Uşak Ufuk
17 Ocak 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU OKUL BİNASI TEHLİKE SAÇIYOR
16 Eylül 2019 Pazartesi 08:30

BU OKUL BİNASI TEHLİKE SAÇIYOR

Uşak’ta, depreme dayanıksız olduğu için 2 yıl önce eğitim ve öğretim faaliyetlerine kapatılan Nihat Dülgeroğlu Ortaokulu’nun hala yıkılmaması, bölgedeki vatandaşların tepkisini çekiyor.

ALİ ARASLI/// Uşak’ta, depreme dayanıksız olduğu için 2 yıl önce eğitim ve öğretim faaliyetlerine kapatılan Nihat Dülgeroğlu Ortaokulu’nun hala yıkılmaması, bölgedeki vatandaşların tepkisini çekiyor. 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın sonunda, eğitime kapatılan Nihat Dülgeroğlu Ortaokulu’nın yıkımı aradan geçen süreye rağmen hala yapılmadı. Okula ait olan sıra, masa ve diğer eğitim malzemelerinin bir kısmı dışarıda bulunan ve bir çoğu kimliği belirsiz kişilerce zarar gördü. 

Okulun yıkılmayan binasındaki camların neredeyse tamamı kırıldı ve içinden bir kişinin rahatlıkla geçebileceği alanlar oluşturulduğu göze çarptı. 

Zaman zaman bazı gençlerin okul binasına girdikleri de civarda oturan vatandaşlar tarafından görüldü. İçerideki malzemelerin bir kısmının dağıtılması da, binanın içine girildiğini ispatlıyor. 

Okulun yapım ve yıkım gibi işleri için daha önce Uşak İl Genel Meclisi tarafından gerekli ödeneğin aktarıldığı görülüyor. Bir önceki dönemde görev yapan Uşak İl Genel Meclisi’nin Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından, 4 Nisan 2018 tarihli ve 10 sayılı raporunda, Nihat Dülgeroğlu ve Eşme Güllü İlköğretim Ortaokulu yapım işleri için 7 milyon 500 bin TL ödenek ayrıldı ve bu karar Meclis’te kabul edildi.  Fakat yıkım kararının henüz verilmediği ve bu nedenle somut bir çalışmanın yapılmadığı öğrenildi.  Bölgede ikamet eden vatandaşlar ve okulun yanı başında yer alan Sait Sabri Ağaoğlu Lisesi’nin eğitimcileri ve öğrencileri, binanın bir an önce yıkılmasını ve olası tehlikelerin önüne geçilmesini istiyor. 

Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, vatandaşı bazı endişelere sevk eden ve zaman zaman gençlerin içine girip çıktığı belirtilen ve depreme dayanıksız olduğu için yıkılacak olan Nihat Dülgeroğlu Ortaokulu binası için, önümüzdeki günlerde gerekli ihalenin yapılacağını ve aynı alana yeni bir okul binası inşa edileceğini söyledi.

            Uşak Nihat Dülgeroğlu Ortaokulu binasıyla ilgili dün yaptığımız haberle ilgili bir açıklama yapan Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yıkım ve yapım işlerini yapması için gerekli ödeneğin İl Özel İdaresi kanalıyla ayrıldığını söyledi.

            Binanın yıkımının daha önce belediye tarafından yapılmak istendiğini ve bunun gerçekleşmediğini kaydeden Nuri Demir, “Sonrasında yıkım işini İl Özel İdaresi yapmak istemiş ve bunun için de bir ihale süreci başlatılmış. Arkadaşlarımız konuyla ilgilenmişler ve gerekli ödeneği de çıkartmışlar. İhalesi, kısa bir süre sonra yapılacak ve 2020’nin eylül ayına yeni bir okul binasını yetiştirmeye çalışacağız” dedi.

 

NİHAT DÜLGEROĞLU ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ BU YIL DA MAĞDURİYET YAŞIYORLAR

Öte yandan Nihat Dülgeroğlu Ortaokulu öğrencileri, bu eğitim ve öğretim döneminde de mağduriyet yaşıyorlar. Mehmet Sesli Ortaokulu’nu kullanan öğrenciler, akşam geç saatlerde evlerine gitmek zorunda kalıyorlar. Bu durum, aynı zamanda Mehmet Sesli’nin mevcut öğrenci ve öğretmenleri için de ciddi bir problem oluşturuyor. Sabah saat 7.45’te ders başı yapmak zorunda olan Mehmet Sesli’nin mevcut öğrenci ve öğretmenleri, diğer akranlarına göre güne 1 saat önce başlıyorlar. Mehmet Sesli’nin öğrencilerinden sonra derse giren Nihat Dülgeroğlu’na kayıtlı olanlar ise, akşam saat 19.45’te okuldan çıkıyorlar ve karanlıkta evlerine gitmek zorunda kalıyorlar.  Sorunun geçen yıl içinde çözülmemesine tepki gösteren öğrenci velileri, hayırsever Ömer Toklu tarafından, Kemalöz Mahallesi’ndeki Sağlık Ocağı’nın bulunduğu bölgeye inşa edilen yeni okul binasına geçmek istiyorlar. Fakat yeni okul binasının inşaatı yüzde 99 oranında bitmesine rağmen, geçiş işlemi için çevre düzenlemesinin bir an önce yapılması gerekiyor.  Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, sözleşmede en geç 45 günde iş teslimi yazan sözleşmenin yanı sıra, işi alan yüklenici şirketten en geç 1 ayda çalışmayı bitirmesi için özel olarak ricada bulundu. Yetkililer, işi alan yüklenici firma yöneticilerinin bu konuda sözlü olarak taahhüt verdiğini ve velilerin ve öğrencilerin yaşadıkları sorunu en kısa sürede çözme noktasında irade ortaya koyacaklarını bildirdi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.