Uşak Ufuk
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Varan Uşak OSBde inceleme yaptı
28 Mart 2022 Pazartesi 05:23

Bakan Varan Uşak OSB'de inceleme yaptı

Bakan Varan Uşak OSB'de inceleme yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Cumhurbaşkanımız liderliğinde 2053 ve 2071 hedeflerini ortaya koyuyoruz. İşte bu hedeflere ulaşmak için önümüze çıkan engelleri, sıkıntıları bir bir aşmak zorundayız. Pandeminin, küresel krizin, savaşın ardı ardına geldiği bu atmosferde sıkı sıkıya kenetlenmek zorundayız." dedi.Bakan Varank, Uşak programı kapsamında Vali Funda Kocabıyık'ı makamında ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Vali Kocabıyık, Bakan Varank'a Uşak halısı hediye etti.

Bakan Varank, daha sonra Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın'a makamında ziyarette bulundu, Şerafettin Sağıroğlu Eğitim ve Yaşam Merkezi'nin açılışına katılarak kursiyerlerle sohbet etti.Ulubey ilçesindeki Ulubey Macera Parkı'nın açılışını gerçekleştiren Varank, Ulubey Kanyonu’nda incelemelerde bulundu.-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Uşak OSB'de Teknopark ve OSB Altyapı Yatırımları Toplu Açılış Töreni'ne katıldı.Kente değer katacak 47 milyon liralık yatırım tutarına sahip projelerin toplu açılışında yer aldıklarını dile getiren Varank, Uşak OSB'ye kurulan atıksu arıtma tesisi, solar kurutma tesisi ve katı atık yakma tesisinin bölgeye verimlilik ve sürdürülebilirlik anlamında önemli kazanımlar sağlayacağını ifade etti.İklim değişikliğiyle ortaya çıkması muhtemel yıkıcı sonuçların tüm dünyada anlaşılmış gibi gözüktüğünü belirten Varank, Türkiye olarak bu konudaki kararlılıklarını Paris İklim Anlaşması'nı imzalayarak gösterdiklerini vurguladı.Bakanlığının çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Varank, Uşak'taki yatırımlara dikkati çekti.Açılışını yaptıkları kimyasal havuz, solar kurutma tesisi ve katı atık yakma tesisinin de sürdürülebilir kalkınmaya hizmet ettiğini anlatan Varank, şunları söyledi:

"Atık su arıtma tesisine ilaveten yapılan kimyasal havuz, OSB'den çıkan atık suyun tarımda kullanımı için kalitesini artırıyor. Solar kurutma tesisi, atık su arıtma tesisinden çıkan çamurları güneş ısısı yardımı ile kurutuyor. Ve bir sonraki aşamada kurutulan bu çamurlar yine bugün açılışını yaptığımız katı atık yakma tesisinde enerjiye dönüştürülüyor. Bu tesislerde saatte 940 kilovat elektrik üretimi yapılıyor. Yıllık 8,5 milyon kilovatsaate yakın elektrik enerjisi, OSB'ye yaklaşık 12 milyon lira tutarında katkı sağlayacak. İşte bu yatırımlarla beraber, hem sanayicimizin rekabetçilik kapasitesi hem de ülkemizin yarınları teminat altına alınıyor." AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.