Uşak Ufuk
05 Aralık 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ATA KULE ŞEHİT MÜZESİ OLACAK
10 Ağustos 2020 Pazartesi 08:10

ATA KULE ŞEHİT MÜZESİ OLACAK

ATA KULE ŞEHİT MÜZESİ OLACAK

Uşak’ın işlek bölgelerinden Ata Park’taki, 51,5 metrelik ve kentin en yüksek yapısı olan Ata Kule’nin şehir müzesi olarak hizmet vermesi planlanıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, söz konusu çalışmanın Uşak’ın kurtuluşunun 100’üncü yılına kadar hayata geçirilmesi için gerekli görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. 

 

ALİ ERDOĞAN DÖNEMİNDE YAPILDI, 

HEP TARTIŞMA KONUSU OLDU

2009’da ikinci kez Uşak Belediye Başkanı seçilen Ali Erdoğan’ın görev döneminde, projelendirilen ve hayata geçirilen Ata Kule, uzun süre tartışma konusu oldu. Bir önceki Uşak Belediyesi yönetimi tarafından ışıkları söndürülen ve hangi amaçla kullanılacağı gündeme gelen Ata Kule, Mart 2014’te hizmete açıldı. O dönemde yaklaşık olarak 2 milyon TL’ye mal olan Ata Kule, planetaryum (gözlem evi) olarak tasarlandı. 10 katlı olan Ata Kule’nin en üst kadındaki planetaryum, 28 kişilik olarak tasarladı. Burada öğrencilerin ve sınıf şeklinde, gözlem yapmaları planlandı. Fakat Ata Kule, görüntüsü nedeniyle uzun süre eleştiri konusu oldu. Dönemin Mimarlar Odası Başkanı Avni Özgencil, kuleyi “İşlevsiz kütle” olarak nitelendirirken, aynı dönemde CHP İl Başkanı olan Bülent Horosan da “Ucube” olarak gördüğünü ifade etti. CHP’li Bülent Horasan’ın “Ucube” benzetmesine, dönemin AK Parti İl Başkanı Mehmet Gün de destek verdi ve "CHP Uşak İl Başkanı Sn. Bülent Horasan Atapark'taki Atakuleye 2,5 tirilyonluk UCUBE demiş. Doğru söze doğru demek gerekir" ifadesini kullandı. 

 

ALİ ERDOĞAN, IŞIKLARIN

SÖNDÜRÜLMESİNE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Öte yandan 2014 ve 2019 arasında Uşak Belediye Başkanlığı görevini yapan Nurullah Cahan döneminde, ışıkları söndürülen Ata Kule’nin hiçbir amaca hizmet etmediği, çeşitli platformlarda dile getirildi. Kulenin yapımına öncülük eden Uşak Belediyesi eski Başkanı Ali Erdoğan, bu uygulamaya tepkisini katıldığı bir TV programında dile getirdi. 2015’teki genel seçimlerde CHP’den milletvekili adayı olan Ali Erdoğan, kulenin ışıklarının kendi hatırasını unutturmak için söndürüldüğünü belirterek, “Kulenin ışıklarını tekrar yakacağız” mesajını vermişti. 

 

MEHMET ÇAKIN: KURTULUŞUN 

100’ÜNCÜ YILINDA ŞEHİR MÜZESİ OLACAK

Ata Kule’yle ilgili yeni bir çalışma yaptıklarını ifade eden Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, atıl vaziyette kalan yapıyı şehir müzesine dönüştürmeyi planlandıklarını kaydetti. Önceki gün, kentteki gazetecilere, yeni Uşak Belediye binasını tanıtan Mehmet Çakın, “Burayı Uşak’ın simge yapılarından bir tanesi haline getirmek için bir çalışma içerisindeyiz. Özellikle de 2022 yılı Uşak’ın kurtuluşunun 100. yılı olacak ve buna atıf yapacak şekilde Ata Kule’yi bir şehir müzesine dönüştürmek gibi bir düşüncemiz var. Bununla ilgili şehrimizin önde gelen bazı akademisyenleri ve Uşak tarihçileriyle toplantılar gerçekleştiriyoruz. Yakın zaman içerisinde yaptığımız çalışmayı da sizlerle paylaşacağız.”

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.