Uşak Ufuk
21 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgiye ulaşmakta engeller var
07 Aralık 2020 Pazartesi 06:20

Bilgiye ulaşmakta engeller var

Bilgiye ulaşmakta engeller var

Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük,bu yıl covid-19 nedeniyle, engelliler günü etkinliklerinin yapılmayacağını açıkladı. Engelli bireylerin sorunları hakkında bir açıklama yapan Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük, engellilerin en büyük sorununun erişilebilirlik olduğunu ifade etti. Engelli bireylerin bilgiye ulaşmakta zorluk çektiğini dile getiren Salih Küçük, gazetecilere yaptığı açıklamada, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü.Kutlamıyoruz çünki engelli olduğumuzu mu kutlayacağız. Hiç birimiz engelli olmayı kendimiz tercih etmedik. Doğum esnası.,yanlış tedavi, trafik kazaları, terör süreğen hastalıklar vb.nedenlerle engelli olduk. En büyük sorunumuz erişilebilirlik. Kamuya, sosyal yaşama, hizmete, bilgiye eşirmekte çok zorlanıyoruz. Erişilebilirlik kanunu 10  yılı geçen sürede çıkmasına ramen ötelenerek sorununuz devam etmektedir” dedi. 

 

KAMU KURUMLARINDAKİ YETKİLİLERİ VE GÖREVLİLERİ ENGELLİLERE KARŞI DAHA DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRDI

Kamu kurumlarını daha duyarlı davranmaya çağıran Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük, “Kamu kurum ve kuruluşlarını daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Rapor Yönetmeliği sıkıntımız devam etmekte bir çok engellinin maaşları kesilmektedir. Sağlık uygulama tebliğleri nedeniyle hak kayıplarımız artmaktadır. Bu sorunlarımızın çözümü inanın engelli hayatının maliyeti sanıldığı kadar çok değildir.Önyargısız biraz empati ve iyi niyetle tüm sorunları birlikte çözebiliriz. Malum virüs  dünya yı ve ülkemizi etkilemiş yasaklar olunca hayatın ne kadar çekilmez olduğu hepimizin malumudur.Engelliler hayatları boyunca benzeri kısıtlamalarla yaşamak zorundadır. Engelliler de hayatın bir parçası ve gerçeğidir. Hayat paylaştıkça güzelleşir. Covit 19 nedeniyle sosyal aktivitelerimizi  bu yıl yapmama kararı aldık”  diye konuştu. 

 

ENGELLİ VATANDAŞLAR, DERTLERİNİN ALTINDA SÜREKLİ EZİLMEYE DEVAM EDİYOR

Engellilerin kendilerine uygun taşıt almakta da zorlandıklarına dikkat çeken Küçük; “Buna bir de toplu ulaşıma erişim olmadığı için motorlu araç almak zorunda kalan engellilere kur farkının yarattığı fiyat artışları sorunu eklenmiştir. Özellikle ağır engelliler açısından tekerli sandalye veya sedye taşıyabilecek donanıma sahip bir aracın fiyatı, vergi indirimi için konulan fiyat üst sınırını oldukça aşmıştır. Son birkaç ay içinde kur farkı yüzde 30’un üzerinde artış yaşarken, motorlu araç fiyat üst sınırı yalnızca yüzde 9,11 oranında artırılacaktır” ifadelerini kullandı. Eğitimin engelliler için ulaşılamaz bir hayâl olduğunu aktaran Küçük, şöyle konuştu: “Eğitimde karşılaştığımız sorunlar, saymakla bitmeyecek düzeydedir. Zihinsel engellilerden işitme ve görme engellilere varıncaya kadar farklı gruplardaki engelliler için eğitim ulaşılamaz bir hayâl haline dönüşmüş durumdadır. Covid-19 salgını ile dün erişebildiğimiz birçok hizmete de artık erişemez halde olmanın sıkıntısını yaşıyoruz. Kamudan özele hemen her kurumda yaşanan kuralsızlıkların, duyarsızlıkların ceremesini en fazla bizler çekiyoruz. Tek isteğimiz bir parça anlayış, duyarlılık! Ayrıca kurallara uyulması için çaba sarf edilmesini istiyoruz. Basit, kolay ve yapılabilir. Küçük adımların nasıl büyük değişimlere yol açtığına unutmayın! Engellilerin de yararlanabileceği, yaşayabileceği bir dünya düşündüğünüz kadar büyük maliyetleri gerektirmiyor. Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikler ise; engelliler için yaşamsal öneme sahip ilaç, ortez ve protezler ile diğer araç ve gereçlerden yararlanma koşulları neredeyse ortadan kaldırılmakta.  Büyük çoğunluğu yeterli gelire sahip olmayan engelliler ve aileleri yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli araç ve gereçleri sağlamak için yüksek bedellerle karşılaşmakta. Ödemeye güçleri olmadığı için bu gereçleri de satın almaktan vazgeçmek zorunda kalıyorlar. Üzülerek belirtiyorum ki yine dertlerimizin altında eziliyoruz. Bizler yine dertlerimizin altında ezilmeye devam etmekteyiz. Mevcut sorunlarımızın üzerine binen yeni sorunlarla sıkıntılarımız daha da ağırlaşmakta. Yapılan her yeni düzenleme, bir öncekini aratır boyutlarda. Tüm bunlar bizleri çaresiz bırakmakta” dedi. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.