Uşak Ufuk
06 Mart 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BLAUNDUSTA KAZILAR DEVAM EDİYOR
17 Eylül 2019 Salı 08:00

BLAUNDUS'TA KAZILAR DEVAM EDİYOR

Tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanan ve Makedonya kralı Büyük İskender tarafından kurulduğu bilinen, Ulubey ilçesindeki Blaundus Antik Kentinde arkeolojik kazılar devam ediyor.

Tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanan ve Makedonya kralı Büyük İskender tarafından kurulduğu bilinen, Ulubey ilçesindeki Blaundus Antik Kentinde arkeolojik kazılar devam ediyor. Geçtiğimiz Haziran ayında 2019 yılı kazı çalışmaları başlayan antik kent içinde yer alan kale, tiyatro, stadyum ve kaya mezarlarının ortaya çıkartılması hedefleniyor. Bu yıl planlanan ve eylül ayı sonuna doğru ara verilecek olan kazılarda gelinen aşamayı yerinde görmek üzere çalışmaların sürdürüldüğü alanda incelemelerde bulunan Vali Funda Kocabıyık, Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Can'dan kazıdaki son durum hakkında bilgi aldı.Blaundus Antik Kenti'nde yapılan çalışmaların önemine değinen Vali Funda Kocabıyık, bu kazı ile yeraltında saklı olan büyük bir kültür hazinesinin gün yüzüne çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.  

Vali Funda Kocabıyık “Kazıları yakında takip ediyorum, sezonun başında alana gelerek ilk kazmayı vurmuştuk. Burada her an bölgenin kültürü ve medeniyetine ışık tutacak yeni bir ize rastlamanın heyecanını yaşıyoruz. Kazının yapıldığı Ulubey ilçemizdeki Blaundus önemli antik kentlerimizden birisi ve Büyük İskender zamanında kurulmuş askeri kentlerdendir. Yaz ayları boyunca devam eden kazılar sırasında önemli aşamalar kat edildiğini gözlemledim. Önemli kral mezarlarının da yer aldığı bu antik kentteki kazı çalışmalar tamamlandığında bu güzel antik kentin tekrar ayağa kalktığını hep birlikte göreceğiz" dedi. 

Vali Funda Kocabıyık’a incelemeleri sırasında, Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Murat Kılıç, Ulubey Kaymakamı Onur Özaydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Şerif Söyler katıldı.

BLANDUS ANTİK KENTİ HAKKINDA? İç Ege’de yer alan ilimiz, paha biçilemeyen en önemli arkeolojik değerlerini bünyesinde barındırdığı için kültür turizmine meraklı ziyaretçiler için eşsiz güzellikler vaat ediyor. Bunlardan bir tanesi de Uşak iline 40 km mesafede yer alan Ulubey ilçesi Sülümenli köyü sınırları içerisinde yer alan Blaundus antik kentidir. 1. Derece sit alanı olarak tescil edilmiştir. Blaundus; Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş, şehir halkının kendilerine Makedonyalı Blaundus adının verdiği söylenmektedir. Büyük İskender’den sonra Bergama Krallığına ardından da Roma İmparatorluğuna bağlanan kentini, Roma döneminde önemi artmıştır. Derin vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan kentin önemli yapıları arasında kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunmaktadır. Kentin, bazı kalıntıları günümüze kadar gelebilmiştir. Helenistik dönemde inşa edilen kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, darphane bölümleri, idari binalar sur duvarlarının bazı bölümleri, İon tarzındaki mabet kentin ortasında yer alan ve Roma İmparatoru Claudius’un mabedi, yalnızca bir tarafında oturma kademeleri olan stadyum örnek olarak verilebilir. Kentin güney yamacında bulunan tiyatro kalıntıları ile hemen yanı başında bulunan kaya mezarları da görülmeye değer yapılardır. Şehrin simgesi ise çifte attır. 1845 li yıllarda Hamilton bu kentten geldiği bilinen bir yazıtı bulması ile antik kentin adının Blaundus olduğu kesinleşmiştir. Yazıttaki; "Blaundeon Makedonon” ibaresi antik kent hakkında açık ve net bilgiler vermektedir. Büyük İskender’in ölümü ile kent; Deokodoslar olarak da adlandırılan ve imparatorluğu aralarında paylaşma çekişmeleri yaşayan 8 generallerden Antigonos’un payına düşmüştür. Kent; M.Ö. 189 yılında Bergama Krallığı’ndan Roma İmparatorluğu hâkimiyetine geçmiştir. Roma döneminde önemli bir yerleşim alanı olan kent, M.Ö. 5 yüzyılda Uşak İli, Sivaslı İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve aynı zamanda piskoposluk merkezi olan Sebaste Piskoposluğuna bağlanmıştır. Blaundus antik kenti, üç tarafı oldukça derin ve dik vadiler ile çevrili bir yarımada benzeri bir yapı üzerinde kurulmuş bulunmaktadır. Yarımada şeklinde bir toprak parçası üzerinde kurulu olması şehrin girişinin sadece kuzeydeki kapı ile yapıldığını göstermektedir. HABER: BERKAY ÖZYAYLA  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.