Uşak Ufuk
23 Ekim 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BANAZ YÖRÜKLERİ ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
27 Haziran 2019 Perşembe 08:30

BANAZ YÖRÜKLERİ ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Bulgaz Dağı Yörükleri Yardımlaşma-Dayanışma ve Kültür Etkinlikleri Derneği tarafından Yörük kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla bu yıl 15. düzenlenen Yörük Şenliği Kızılhisar Köyü Üzeyir Yaylası'nda gerçekleştirildi.

BERKAY ÖZYAYLA// Bulgaz Dağı Yörükleri Yardımlaşma-Dayanışma ve Kültür Etkinlikleri Derneği tarafından Yörük kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla bu yıl 15. düzenlenen Yörük Şenliği Kızılhisar Köyü Üzeyir Yaylası'nda gerçekleştirildi.

Şenliğin açılışına Vali Funda Kocabıyık, Vali Yardımcıları Ömer Kalaylı, Meral Batı Demirbaş, Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Banaz Belediye Başkanı ve Yörük Beyi Zafer Arpacı, İl Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal, İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, il genel meclisi üyeleri, daire müdürleri, Yörük dernekleri temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Banaz ilçesi, Uşak ve civar illerden yoğun bir katılımın olduğu etkinliğin gerçekleştirildiği alana çok sayıda Yörük çadırı kuruldu. Şenliklerde yöresel halk oyunları gösterileri, cirit müsabakaları, yerel sanatçıların konserleri ve Mehteran gösterileri ilgiyle izlendi.

Şenliklerle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Funda Kocabıyık , Yörüklerin yüzlerce yıldır özünden ve benliğinden kopmadan geleneklerini, milli manevi değerlerini yaşattıklarını belirterek, “Bağımsızlıklarına düşkün, devletine sıkı sıkıya bağlı Yörüklerimiz, yerleştikleri yerde geldikleri yeri, aldıkları terbiyeyi unutmayarak Anadolu'ya ve Türklüğe bağlılık göstermişlerdir. Yörükler atalarının eski yaşantılarını olduğu gibi, hiç bozulmadan koruyan Türkmenlerdir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması önemlidir" dedi.

Yörük ça

Vali Funda Kocabıyık, açıklamasının sonunda şenliklerin düzenlenmesinde emeği geçen Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Banaz Belediye Başkanı ve Yörük Beyi Zafer Arpacı ile Bulgaz Dağı Yörükleri Yardımlaşma-Dayanışma ve Kültür Etkinlikleri Derneği Başkanı Yılmaz Uğur ve yönetimine teşekkür etti. Yörük çadırlarını ziyaret eden Kocabıyık, Yörüklerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.