Uşak Ufuk
27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ANNE VE BABALARA UYARI
07 Şubat 2020 Cuma 06:00

ANNE VE BABALARA UYARI

ANNE VE BABALARA UYARI

Geçtiğimiz pazartesi günü ikinci eğitim dönemi başladı ve öğrenciler, 15 günlük tatil boyunca kazandıkları bazı alışkanlıklar nedeniyle zaman zaman çeşitli sorunlar yaşadılar. Konuyla ilgili Uşaklı velileri ve öğrencileri uyaran ve tavsiyelerde bulunan Yeditepe Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi psikoloğu Bahar Karagür, veli ve öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundu. Uyku, beslenme ve çalışma disiplini açısından hazırlık yapılmasının faydalı olacağını belirten Bahar Karagür, çocuğun akademik ve sosyal başarısı için anne-babanın yol gösterici, çocuğa disipline olmayı öğretebilen bir yaklaşımda olması gerektiğini vurguladı.

 

DİSİPLİN SORUNU, DOĞRU 

DAVRANIŞLARA ENGEL OLUYOR

“Aile ile çocuğun arasındaki ilişki tarzı, çocukla iletişim, çocuğa yönelik disiplin yöntemleri ailenin çocuğu okula hazırlaması konusunda belirleyici etkenler” diyen Bahar Karagür, “Ailelerin en çok zorlandıkları konulardan birisi disiplin. Ortak bir disiplin dili oluşturamayan ailelerde çocuklar bu konuyu istismar etmek ister ve kendi iç disiplinlerini oluşturmakta zorlanırlar. Disiplin sorunu ile büyüyen çocukların doğru davranışları oluşturması da zaman alır” şeklinde konuştu.

 

AİLE, ÇOCUĞA ORTAK

 MESAJLAR VERMELİ

Karagür, “Bazı psikiyatrik rahatsızlıklarda, örneğin; dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, davranım bozukluğu ve dürtü kontrol sorunları yaşayan çocuklar bunu daha zor gerçekleştirir” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çocuklar, psikiyatrik ve psikolojik yardım desteğine gereksinim duyarlar. Anne-baba çocuğa ortak mesajlar vermeli, birbirini desteklemeli. Anne-baba ile çocuk arasında sağlıklı ve yeterli bir iletişim olmaması halinde çocuğun anne-babayı dinlemesi ve iş birliğine girmesi mümkün olamıyor.

 

ANNE-BABA YOL GÖSTERİCİ OLMALI

Çocuğun hem akademik yaşamında hem de sosyal yaşamında başarılı olması için anne-babanın yol gösterici, yaşam rehberi olması, çocuğa disipline olmayı öğretebilen, aile içinde çatışmaya fırsat vermeden, kararlılıkla bunları uygulamaya geçiren bir yaklaşımda olması gerekmektedir.” 2 haftalık tatil sonrası, okul dönemine girerken; uyku, beslenme, çalışma disiplini açısından hazırlık yapmanın uygun olacağını ifade eden Bahar Karagür, sözlerini şöyle tamamladı:“Tatilde esneyen düzeni bir günde değiştirmek çocuğu zorlayacağı için, tüm düzenlemeler son güne kalmamalıdır. Fakat sıkı bir program uygulamak anlamında değil, önerileri, uyku disiplini, yeni döneme hazırlık çalışmaları olarak ifade etmek daha doğru olacaktır.

ÇOCUĞUNUZA KARŞI NEGATİF 

SÖYLEMLERDEN KAÇININ!

Ailenin negatif söylemlerden kaçınması önemli. Özellikle karnesi zayıf gelen çocuklara yönelik eleştiri, kıyaslama, yargılama kullanılması son derece yanlış bir yaklaşım. Sağlıklı olmak koşuluyla genel disiplin, çocukla işbirliği ve anlaşmalarla sağlanmalıdır. Okul isteksizliği, başarısızlığı, uyum sorunları olan çocuklar için bir uzman yardımı alınmalı, okul-aile işbirliğine önem verilmelidir.” HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.