Uşak Ufuk
27 Eylül 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAYRAMDA SAĞLIKLI BESLENİN
03 Haziran 2019 Pazartesi 08:00

BAYRAM'DA SAĞLIKLI BESLENİN

BAYRAM'DA SAĞLIKLI BESLENİN

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, Ramazan Bayramı’nda nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili önemli bilgiler verdi. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Sahur, iftar derken 1 aylık oruç süreci bitiyor. Değişen beslenme şeklinizi eski düzenine koymanın zamanı geldi. Ramazan’ın yaz mevsime denk gelmesiyle birlikte uzun süren açlık ve susuzluk yaşanıyor. Bu da metabolizmanızın yavaşlamasına ve yağ artışına neden olabiliyor. Ramazan’da azaltan öğün sayısı ve sıvı tüketimi ile birlikte kişilerde sağlık sorunları görülebiliyor. Eski beslenme düzenine geçişte Ramazan Bayramı da bir başlangıç kabul edilebilir” dedi. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, Ramazan Bayramı’nda beslenme düzeninde yapılan hataları anlatırken önerilerde bulundu.

 

Bayrama sağlıklı bir k

ahvaltıyla başlayın

Ramazan boyunca öğün sayısı azaldığı için özellikle bayram kahvaltıları atlanabiliyor veya börek, kızartma gibi ağır yiyeceklerin bulunduğu sofralar hazırlanabiliyor. Halbuki uzun süredir yavaşlayan metabolizmanızı canlandıracağınız öğün; sağlıklı bir kahvaltıdır. Kahvaltınızda peynir, zeytin, tam tahıllı ekmekler, yumurta ve söğüş sebzelerin bulunduğu sağlıklı ve keyifli bir bayram sabahına başlayabilirsiniz.

 

‘Bayram baklavası’ deyip yemeyin

Ramazan Bayramı’nda yapılan hatalardan biri de fazla miktarda baklava gibi ağır şerbetli tatlılar, çikolata ve şekerleme tüketmek. Glisemik indeksi yüksek olan bu besinler kan şekerinizde ani yükselmelere ve sonrasında hızlı bir düşüşe neden oluyor. Kan şekeri ile ilgili dengesizlikler yaşayan, kalp hastalıkları riski olan bireyler sağlık sorunu yaşayabiliyor. Ramazan’da yavaşlayan metabolizmanızı düşünürseniz bayramda çokça şekerli gıda tüketiminiz size kilo olarak geri dönecektir.

 

İkram edilen her çayı içmeyin

Çay ve kahvenin içerdiği kafeinin fazla tüketimi vücudunuzda diüretik etki yapıyor. Bu da daha fazla sıvı kaybetmeniz anlamına geliyor. Çay ve kahvenin gün içinde çarpıntı gibi rahatsızlık hissi verdiğini unutmayın. Ayrıca bayram ziyaretlerinde ikram edilen çay ve kahveye eklediğiniz şekerle tatlı tüketiminizin devam etmiş oluyor. Bayramda 2-3 fincan çay ve kahveyi geçmemeye özen gösterin. Şekersiz içmeniz yararınıza olacaktır.

 

Akşamları atıştırmayı kesin

Ramazan boyunca akşam ve geç saatlerde yemeye alışılıyor. Ramazan sonrası da bu alışkanlıkların devam etmesi, kilo artışına ve sindirim problemlerine neden oluyor. Yatmadan 2-3 saat önce yemeyi kesmeniz gerekiyor.

 

Öğünü baklava ve börekle geçiştirmeyin

Ramazan’da öğün sayısının azalması ve akşam saatlerinde besin tüketiminin daha fazla olması nedeniyle bireyler bayramda öğün atlıyor. Yapılan hatalardan biri de bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlıları ve börekleri öğün olarak kabul etmek. Ancak böyle beslenmek daha hızlı acıkmaya, fazla kalori ve şeker alımına neden oluyor. Bununla birlikte sindirim problemleri de görülebiliyor. Bayram kilolarına da davetiye çıkarıyor. Ziyaretlerinizi yapmadan önce ana öğün zamanınız geldiyse hafif bir yemek bayram ikramlarında daha kontrollü olmanıza da yardımcı olacaktır.

 

İŞTE DİKKATE ALINMASI GEREKEN 5 ÖNERİ

1.Uzun süredir sadece akşamları su tüketebiliyorsunuz ve artık vücudunuz alarm vermeye başladı! Ciltte kuruma, kabızlık, kas krampları gibi susuzluğun ileri belirtileri de ortaya çıkmaya başladı. Bu nedenle günde en az 10-12 bardak su tüketmeye dikkat edin. İlk olarak bayram sabahına 1 bardak su ve içerisinde bekletilmiş 2 adet ceviz ile güne başlayabilirsiniz. Bu metabolizmanızı uyandırmak için güzel bir başlangıç olacaktır.

2.El öpmeler, bayram ziyaretleri derken öğün atlamaları yapılıyor. Bunun önüne geçmek için ziyaretlerinizi öğün saatlerine göre planlayın; öğün saatlerinizi ziyaretlerinize göre değil. Ayrıca uzun zamandır gündüz yemek yemediğiniz için muhtemelen kahvaltı ve öğle yemeklerini atlama eğiliminde olacaksınız ve iç sesiniz ‘1 aydır zaten böyle besleniyorum ne olacak!’ diyebilir. Maalesef öyle olmuyor; Ramazan ayındaki motivasyonunuz daha farklı olduğu için bu şekilde bir beslenme düzeni niyet etmeden devam ettirilemiyor.

3.Gelelim ziyaretlerdeki ikramlara; her gidilen yerde en azından çay ve yanına tuzlular veya tatlılar sunuluyor. Bunlara hayır diyebilmek de gerçekten zor. Ancak kendinizi sınırlandırmanız şart çünkü ramazanda uzun süre açlık nedeniyle azalan metabolizma hızı bayramda toparlanma dönemine giriyor ve her yediğiniz yarıyor. Bayram sonunda tartıda 2-3 kilo fazla görmeniz mümkün. İkram edilen tatlılardan tükettiyseniz ondan sonraki öğünü daha hafif geçirmenizi tavsiye ederim.

4.Aman çocuklara dikkat! Çikolata, şeker gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesiyle kusma, ishal gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle tatlıları yemekten sonra çocuklarınıza verin.

5.Bayram sofralarında kalabalık, tüm aileyle oturulan sofralarda özellikle ortadan değil, kendi tabağınıza azar azar alıp tüketmek daha doğru olacaktır. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ