Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ ANLATILDI
17 Aralık 2019 Salı 06:39

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ ANLATILDI

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ ANLATILDI

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü ve Uşak Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü işbirliği ile Uşak Üniversitesi Sağlık Topluluğu Danışmanı Öğr. Gör. Dr. Şeyma Çatalgöl koordinatörlüğünde “Anne Sütü ve Emzirme Eğitimi” etkinliği gerçekleştirildi. Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde, Uşak Sağlık Yüksekokulu hemşirelik öğrencilerine yönelik gerçekleşen eğitimde, Uşak Üniversitesi Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Betül İlbey, Birim Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Arslan, Uşak Özel Medical Park Hastanesi Dr. Selçuk Gürel, Sivaslı Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Emine Uysal, Eşme İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlık Memuru Bülent Akay, İl Sağlık Müdürlüğü ÇEKÜS Birim çalışanları Ebe Meral Duran, Ebe Sibel İncedağ tarafından ‘Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı’ eğitimi verildi. Konuşmacılar anne sütü ve emzirmenin yararları ve hemşirelerin bu alandaki danışmanlık hizmeti, görev ve sorumlulukları hakkında bilgiler aktardı. Konferansın sonunda Sağlık Topluluğu danışmanı Öğr. Gör. Dr. Şeyma Çatalgöl ve Hemşirelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Feyza Bülbül tarafından konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi. Öte yandan Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, anne sütünün yararlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Sedat Kavas, “Anne sütü,  bebekler için mucizevi özelliktedir ve bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir. Çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahiptir. Anne sütü bebekleri her türlü enfeksiyondan korur.

Ayrıca emzirme bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yoludur. Anne sütü bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur, çene ve diş gelişiminde önemli rolü vardır. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır, Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur” dedi. Sedat Kavas, “Anne sütü, bebekler için en iyi ve en doğal besindir. Anne sütü, normal doğum haftasında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını 6 ay tek başına karşılayabilir. Emzirmenin 6 aydan sonra uygun ek gıdalar eşliğinde en az 1 yaşına kadar devam edilmesi önerilir.   Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama miktarını azaltır. Annenin sağlığında koruyucu etkisi vardır; göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi risklerini azaltır. Anne emzirirken salgılanan oksitosin hormonu aslında mutluluk hormonudur. Aynı zamanda annenin doğum öncesi vücut yapısına yeniden kavuşmasını kolaylaştırır, hem rahim toparlanması, hem de alınan kiloların verilmesini kolaylaştırmaktadır. Her gün en az 10-12 bardak su tüketmesi, anne sütünün artmasını sağlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda bazı gıda ve bitkilerin özellikle anne sütünü artırdığı görülmektedir. Bunların başında da rezene gelir. Rezene; dereotugillerden bir bitkidir ve anne sütünü artırır. Isırgan otu, fesleğen ve biberiye de anne sütünü artıran diğer bitkilerdir." Aşağıdaki gıdalar, anne sütüne etkileri konusunda bilimsel araştırma bulunmamakla birlikte çeşitli toplumlarda, emzirme dönemindeki kadınlara önerilen gıdalar arasında yer almaktadır ve yüzyıllardır geleneksel olarak tüketilmektedir. 

Siyah Susam: Kalsiyum bakımından zengin olan siyah susamın anne sütünü artırmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Kalsiyum dışında bakır gibi bazı mineraller içeren susamı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kimyon: Süt üretimini teşvik ettiği düşünülen kimyon doğumdan sonra anneyi güçlendirmek için önemli olan demir bakımından da zengindir.

Arpa: Arpa ile yapılan pilav veya çorba laktasyonu artırmak için kullanılabilir. Arpanın anne sütünü artırdığı yönünde herhangi bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamasına karşın emzirme dönemindeki anneler tarafından yüzyıllardır geleneksel olarak tüketilmektedir. Özellikle arpa ve rezene kombinasyonunun sütün kalitesini yükselttiğine inanılmaktadır.” H.ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.