Uşak Ufuk
06 Ağustos 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAŞKAN ÇAKIN MÜCADELEYİ ANLATTI
02 Nisan 2020 Perşembe 07:15

BAŞKAN ÇAKIN MÜCADELEYİ ANLATTI

BAŞKAN ÇAKIN MÜCADELEYİ ANLATTI

İşte, Başkan Çakın’ın açıklamalarından öne çıkanlar:  

Dezenfekte ve temizlik çalışmaları ne aşamada?

Koronavirüspandemisine karşı Uşak’ta etkin bir mücadele yürütüyoruz. Kamu kurumlarının, cadde ve sokakların dezenfekte işlemleri yapıldı ve bu işlemler düzenli olarak tekrar ediliyor. Pazar yerleri ve otobüs durakları gibi halkımızın yoğun olarak bulunduğu bölgeler başta olmak üzere kentin her noktasında gerçekleştirilen bu temizlik ve dezenfekte çalışmalarımız kesintisiz olarak sürdürülüyor.

Evden çıkamayan vatandaşlara ve ihtiyaç sahiplerine için neler yapılıyor?

Valilik bünyesinde kurulan Vefa Destek Sosyal Yardım Birimi’nin, Sosyal Yardım Vakfı’nın ve Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ihtiyaçları doğrultusunda ulaşılıyor. Bu çalışmalarımızla ihtiyaç sahibi veya evden çıkamayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Su borçlarında düzenleme var mı?

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüzce tespit edilmiş olan ihtiyaç sahibi vatandaşlardan su ücreti talep edilmeyecektir. Su borcu olan vatandaşlarımızın sularıysa bu süreçte kesilmeyecektir. Vatandaşlarımızı ekonomik anlamda rahatlatmak için, su faturası ödeme tahakkuk süresinin 10 günden 60 güne çıkarıldığını belirtmek isterim.

Geçici süre kapanan işletmelerin vergilerinde düzenleme var mı?

Bakanlığın aldığı karar doğrultusunda faaliyetlerine ara veren işyerlerinden, çevre temizlik ve katı atık vergileri alınmayacak. Su faturalarına yansıması gereken yasal bedellerin yansıtılmayacağını, bu esnaflarımızın Belediyemize yatırmakla yükümlü oldukları ilan ve reklam vergisinin tahsil edilmeyeceğini, Belediyemizin kiracısı konumunda olan ve iş yerlerini geçici süre kapatan esnaflardan kira ücreti alınmayacağını paylaşmıştık ve bunu bir kez daha hatırlatma fayda var.

Sigorta Pazarı ücretli otoparkkonusuna son nokta koyuldu

2018 Nisan ayı Belediye Meclis toplantısında,  Sigorta pazarı olarak bilinen pazar alanının, pazar kurulmadığı gün dışında otopark olarak kullanılmasına dair alınan kararın, sanki yeni alınmış bir karar gibi lanse edilmesini doğru bulmuyoruz. Atapark çevresindeki trafik yoğunluğunun en aza indirilmesi ve vatandaşların otopark sıkıntısı yaşamaması açısından bu kararın yerinde bir karar olduğunu, söz konusu koronavirüs salgını tedbirlerinden önce buranın ücretli hale getirilmesi konusunda çalışma yapıldığını belirtmek istiyorum. Ancak sosyal medyada yapılan tamamen asılsız paylaşımlarda bu alanın özellikle şu dönemde otopark haline getirildiğine ve ücret alınmaya başlandığına dair paylaşımlar ve haberler yapılmaktadır. Şu an buradan ücret alınmaya başlanmamıştır ve süreç boyunca da ücret alınmaması daha önce kararlaştırılmış bir konudur. Bu tarz yalanlarla belediyemizin hedef alınmasının ne kamuoyuna ne de sürece faydası yoktur. Cansiperane şekilde çalışan belediye personellerimizin moral ve motivasyonunu bozmaya hiç kimsenin hakkının olmadığını vurgulamak istiyorum.

Ulaşımda Denetim Ne Durumda?

Toplu taşıma araçlarında ve işçi servislerinde sosyal mesafenin sağlanması için, koltuk sayısı adedinin yarı kadar yolcu kabul etmesi kararı alındı ve Zabıta ekiplerimizile Emniyet Müdürlüğü tarafından bu konu sıkı şekilde denetleniyor. Daha önce yine sağlık tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın ücretsiz ulaşım kartlarının iptali sağlanmıştı.Bu riskli sürecin sona ermesi ve sağlık tedbirlerimizin ortadan kalkmasıyla yine bu haklar iade edilecektir.

Kartlı ulaşım sistemine ne zaman geçiliyor?

Kartlı ulaşım sistemi hakkında çalışmalar başlatıldı.Ancak Bakanlığımız tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda, sağlık tedbirleri kapsamında Belediye Meclis Toplantılarımız 3 ay süreyle ertelenmişti. Meclis yeniden çalışmaya başlayınca bu konuyu tekrar gündeme alıp kartlı ulaşım sistemine geçilmesi için adımları hızlıca atacağız.

Pazar yerlerindeki düzenlemeler neler?

Pazar yerleriyle ilgili, vatandaşımızın gıda teminini etkilemeyecek şekilde çeşitli sağlık tedbirleri alındı. Belirli mahallelerde farklı günlerde açılan pazar yerlerinin bir kısmı artık aynı gün açılacak.Etkileşimin çok olduğu Salı pazarı, Çarşamba pazarı, Şekerevleri pazarı gibi pazar yerlerinin birden fazla gündeaçılmasını sağlayacağız. Pazar esnafının sosyal mesafeyi koruyacak şekilde sergi açabilmesi için düzenlemelerimizi gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın haftanın tek günü değil, hafta boyunca 3-4 farklı günde bu pazarlardan alış-veriş yapabilmesi için gerçekleştirilen düzenlemeye destek veren ve yoğunluğu engelleyerek virüs riskini azaltan, elini taşın altına koyan tüm pazarcı esnafımıza teşekkür ediyoruz.Bu esnaflarımızın haklarının korunması için, tek kullanımlık eldivenleri, poşetleri belediyemizce karşılanacaktır. Pazarcı esnafımızdan ödemekle yükümlü oldukları işgaliye ücretleri alınmayacaktır. Geçici olarak alınan düzenleme kapsamında hijyen koşullarına uymak şartıyla tezgah açan her esnafımıza destek olmak amacıyla, süreç boyunca Belediyemiz tarafından 1500 TL’lik gıda temin edilecek ve bu gıdalar ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılacaktır. Halkın sağlığını riske atan, hijyen koşullarını ihlal eden hiçbir esnafa müsamaha gösterilmeyecektir.

Dezenfektan ilaçlarının içeriği nedir?

Kurumların, sokakların, durakların, şehrimizin dezenfekte edildiği ürünler Sağlık Müdürlüğüyle istişare edilerek, iç ve dış mekanlar için ayrı içeriklerlekullanılıyor. Fakat bu ürünlerin insan sağlığına ve canlılarahiçbir zarar vermediğini, bu ürünlerin Sağlık Bakanlığımızca tescil edilmiş ürünler olduğunu belirtmek isterim.Yasal olmayan yollardan piyasaya sürülmek istenen dezenfektanlar, maskelerve benzeri ürünler için denetimlerimiz yapılıyor. Fahiş fiyat uygulayan iş yerlerine yönelik de Zabıta ekiplerimiz sıkı şekilde denetlemeler gerçekleştiriyor. USMEK kurslarında yer alan kursiyerlerimiz yine sürece destek vermek adına maske üretimine başlamış durumda.

Dar gelirli vatandaşlar için yapılacak TOKİ’de süreç nasıl işleyecek?

Dar gelirli vatandaşlar için yapılması planlanan 700 konutluk proje TOKİ ile ortak yürütülüyor. Yer belirleme işlemleri ile imar konuları Belediye Meclisimizegelecek. 18 Haziran 2020’de gerçekleştirilmesi planlan kura çekiminde bir değişiklik olup olmadığa dair henüz resmi bir bilgi bizlere ulaşmadı. Kuraların belirlenen tarihte yapılması durumunda Belediye olarak çalışmaları hızlıca tamamlayacağız.

Uşak Belediyesi sokak hayvanları için ne yapıyor?

Bu süreçte yiyecek sıkıntısı yaşayan sokak hayvanlarıyla ilgili Veteriner İşleri Müdürlüğümüz tarafından çalışmaların titizlikle yürütüldüğü bilinmelidir. Bizler şehrimizde yaşayan her canlının yaşam hakkına saygı duyan ve bunu muhafaza eden bir anlayışa sahibiz.Beslenmelerinden sağlık hizmetlerine kadar hemen her konuda sokak hayvanlarımızın yanındayız.

HABER. BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.