Uşak Ufuk
28 Ekim 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYASOFYA İÇİN AÇIKLAMA YAPTI
10 Ağustos 2020 Pazartesi 06:58

AYASOFYA İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Memur Sen Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Memur Sen Uşak Şube Başkanı Muhammet Ali Aloğlu, “Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinin ardından Camiye dönüştürerek vakfettiği ancak 1934 yılında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülen Ayasofya, 86 yıl sonra cemaatine tekrar kavuştu. Günün ilk ışıklarıyla birlikte Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelenlerin doldurmaya başladığı Ayasofya ve çevresi, Cuma namazına saatler kala doldu taştı” dedi. Muhammet Ali Aloğlu, “incirler kırılsın Ayasofya açılsın dedik. Çünkü Ayasofya Fatih’in emaneti İslam dünyasının birliğinin gücünün sembolüydü. Müzeye dönüştürülerek asliyetinden uzaklaştırılmış olması Ayasofya’yı incitmişti. Yeniden Cami’ye dönüştürülerek Fatih Sultan Mehmet’in emanetine sahip çıkma anlamına geliyor. Böyle bir güne Memur-Sen ailesi adına tanıklık etmiş olmaktan son derece mutluyum. Bu sevince vesile olan herkesten Allah razı olsun. Bu şuuru aşılayan, diri tutan ve bu şuurun verdiği hedefin gerçekleşmesine vesile olan herkesten Allah razı olsun. Ayasofya bizim yeniden dirilmemize, birliğimize, adaleti hakkı hakim kılmamıza vesile olsun” diye konuştu. 

AYASOFYA CAMİİ HAKKINDA?

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu'nun İstanbul'da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmış, 5'inci yüzyıldan İstanbul'un fethine kadar Hagia Sophia (Kutsal Bilgelik) olarak isimlendirilmiştir. İmparator Konstantios tarafından 360 yılında yaptırılan Megale Ekklesia ve İmparator II. Theodosis'in 415 yılında yeniden inşa ettirdiği kilise halk ayaklanmalarında yıkılmıştır. Günümüz Ayasofya'sı, İmparator Justinianos tarafından dönemin iki önemli mimarı Tralles'li (Aydın) Anthemios ve Miletos'lu (Balat) İsidoros'a yaptırılmıştır. 16'ncı ve 17'nci yüzyıllarda, Ayasofya'nın içine mihraplar, minber, müezzin mahfilleri, vaaz kürsüsü ve maksureler eklenmiştir.Yapının dışına farklı dönemlerde yaptırılan minareler, medrese, sıbyan mektebi, muvakkithane, şadırvan, sebiller, güneş saatleri, mütevelli heyeti odası ile Ayasofya, Osmanlı Dönemi'nde kompleks bir yapıya dönüştürülmüştür. 

AYASOFYA NASIL CAMİ OLDU?

916 yıl kilise olarak ibadete açık olan yapı, Fatih Sultan Mehmed'in 1453'te İstanbul'u fethetmesiyle camiye çevrilmiştir. 29 Mayıs 1453'te, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldığında, Ayasofya yaralı Bizans askerlerinin, kadın ve çocukların sığınma yeriydi.İstanbul'un Osmanlı Devleti'nin eline geçmesinden sonraki birkaç gün boyunca Ortodoks Kilisesi mensupları Ayasofya'da ibadete devam etti.1 Haziran 1453'te İstanbul'daki ilk Cuma namazını burada kılan Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya'nın Osmanlı yönetimi altında cami olarak hizmet vereceğini duyurdu. Mihrap ve minber yapıldı, çan ve Haç kaldırıldı. Mozaiklerin üstü kapatıldı. 1481'de ilk minaresi inşa edildi. Fatih Sultan Mehmet'ten sonra tahta geçen Sultan İkinci Bayezid zamanında bir minare daha dikildi. 1509'daki büyük İstanbul depreminde ilk yapılan minare yıkıldı, yerine tuğladan bir minare yapıldı. BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.