Uşak Ufuk
16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bileğimizin hakkıyla kazandık
08 Nisan 2019 Pazartesi 08:30

Bileğimizin hakkıyla kazandık

AK Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul: Bileğimizin hakkıyla kazandık

İYİ Parti’nin 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçlarına yönelik Uşak Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına yaptığı ve reddedilen itirazı hakkında bir açıklama yapan AK Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul, muhalefetin millet iradesine saygı duyması gerektiğini belirterek, “Uşak’ta seçimlerin huzur içinde tamamlandığını ve sandıkların tüm partilerin temsilcileri tarafından titizlikle sayıldığını dile getirdi. Buna rağmen muhalefetin gereksiz yere yaptığı, hiçbir somut delile dayanmayan ve tamamen soyut hezeyanlardan doğan itirazlar, seçilen başkanın göreve başlamasını ve halka hizmet etmesini geciktirmektedir” dedi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, AK Partili Mehmet Çakın, resmi olmayan sonuçlara göre 50 bin 934 oy ve yüzde 39,11’lik oranla Uşak Belediye Başkanı seçildi. Mehmet Çakın’ın en yakın rakibi İYİ Partili Muhammet Gür ise 49 bin 172 oyla yüzde 37,76’da kalarak, ikinci oldu ve bunun üzerine Uşak Merkez Seçim Kurulu Başkanlığı’na itiraz dilekçesi verildi. İYİ Parti’nin itirazının reddedilmesi üzerine İl Seçim Kurulu Başkanlığına itiraz süreci4 başlatıldı. Gelişmelerle ilgili bir değerlendirme yapan AK Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul, oyların titizlikle sayıldığını ve seçime giren 5 partinin müşahitleri huzurunda sayımın gerçekleştiğini söyledi. 

Sandık sonuçlarının tüm partilerin temsilcileri tarafından ıslak imza ile tespit edildiğini dile getiren Tuğrul, “AK Parti’nin bileğinin hakkıyla aldığı seçime gölge düşürmek için aslı ve astarı olmayan bir takım söylemler ortaya attılar. Seçimler gayet şeffaf bir şekilde yapıldı ve 5 partinin müşahitleri huzurunda tek tek sayıldı. Çoğu sandıkta sayım işlemi belki 2 veya 3 kez tekrarlandı ve tutanaklar titiz bir çalışmanın sonunda teslim edildi. Şimdi seçilen belediye başkanı, hiçbir dayanağı olmayan bu iddialar ve itirazlar yüzünden mazbatasını alamıyor ve halka hizmet etmeye başlayamıyor. Halk iradesine ipotek koyan ve Uşak'ın enerjisini bu tip boş uğraşlarla oyalayan bu sığ anlayışın bir an önce kendine gelmesini istiyoruz” dedi.  Seçimlerin bir demokrasi şöleni olduğunu kaydeden Fahrettin Tuğrul, şöyle söyledi: “Bu seçimin kazananının Millet olduğunu her fırsatta dile getirdik ve bu anlayışla halkımıza hizmeti esas alacağımızı net bir dille ifade ettik. Dilerim, tüm partiler bu anlayışla hareket ederler. AK Parti Uşak İl ve İlçe Teşkilatları olarak, halkımıza hizmeti esas almaya devam edeceğiz”.

 

MEHMET ÇAKIN VE MUHAMMET GÜR ARASINDAKİ FARK NE KADAR?

İYİ Parti, Uşak'taki yerel seçim sonuçlarına itirazını yeniledi ve oyların yeniden sayılmasını istedi. Yapılan itiraz Uşak'ta en çok konuşulan konu haline geldi.  Uşak’ta yerel seçimler çok az bir farkla sonlandı. AK Parti’nin adayı Mehmet Çakın, en yakın rakibi İYİ Partili Muhammet Gür’ü 1 puan gibi bir farkla geçti. Henüz resmi olmayan sonuçlara göre AK Partili Mehmet Çakın, 50.934 oy alırken, en yakın rakibi İYİ Partili Muhammet Gür ise 49.172 oy aldı. İki isim arasındaki farkın 1762 olduğu hesaplanıyor. Puan bazında da Mehmet Çakın, yüzde 39,11'lik oy dilimini alırken, Muhammet Gür ise 37,76 puanla ikinci oldu. Şimdi gözler YSK’nın Uşak için yapacağı inceleme ve akabindeki kararında.  YSK'nın konuyla ilgili Uşak'taki yetkililer nezdinde bir çalışma yapacağı öğrenildi. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ