Uşak Ufuk
06 Mart 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ATAPARK VE ÇEVRESİNDE PARALI OTOPARK DÖNEMİ
01 Ekim 2019 Salı 08:00

ATAPARK VE ÇEVRESİNDE PARALI OTOPARK DÖNEMİ

ATAPARK VE ÇEVRESİNDE PARALI OTOPARK DÖNEMİ

Uşak’ta sık sık tartışma konusu olan ve bir dönem CHP Uşak İl Örgütleri tarafından, Manisa İdare Mahkemesi’nde dava açılan yol üstü otopark uygulaması, kentin işlek noktalarından biri olan Atapark ve çevresinde de uygulanacak. 

 

Kent park alanındaki otopark 

alanı ve çevresi için ise henüz her hangi bir düzenleme yapılmadı

    Daha önce Uşak Belediye Meclisi’nde kabul edilen yeni yol üstü otopark uygulama alanındaki faaliyetler, kısa bir süre sonra başlayacak. Bu kapsamda, sigorta pazarı da ücretli otopark statüsüne alınacak. Kent park alanındaki otopark alanı ve çevresi için ise henüz her hangi bir düzenleme yapılmadı. Konuyla ilgili kısa bir bilgi veren Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Yalçın, Atapark ve çevresinin yakın bir zaman diliminde ücretli otopark alanı olacağını ve bunun bu bölgede artan trafik yükünü hafifletmek için planlandığını ifade etti. Yalçın, kent merkezindeki mevcut yol üstü otopark alanlarında da her hangi bir değişiklik olmadığını ve ücret uygulamasının sürdüğünü kaydetti. 

 

    KANUNLAR, YOL ÜSTÜ OTOPARKINDA YETKİYİ SADECE BÜYÜKŞEHİRLERE VERDİ

    Öte yandan, Uşak’ta yol üstü otopark uygulamasına, 2016 yılında dönemin CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba tepki göstermiş ve konuyu Manisa İdare Mahkemesi’ne taşımıştı. Ali Karaoba’nın başkanlığında, CHP Uşak İl Örgütleri adına açılan davayla ilgili sonuç, belediye yönetiminin aleyhine olmuştu. Mahkeme, yol üstünden otopark ücreti almaya dair yetkiyi, sadece büyükşehir belediyelerine tanıdığını ve Uşak’ın büyükşehir belediyesi olmamasından dolayı uygulamanın kanuni olmadığına hükmetmişti. Fakat bu karara rağmen, Uşak Belediyesi söz konusu uygulamayı devam ettirmişti. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ise, göreve geldiğinde, yol üstü otoparklarındaki ücretsiz ilk bekleme süresini 5 dakika 30 dakikaya çekmişti. 

BAKANLIK OTOPARK DÜZENLEMESİ YAPMIŞTI

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı park ve trafik sorunlarının çözümü için otoparklara yönelik yeni düzenlemeye gidilerek binalardaki her konut için bir otopark alanı ayrılması zorunluluğu getirildi. Yönetmelikle araçların yol açtığı parklanma ve trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren bina ve tesislerde otopark ihtiyacının miktar, ölçü ve diğer şartlarının tespit ile giderilme esasları düzenlendi. Bu kapsamda eski yönetmelikte yer alan her üç daireye bir otopark zorunluluğu, her bir daireye bir otopark alanı ayrılması şeklinde revize edildi. Ayrıca belediyelerin bu sayıyı ihtiyaca göre artırabilmeleri sağlandı.

Her otopark yerinin, belediyelerce bu yönde karar alınması halinde, ait olduğu bağımsız bölümün eklentisi olarak tapuda belirtilebilmesi olanağı da getiren yeni yönetmeliğe göre ön bahçe genişliği en az 7 metre olan parsellerde, binaya en az 2 metre mesafe bırakmak kaydıyla ön bahçede açık otopark yapılabilecek.

 

Bahçelerin Altı Otopark Olabilecek

Zeminin altında kalmak kaydıyla yan ve arka bahçelerin tamamının altı, ön bahçenin de yola 3 metre mesafe kalana kadar altı tamamen otopark yapılabilir hale getirilecek. Komşu iki parselin sahiplerinin anlaşması ve tapuya şerh düşülmesi halinde de aradaki duvar kaldırılarak bu alanın geçiş yolu şeklinde düzenlenmesi kaydıyla komşu bina bahçeleri de ortak otopark olarak kullanılabilecek. Öte yandan yeni yönetmelikle parselde mekanik otopark yapılabilmesinin önü açılırken, otopark yapımı mümkün olmayan parseller için de düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda mekanik ve otomatik park sistemleri de kullanılmasına rağmen yine de otopark tesisi mümkün olmayan yapılar ile tarihi binalar ve cephesinin darlığı nedeniyle asgari otopark alanı teşkil edilemeyen yapılar haricindeki tüm binalarda otopark bulunması zorunlu olacak. Otopark teşkil edilemeyen bu binalara yürüyüş mesafesindeki başka bir otoparktan yer gösterilmesi gerekecek, bu durum tapuya şerh edilecek. Yeni yönetmelikle otopark teşkil edilememesi nedeniyle otopark bedeli alınan parsellere ise mutlak suretle binanın iskanından önce otopark yapılması zorunluluğu getirildi. Böylece otopark bedeli ödendiği için otopark yapımından imtina edilmesinin önüne geçilmiş olacak. Öte yandan otopark yapılamaması nedeniyle alınan otopark bedelinin yüzde 25‘inin peşin ödenerek ruhsat alınması uygulaması da yeni yönetmelikle terk edilerek, bu bedelin tamamının ruhsat alınmadan önce ödenmesi şartı getirildi.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.