Uşak Ufuk
22 Nisan 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başlayacak uçuşlar konuşuldu
18 Aralık 2018 Salı 08:16

Başlayacak uçuşlar konuşuldu

Uşak-İstanbul uçak seferlerinin yeniden başlaması nedeniyle Vali Funda Kocabıyık başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi.

Uşak-İstanbul uçak seferlerinin yeniden başlaması nedeniyle Vali Funda Kocabıyık başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. Uşak Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen toplantıya Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra, Belediye  Başkanı Nurullah Cahan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ekrem Savaş,  Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Kalaylı, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı J.Albay Yalçın Baysal, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Nacar,  UTSO Yön.Kur.Bşk.Selim Kandemir, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri,  Simav Belediye Başkanı ve diğer yetkililer katıldı.

UŞAK TSO BAŞKANI SELİM KANDEMİR, UŞAK VE İSTANBUL ARASINDAKİ TİCARET POTANSİYELİ HAKKINDA KONUŞTU

Toplantı, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kandemir, bir açılış konuşması yaptı. Kandemir, “Girimci ruhu, kültürel ve sosyal yapısı, bulunduğu konum itibariyle geçmişten günümüze önemli bir kent olan Uşak için çalışıp üretiyoruz. Amacımız, ilimiz için yatırım, üretim ve istihdamda sürdürülebilirliği sağlamak ve bayrağı gelecek kuşaklarımıza layıkıyla devretmektir. Uşak, deri, tekstil, seramik ve gıda gibi ana sektörleriyle Türkiye’nin 2023 vizyonu için üretiyor ve ihracatını her geçen gün artırıyor. İlimizin ve ülkemizin hedeflerine ulaşması için ulaşılabilirlik büyük bir önem taşımaktadır ve bağlamda Uşak Havalimanı’nın yeniden uçuşlara açılması şarttır. Zira ilimiz, ticaretin büyük bölümünü İstanbul ile yapmaktadır. 2016 verilerine göre İstanbul ve Uşak arasında 4.059.300.716 TL’lik ticaret hacmine ulaşılmıştır. Bu rakamın 2.232.035.032 TL’lik kısmı İstanbul’dan Uşak’a satış hacmidir ve 1.827.265.684 TL de Uşak’tan İstanbul’a yapılan ticarettir. Uşak, İstanbul’un en çok satış yaptığı 41’inci ve alış konusunda da 37’inci sıradadır. Bir biriyle sıkı ticari partner olan İstanbul ve Uşak arasında hava taşımacılığı, ticaret hacmini genişleteceği gibi, ilimizdeki kültür, sanat, eğitim ve sportif alandaki faaliyetleri de destekleyecektir” dedi. Kandemir, “Uşak ve İstanbul arasında belli dönemlerde, çeşitli firmalar tarafından uçuşlar yapılmıştır ve saatler uyduğu taktirde istenen doluluk oranı yakalanmıştır. 2018’de saatlerin uygun olduğu dönemde, aylık ortalama 146 yolcu sayısı yakalanmıştır. Rakamlar, ilimizdeki yolcu potansiyelinin Zafer Havalimanı’ndan daha yukarıda olduğunu ortaya koymaktadır. İlimiz, saati uygun uçuş planlamasında çok rahatlıkla 140 ortalama yolcuyu yakalayacak güçtedir ve bu rakam genel olarak kabul görmektedir. Uçuşların yeniden başlaması için Uşak’taki sivil toplum kurumları olarak bir dizi çalışma yaptık ve THY ile yaptığımız görüşmelerin sonunda olumlu netice aldık. İsteğimiz ilimizde uygun saatlerde uçuş planlaması yapılması ve böylelikle ekonomik ve toplumsal bazda sürdürülebilir kalkınma için destek olunmasıdır. Bu konuda yapılacak çalışmalarda, sizin de desteğinizi bekliyoruz. Birlikte el ele vererek Uşak’ı daha üst sıralara taşıyacağımıza inancımız tamdır ve bu konuda bize düşen ne olursa yaparız. Bir kez daha hoş geldiniz diyor ve bu ziyaretinizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.

UŞAK VALİSİ FUNDA KOCABIYIK DA KONUYLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME YAPTI

 Açış konuşmasının ardından Vali Funda Kocabıyık’ın konuşması ile devam etti. Vali Funda Kocabıyık yaptığı konuşmada: “16 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeniden hizmete girecek olan Uşak-İstanbul uçak seferlerinin kamuoyuyla paylaşılması; ilimiz ile yakın çevresinde farkındalık oluşturulması ve devamını arzu ettiğimiz bu hizmetin sürdürülebilirliğinin sağlanması anlamında bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz. Devlet olarak son yıllarda yapılan çok önemli atılımlardan birisi de hava meydanları yapımı ve artan uçak seferlerine paralel olarak hızla büyüyüp gelişen hava yolu taşımacılığıdır.  Bugün doğusundan batısına güneyinden kuzeyine birçok ilimizde hava meydanları bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan Uşak Hava Meydanı; Uşak-Ankara yolu üzerinde oluşu ve il merkezine olan yakın mesafesi ile önemli bir ulaşım avantajına sahiptir.  Ancak, Uşak’tan İstanbul’a çeşitli dönemlerde uçak seferleri başlatılmasına rağmen maalesef sürdürülebilir olmamış ve hava yolu firmaları tarafından uçak seferleri sonlandırılmıştır.  Karayolu taşımacılığına göre çok daha hızlı ve güvenli olduğu bilinen hava yolu taşımacılığı artık bir lüks olmaktan çıkmış, her kesimden vatandaşımızın istifade ettiği bir ulaşım aracı haline gelmiştir. Bunun yanında Uşak, gelişmiş sanayisi ve üç adet organize sanayi bölgesi ile iş seyahatlerinin yoğun olarak yaşandığı bir ildir. Dolayısıyla, hava yolu taşımacılığı için yeterli potansiyele sahiptir. Hızla gelişen iş ve ekonomi dünyasında, bilgi ve teknolojinin yanında zaman da çok önemlidir. Çok değerli olan zamanı en etkili şekilde kullanabilmek; ulaşım imkânlarından gerektiği şekilde istifade etmekle mümkün olacaktır.  16 Ocak 2019 günü başlayıp haftada üç gün olmak üzere düzenlenecek Uşak-İstanbul uçak seferlerinin kalıcı olarak sürdürülmesi için Kamu Kurumları, Ticaret ve Sanayi Odamız, Organize Sanayi Bölgelerimiz ve vatandaşlar olarak ulaşımda hava yolunu tercih etmeli ve özendirmeliyiz. Yeniden başlayacak olan uçak seferlerinin ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Konuşmaların ardından yapılan uçak seferlerinin sürdürülebilirliği konulu sunum yapılıp, seferlerin sürekliliği için atılması gereken adımlar değerlendirildi. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ