Uşak Ufuk
03 Temmuz 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Çavuşoğlu, Uşak STKlarıyla buluştu
21 Nisan 2022 Perşembe 06:46

Bakan Çavuşoğlu, Uşak STK'larıyla buluştu

Bakan Çavuşoğlu, Uşak STK'larıyla buluştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pençe Kilit Operasyonu'na ilişkin, "Sınırımızın ötesinde bu mücadeleyi vermezsek yarın kendi topraklarımızda bunlarla savaşmak zorunda kalacağız. Bu mücadeleyi vermek zorundayız." dedi. Uşak Atatürk Kültür Merkezi'nde iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Çavuşoğlu, Türk devletlerinin tarih boyunca, "devlet ve millet olarak el ele birlik sağladığında" güçlendiğini belirtti.

Uşak'ın çok farklı medeniyetlerin beşiği ve Selçuklu ile de Türkmen diyarı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, bu güzel şehrin Kurtuluş Savaşı'nda çok önemli rol oynadığını ifade etti.

"Devlet ve millet olarak her zamankinden daha fazla el ele olmamız gereken bir dönemdeyiz." diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Çünkü dünyada zorluklar var. İster istemez bu zorluklar hepimizi etkiler. Pandemi döneminde dünyanın gerek ekonomik dengesinin gerekse sosyal dengesinin bozulduğunu gördük. Halen etkisi devam ediyor. Ekonomik krizlere neden oldu. Önce talep sorunu oldu daha sonra talep patlamasıyla beraber salgın döneminde kapanan iş yerleri, işletmeler ve üretim merkezleri yüzünden arz sıkıntısı oldu. Bunun etkisini halen görüyoruz. Tam ekonomi rayına giriyor derken dünya ekonomisi tekrar canlanıyor derken Rusya savaşı patladı."

Bakan Çavuşoğlu, geçen yıl tüm dünyada ekonomik canlılık yaşanırken Türk ekonomisinin yüzde 11 büyüdüğünü hatırlattı.

Türkiye'nin şimdi yanı başındaki savaşı durdurmak için çaba gösterdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Şu coğrafyamıza bir bakın. Balkanlar, Suriye, Yemen ve Kafkasya'da Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlanan savaş. Çatışmaların büyük bölümü bizim coğrafyamızda, yüzde 60'ı İslam dünyasında. Terör konusunda çifte standart ortada, İslam düşmanlığı, ırkçılık, kendisinden olmayana yönelik nefret artıyor. Bu sadece bizi de etkilemiyor, o ülkelerin istikrarını da etkiliyor. Ramazan ayında İslam düşmanlığının, ırkçılığın ne kadar arttığını görüyoruz. Terörde de çifte standart var. Bu sorunlarla mücadele etmek için güçlü olmamız gerekiyor. Bugün Ukrayna savaşı ve etrafımızda yaşananlar bir kez daha gösterdi ki biz başkalarının merhametine bırakılacak bir millet değiliz. Güçlü olmamız gerekiyor, kendi gücümüzün olması gerekiyor. Kimseye güvenemezsiniz. Güçlü olmak için de birlik, beraberlik lazım."

Dünyada sorunlar, krizler, savaşlar, ırkçılık ve salgınla birlikte ortaya çıkan sorunlar olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, tüm problemlerin ülkelerin, milletlerin, insanların, girişimcilerin önüne fırsatlar koyduğunu aktardı.

Fırsatları değerlendirmek için güçlü bir altyapı ve vizyona sahip olmak gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bugün Rusya üzerinden özellikle lojistik olarak taşınmayan ürünler nereye yöneldi? Türkiye'ye, buradan Balkanlar'a, Doğu Avrupa'ya. Yıllardır biz birçoğunun eleştirdiği bu otobanları, köprüleri, tünelleri, bu demiryollarını yapmasaydık, bu limanları inşa etmeseydik bu fırsatlardan yararlanabilir miydik? Havaalanlarını inşa etmeseydik Türkiye bir merkez, bir transit ülke denebilir miydi? Altyapınızla her şeyinizle güçlü olmanız gerekiyor." dedi.

Çavuşoğlu, dünyada yaşanan sorunların tartışılması sırasında uluslararası sistemlerin yetersizliğinin ortaya çıktığını belirtti.

Uluslararası sistemlerin kendisini güncelleyemediğini ve reforma ihtiyacı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Dünya 5'ten büyüktür ve daha adil bir dünya mümkündür mottosuyla Sayın Cumhurbaşkanımız bunu tüm dünyada anlatıyor." diye konuştu.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Bir taraftan bu sistemi eleştirirken bir taraftan inisiyatif almamız lazım. Savaşları durdurmak için, barışı tesisi etmek için inisiyatif. Bunu yapabilmek için de dengeli, adaletli olmak lazım. İnsani konularda hassas olmak lazım. Girişimci ve insani dış politikanın ön plana çıkması lazım. İşte Rusya Savaşı, Ukrayna Savaşı. Bu savaşta Türkiye'den başka her iki tarafta da eşit şekilde ilişkilerini yürüten ama bunu yaparken de ilkeli davranan, bunu yaparken de doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen, Rusya'nın saldırısını kabul etmeyen, hemen 'Savaştır.' diyerek Montrö Sözleşmesi'ni harfiyen uygulayan, ama diğer taraftan da 'Bu savaşı artık sonlandırmamız lazım.' diyerek liderler düzeyinde, dışişleri bakanları düzeyinde, müzakereciler düzeyinde bu denli işin içinde olabilen başka bir ülke var mı? Recep Tayyip Erdoğan bu kadar güçlü bir lider olmasa bu dostlukları bugüne kadar inşa etmese böyle bir rol üstlenebilir mi? Onun çalışma arkadaşları bizler bunu yapabilir miyiz, bir araya getirebilir miyiz? Biz demiyoruz ki 'Her şeyi biz çözeceğiz.' Ama samimi çaba sarf etmemiz lazım."

Çavuşoğlu, köklü bir devlet anlayışının yeni nesilleri olduklarını, gelecek sene Cumhuriyet'in 100. yılının, Türk hariciyesinin ise 500. yılının kutlanacağını vurguladı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.