Uşak Ufuk
16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAYRAMDA KAZA YAPMAYIN
03 Haziran 2019 Pazartesi 06:02

BAYRAM'DA KAZA YAPMAYIN

Uşak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hayri Dönmez, Ramazan bayramı nedeniyle yola çıkacaklara uyarılarda bulundu.

Uşak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hayri Dönmez, Ramazan bayramı nedeniyle yola çıkacaklara uyarılarda bulundu. Hayri Dönmez, yola çıkacakların çok dikkatli olmasını ve uykularını alarak yola koyulmalarını istedi. Araçların bakımının yapılması gerektiğini ifade eden Hayri Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçokları için ehliyet almak araba kullanmak için yeterli görülüyor ama her yıl artan sürücü ve otomobil sayısına bir de trafik eklenince işler içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor. Özellikle İstanbul gibi metropollerde iki farklı sürücü tipi bulunuyor. Bunlar; hızlıca bir yerlere gitmek isteyen ve güvenli bir şekilde yolculuğunu gerçekleştirmek isteyenler olarak ayrılabilir. Trafik ile ilgili yapılan araştırmalara göre ne kadar hız yaparsanız ya da ne kadar hızlı hareket etmeye çalışırsanız çalışın 40 kilometre de kazanabileceğiniz maksimum süre 20 dakikadan daha azdır. O halde bu sürücü tipinin tek yaptığı yayaların, diğer sürücülerin ve belki de en önemlisi kendilerinin canını hiçe saymaktan başka bir işe yaramıyor.” dedi. Hayri Dönmez, “Ehliyet sınavına çalışırken bol sürüş pratiği yaptıran kurslar bulunuyor ama sürücü kursları insanları sadece ehliyet sınavına hazırlıyorlar ve bu gerçekte karşılaşacağınız trafikten oldukça farklıdır. Sürücü sınavı genellikle araba kullanma ve manevra yapma becerisini ölçtüğü için bu konular hakkında kurslar oldukça yararlı oluyor. Araba kullanmayı öğrenme görevinizi başarıyla tamamlayıp ehliyetinizi aldıysanız trafikte neler yapmanız gerektiğinden bahsedebiliriz. Trafiğe çıkan herkesin ilk olarak dikkat etmesi gerekenlerin başında güvenlik tedbirleri geliyor. Ne demişler… “Önce can güvenliği!”  Otomobilinizi çalıştırmandan önce sürücü kursunda da öğrendiğiniz gibi ilk yapmanız gereken oturuş pozisyonunu ayarlamaktır. Otomobilinizin içerisinde otururken direksiyona ya da pedallara rahatlıkla ulaşabilmeniz ve aynaları rahatlıkla görebilmeniz gerekiyor. Sürüşe başlamadan önce emniyet kemerini takmanız ve dikkatini dağıtabilecek telefon gibi eşyalardan kurtulmanız gerekiyor. Manuel vites bir araç kullanıyorsan ilk yapman gereken vitesin boşta olduğundan emin olmaktır. Bunu el frenini indirdikten sonra vitesi sağa ya da sola yavaşça hareket ettirerek anlayabilirsiniz. Vites değişiklikleri en çok yapılan hatalardandır o nedenle şimdiden söylememiz gerekiyor. Vitesi aracınız hızına göre ayarlamalısınız. Zaten biliyorsunuzdur ama her vites değişiminde sağ ayağınızı pedaldan çekip sol ayağınızla debriyaja basmalısınız. 

“Direksiyonu kullanmakta ne var?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Aracınıza zarar verebilecek birçok kazanın nedeni direksiyonu yanlış tutmanız nedeniyle gerçekleşir. Peki, direksiyonu nasıl tutmalısınız? - İki elinizi kullanarak direksiyonu tutmanız size direksiyon hakimiyeti kazandırır ve trafikte oluşabilecek herhangi bir krizle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Eğer aracınız manuel şanzımana sahipse tabi ki vites değiştirmeniz gerekiyor. Fakat vites kolunu uzun bir süre kavramanıza gerek yok. - Aracınızın direksiyonunu bir saat kadranı gibi düşünmelisiniz. Sol elinizi saat 9 noktasında ve sağ elinizi saat 3 noktasında tutmalısınız. 9-3 tutuşu olarak bilinen bu teknik ile direksiyonu rahatlıkla hareket ettirebilir ve ani durumlarda panikleseniz dahi kontrolü kaybetmezsiniz.

- Direksiyonu saat 12 ve 6 yönlerinde tutmamaya özen göster. Herhangi bir sebepten dolayı aracının hava yastığı açılırsa, direksiyon kapağı hızlıca koluna çarpabilir. Ayrıca direksiyonu boğacak gibi sıkı ya da elinin altından kayacak kadar gevşek tutmamalısınız. Her insanın hisleri farklıdır bu nedenle tutma şiddetinizi kendinizin aşırılıklardan kaçarak belirlemeniz gerekiyor.

 

Etkili Vites Kullanımı 

Çevrenizdeki çocukların bazı hareketleri yaparken zorlandıklarını fark etmişsinizdir. Mesela ilk kez çatal kullanan çocuk bir süre yiyecekleri tutturmayı başaramaz ama zaman geçtikçe alışır ve hafızası sayesinde kolayca yapabilir. Aynı şey vites içinde geçerlidir. Önceliği daha kolay olan otomatik vitese verelim.

 

Otomatik Vites Nasıl Kullanılır? 

Otomatik vites araba kullanımı oldukça basittir. Öncelikle aracınızı çalıştırmadan önce ayağınızı frene basmalısınız. El frenini çekerek arabayı çalıştırdıktan sonra motor sesini duyacaksınız ve aracınızı ses geldikten sonra vitesi D konumuna getirmelisiniz. Bingo! Aracınız hareket etmeye başladı. Otomobil kullanmaya yeni başladıysan ve çok tecrübeli değilseniz otomatik vites daha iyi bir tercih olabilir. Özellikle şehir içi kullanım için otomatik vites araba tercih etmek trafikte size rahat bir nefes aldıracaktır.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ