Uşak Ufuk
18 Ekim 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çağdaş eğitim anlayışı terk ediliyor
03 Eylül 2021 Cuma 06:37

Çağdaş eğitim anlayışı terk ediliyor

Çağdaş eğitim anlayışı terk ediliyor

Eğitim İş Sen Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, Atatürk’ün laiklik başta olmak üzere diğer tüm ilke ve inkılaplarının değerinin bugün daha iyi anlaşıldığını belirtti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, “Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun'a çıkışıyla başlayan kurtuluş mücadelesi, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Savaşı sonucunda kazanılan 30 Ağustos Zaferi ile sonuçlanmıştır. Kazılan bu zaferle, yurdumuz düşman işgalinden kurtarılmış, ulusumuz özgür ve bağımsız yaşama onuruna kavuşmuştur. Türk Ulusu birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde kendisini tarih sahnesinden silmek isteyen emperyalist güçlere gereken dersi vermiş, tüm mazlum uluslara da örnek olmuştur” dedi. 

“Atatürk, Büyük Taarruzun ve 30 Ağustos Zaferi'nin önemini, "Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta hey'etinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir âbidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evlâdı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur." sözüyle dile getirmiştir” diyen Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, şöyle söyledi: “30 Ağustos Zaferi, Sevr düşü peşinde koşanların emellerini hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceklerini gösteren bir zaferdir. Savaş alanında tarih yeniden yazılırken, Türk Ulusu'nun gelişip güçlenmesinin geçmişte olduğu gibi gelecekte de engellenemeyeceğinin en anlamlı mesajı verilmiştir. Ancak günümüzde bile Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının, emperyalistlerin oyuncağı haline gelmiş ve çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan; bağımsız, çağdaş bir ülke yaratmasını hala hazmedemeyenlerin olduğu açıktır. Tek adam rejimi ve bu rejimin kuklaları Cumhuriyet’i ve kazanımlarını açık biçimde hedef almaktadır. 30 Ağustos hutbesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Atatürk’e yer verilmemesi ulusumuz tarafından tepki ile karşılanmıştır.”

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Uzun, “AKP’nin 19 yıllık iktidarında Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmış; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmiş; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmiş; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmek istenmiştir. Bu karanlık gidişe dur diyecek azim ve kararlılık yine halkımızın mücadelesindedir. Eğitim-İş de bu mücadelenin en önde giden bir neferidir. Emperyalizme karşı verilen çetin mücadele sonucunda kazanılan bağımsızlık bilinciyle hareket ederek içinde yaşadığımız bu koşullarda Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğüne, bağımsızlığına Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkılmasında hepimize önemli sorumluluklar düştüğünü asla unutmamalıyız. Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, onun değerlerine ve kazanımlarına her şeye rağmen asla yorulmadan sahip çıkacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyor, başta Büyük Önderimiz Atatürk olmak üzere canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.” HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.