Uşak Ufuk
05 Aralık 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU KAVŞAK ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR
13 Kasım 2019 Çarşamba 07:19

BU KAVŞAK ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

BU KAVŞAK ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

Uşak- Ankara karayolu üzerinde bulunan hastane kavşağında bu sabah yine bir kaza yaşandı. Otobüsten inip yolun karşısında bulunan okuluna gitmek isteyen Ece Nur Duran’a (17) üniversite öğrencisi aracıyla çarptı. Kazada hafif yaralanan Duran Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 

 

kızlarını okula korku ve endişeyle gönderdiklerini ve buna bir an 

önce bir çözüm bulunmasını istedi

Duran kazayı şu şekilde anlattı; “ Otobüsten indim kavşağa doğru gidiyorum ambulansın yanında bir araba vardı, ambulans yavaşladı ama araç bir anda hızlandı ve bana çarptı, çarpmanın etkisiyle  kafamı kaldırıma çarptım. Arabanın plakasının ucu da bacağımı kesti ve bacağıma dikiş atıldı.”  Kavşağın çok tehlikeli olduğunu, okul giriş çıkışlarında yüzlerce öğrencinin bu kavşağı geçmek zorunda kaldığını söyleyen Duran buraya üst geçit yapılması için daha önce birkaç kez imza topladıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını belirtti. Duran’ın ailesi ise kızlarını okula her gün korku ve endişeyle gönderdiklerini ve buna bir an önce bir çözüm bulunmasını istedi.

 

O adamın yerinde benim babam, 

dedem de olabilirdi, her şeyi 

bıraktım ben de olabilirim...

Kavşağa çok yakın bir mesafede 7 yıldır esnaflık yaptığını belirten Optisyen Kürşat Köksal otogar kavşağındaki problemin burada da oluştuğunu, kamu binaları geldikçe insan nüfusunun  ve araç sayısının arttığını vurguladı.  Köksal; “Ben burada bir yıl içerisinde 5-6 defa kaza gördüm, bunlardan birkaç tanesi yaya diğeri araç kazasıydı.  Geçen sene buradaki bir trafik kazasında  bir adam öldü.  Olay üzerine ben belediyeden birine ulaştım, buradaki sıkıntıyı söyledim. O adamın yerinde benim babam, dedem de olabilirdi, her şeyi bıraktım ben de olabilirim. Sonuçta  işimiz oluyor karşıya geçiyor geliyoruz. Bu şekilde olmaz, ışıklandırma yapmak, trafik polisi koymak, bunlar çözüm değil. Buraya bir alt yada üst yaya geçidi yada  bir battı-çıktı yapılsa şehirler arası trafik alta alınsa çok güzel olacak. Güney çevre yolu, Kuzey çevre yaptılar ama kullanılmıyor, buradan sayısız tır kamyon geçiyor. Araç kazası olduğu zaman tek araçla kalmıyor zincirleme oluyor” ifadelerini kullandı. 

Eskiden otobüs duraklarının okulların olduğu bölgede yer aldığını hatırlatan Köksal; “ Belediye ilk başta hastanenin yanındaki taliye yolunun kullanılmasını özendirdi ama şimdi o yol araçların park alanı oldu iki tane araç şu an sığamıyor burayı kullanma şansınız yok. Otobüs durakları karşıya alınınca burası felç oldu. İnşallah bir çözüm getirirler” şeklinde konuştu.

 

 bir de şehirler arası araç 

trafiği eklendiğinde kavşak bu haliyle kazaya davetiye çıkarıyor

Bölgede Fevzi Çakmak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Şehit Abdulkadir Kılavuz Anadolu Lisesi bulunuyor. Bu iki okulda toplamda yaklaşık 1000 öğrenci bulunuyor. Otobüslerden hastane yakasında inen öğrenciler yolun karşısında bulunan okullarına geçmek için  kavşakta ciddi bir yaya trafiği oluşturuyor. Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Uşak Adliyesi, Uşak İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarının burada bulunuyor ve her geçin gün yeni bir kamu binası yapılıyor,  bir de şehirler arası araç trafiği eklendiğinde kavşak bu haliyle kazaya davetiye çıkarıyor.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.