Uşak Ufuk
23 Nisan 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AVRUPALI MİSAFİRLERDEN TAM NOT
10 Aralık 2018 Pazartesi 09:06

AVRUPALI MİSAFİRLERDEN TAM NOT

Uşak’ın Banaz İlçesi’nde bulunan ve Uşak Belediyesi tarafından ciddi yatırımlarla desteklenen Küçükler Barajı ve Uşak Belediyesi Küçükler İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni Uşaklı öğrenciler ve yurtdışından gelen misafirler ziyaret etti.

Uşak’ın Banaz İlçesi’nde bulunan ve Uşak Belediyesi tarafından ciddi yatırımlarla desteklenen Küçükler Barajı ve Uşak Belediyesi Küçükler İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni Uşaklı öğrenciler ve yurtdışından gelen misafirler ziyaret etti. Uşak halkına en temiz ve en sağlıklı içme suyunun tedarik edilebilmesi için çalışmalarda bulunan Uşak Belediyesi, Küçükler Barajı’nın ve Küçükler Arıtma Tesisi’nin şehre ulaştırdıkları içme suyunun geçtiği aşamaları Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu’nun öğrencilerine ve okulun dâhil olduğu Erasmus Plus Projesi’nin yurtdışından gelen katımcılarına tanıttı. Gelen katılımcılarla bizzat ilgilenen Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne bağlı görevli kimyager Deniz Turgut, kente sağlanan suyun pek çok arıtma işleminden geçerek en doğal haliyle halka ulaştırıldığını ve su konusunda Uşak’ın çok avantajlı bir kent olduğunu söyledi. 

Tesiste kullanılan arıtma sisteminin son teknolojide bir sistem olduğunu ve Türkiye’de ilk olarak Uşak’ta kullanıldığını aktardı

Ziyarette bulunan kafileyi, Uşak’ın su kaynaklarını yerinde ve detaylı bir şekilde anlatan Turgut, Uşak Belediyesi’nin yapmış olduğu bu ciddi yatırımlar hakkında halkın haberdar olmadığını aktarırken, bilinmeyen yatırımlardan birisinin de Küçükler İçme Suyu Arıtma Tesisi olduğunu belirtti. Tesiste kullanılan arıtma sisteminin son teknolojide bir sistem olduğunu ve Türkiye’de ilk olarak Uşak’ta kullanıldığını aktardı. Uşak’ın 3 adet su kaynağı olduğunu, bunların Murat Dağı’nın eteklerinden süzülen Çokrağan Doğal Kaynak Suyu, Küçükler Barajı’nda bulunan su ve kuyulardan verilen sular olduğunu belirten Turgut, bu suların Uşak’ın ihtiyacını tamamen karşıladığını belirtirken burada elde edilen suyun doğal ve sağlıklı bir şekilde Uşak’a vatandaşların evlerine ulaştırıldığını söyledi. Kente ulaştırılan suyun çelik bir boruyla hiçbir kimyasalla temas etmeden halka aktarıldığının altını çizen Turgut, halkı endişelendiren asparagas haberlere inanılmaması gerektiği konusunda da bilgilendirme yaptı. 

Suyumuz Gerekli Denetimlerden Geçerek Uşak Halkının Evine Ulaşıyor

“Ben ve görevli arkadaşım Birol Tatar’la birlikte analizini yaptığımız suyun raporlarını, parametrelerini Uşak Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nün sosyal medya sayfalarında yayınlıyoruz. Sayfaya giren vatandaşlar bu suyun parametrelerine bakabilir. 290 tane parametrenin uygunluk değerlerine İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü laboratuvarlarında bakılıp, bu suyu Uşak’a veriyoruz. Asparagas haberlerine inanılmasın. Su çelik bir boruyla Aybey’deki depoya taşınıyor, orada sadece klorlama işlemi yapılıyoruz. Son dönemde Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın yapmış olduğu çalışmayla beraber Aybey’de 7.500 metreküplük yedek bir depo yapıyoruz. Bu depo uluslararası standartlara uygun bir depo. Suyu oraya boşaltıp, sadece klorlama işlemi yapıp şebekeye veriyoruz” derken “Bu su tamamen doğal ve kar suyu. Arıtma tesisinde bulunan klorlama makinemizle de teknolojik olarak çok ilerdeyiz. İyotsuz yemek tuzundan kendimiz klor elde ediyoruz ve Uşak’ın içme suyunun %75’i Küçükler Barajı’ndan sağlıyoruz” diyerek, yapmış olduğu yatırımlardan dolayı başta Başkan Nurullah Cahan olmak üzere Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne teşekkür etti.  Halktan kendilerine gelen ‘Evlerimize arıtma cihazı kurduralım mı?’ sorularına kesin bir cevap veren Turgut, “Kesinlikle arıtma cihazından gelen suyu kullanmayın. O su doğal değil. Biz bu suyun her ay her gün düzenli olarak bütün kimyasal sonuçlarını parametrelerini sitemizde yayınlıyoruz. Bu su tamamen doğal ve kar suyu” diyerek kafalardaki soru işaretlerine de cevap verdi. Çokrağan’daki Doğal Kaynak Suyu’nun mülkiyetini Maliye Bakanlığı’ndan alarak kullanım hakkının Uşak’a geçtiğini belirten Turgut, böyle bir doğal kaynaktan yalnızca Malatya, Denizli ve Uşak’ta olduğunu ve bu konuda Uşak’ın çok şanslı olduğunu dile getirdi.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ