerini değiştirdiğini belirterek, “Türkiye, 3 milyon 566 bin Suriyeliyi ağırlamakta ve bunun yanı sıra ülkemizde 400 bine yakın Iraklı, Afganlı, İranlı, Somalili sığınmacı yer almakta. 4 milyon gibi bir nüfusu, bugün Avrupa’daki 22’inci sırada yer alan bir ülke olarak konumlandırabiliriz. Türkiye dünyanın en fazla göçmen ağırlayan ülkesidir ve bu konuda örnek çalışmalar yapmıştır. Bizler basının toplumdaki rolünü biliyoruz ve bu kapsamda basın mensuplarının doğru bilgilendirilmesi için Basın Yayın Enformasyon Kurumu’nun da desteği ile bu tip toplantılar yapacağız” dedi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ