Uşak Ufuk
21 Mayıs 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cam  üretildiğine dair kanıtlar bulundu
26 Eylül 2018 Çarşamba 07:31

Cam üretildiğine dair kanıtlar bulundu

Uşak’ın Banaz ilçesi Ahat köyünün güneyindeki Asar mevkii denilen tepe üzerinde yer alan Akmonia antik kentindeki yapılan yüzey araştırmaları sonucunda bu bölgede cam üretildiğine dair bulgulara ulaşıldı.

Uşak’ın Banaz ilçesi Ahat köyünün güneyindeki Asar mevkii denilen tepe üzerinde yer alan Akmonia antik kentindeki yapılan yüzey araştırmaları sonucunda bu bölgede cam üretildiğine dair bulgulara ulaşıldı.  Uşak’ta ilk defa antik dönemde cam üretildiğine ilişkin ortaya çıkan veriler Uluslararası Cam Tarihi Vakfı’nın 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi'ndeki 21. Kongresi, (AIHV21)'de sunularak Uluslararası bir platformda paylaşıldı. 

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Münteha Dinç Akmonia antik kentinin günümüzde Uşak ilinin Banaz ilçesi Ahat köyünün güneyindeki Asar mevkii denilen tepe üzerinde yer aldığını, kentin Banaz ovasının kuzey doğusunda, Burgaz dağının kuzey eteklerindeki verimli ve korunaklı bir tepeliğe kurulduğunu söyledi. Epigrafik bulguların kentin Geç Hellenistik Dönemden başlayarak Roma İmparatorluk Dönemi de dahil olmak üzere Uşak'ın en büyük ve görkemli antik kenti olduğunu gösterdiğini belirten Dr. Dinç kentte yapılan ilk bilimsel araştırmaların 2014-2017 yılları arasında kendisiyle birlikte Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emre Taştemür başkalığında yürütülen yüzey araştırması çalışmaları olduğunu belirtti. Dr. Dinç konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Antik Phrygia'nın merkezinde Roma Dönemi'nde güçlü bir ticaret merkezi olarak var olan kent günümüze ulaşan arkeolojik kalıntıları ile de dikkat çekmektedir. Günümüzde ören yerinde bulunan mozaikli salon, tapınak ve tiyatrosu gezilebilen yapıları arasındadır. Kentte yapılan yüzey araştırmaları sonucunda anıtsal yapılardan küçük buluntulara kadar süren detaylı incelemeler ile ilk defa Akmonia'da Hellenistik Dönem' den Geç Antik Çağ'a kadar kesintisiz yerleşimin bulunduğu anlaşılmaktadır. Yüzey buluntuları arasında cam kap parçaları ve mimariye ait cam parçalar önemli bir grubu oluşturmaktadır. Ancak cam üretimine ilişkin üretim artıklarının bulunması kentte tespit edilen bazı formların burada üretildiğini göstermektedir. Söz konusu buluntular üzerine yapılan araştırmalardan elde ettiğimiz veriler ışığında ilk defa kentteki cam malzemenin bir ön-değerlendirmesi niteliğinde olan çalışmayı Uluslararası Cam Tarihi Vakfı’nın 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi'ndeki 21. Kongresi, (AIHV21)'de sunularak Uşak’ta ilk defa antik dönemde bir kentin cam üretimine ilişkin veriler Uluslararası bir platformda paylaşılmıştır. Yapılan değerlendirmeler ile de MS 1. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar kentte cam kullanımının olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca form tipolojisindeki zenginlik ve bu formların farklı zaman dilimlerini işaret etmesi camın Akmonia’da sevilerek kullanıldığını göstermesi açısından oldukça önemlidir.” 2014 yılından itibaren Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımlarıyla Uşak Üniversitesi, Uşak Valiliği ve Uşak İl Özel İdaresi ile Banaz Belediyesi'nin destekleri sayesinde sürdürülen çalışmaların ardından kentte yapılacak olan jeoradar ve camların kimyasal analizleri ile üretime dair verilerin artması bekleniyor. 

ANTİK KENTİN TARİHÇESİ: 

 Kaymakam Demiröz, beraberinde İlçe Belediye Başkanı Zafer Arpacı, İlçe Emniyet Müdürü Şahismail Çelik ve İlçe Jandarma Komutanı Selçuk Apaydın ile İlçemize 8 kilometre uzaklıkta Ahat Köyü’nde bulunan Akmonia Antik kenti kalıntılarının bulunduğu yerde incelemelerde bulundu. Akmonia hakkında görevlilerden bilgi alan Demiröz incelemelerde bulunarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ödenek temin edilerek ilçe turizmine kazandırılması konusunda girişimde bulunacağını belirtti.   Ahat Köyü’nün güney tarafında üç tarafı dere ile çevrili yüksek ve çevreye hakim bir tepe üzerinde kurulmuş antik kent Lidya Kral Yolu üzerindedir. Arkeolojik kaynaklarda Frigya ile Lidya Bölgesi sınırı üzerinde önemli bir yerleşim yeri olarak belirtilmiştir. Şehirde yoğun miktarda mozaikli alanlar bulunmuştur. Roma, Bizans seramik parçaları, kazısı yapılan gymnasium alanı, yapı temelleri, mimari taş-mermer parçalar ile birlikte 2 tane tapınak podyumu ve tiyatro çukuru bulunmaktadır. Antik kentten çıkan mermer mimari parçalar Ahat ve çevre köylülerce yüzyıllarca taşınarak yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Görülebilecek anıtsal yapı kalıntısı bulunmamaktadır.Frigya bölgesi sınırları içerisinde ve Lidya sınırına oldukça yakın bir noktada kurulmuş olan Akmonia kentinin kuruluşu ile ilgili fazla bir bilgi bulunmamakla birlikte Roma İmparatorluğunun Anadoludaki hakimiyeti ile birlikte önemli bir merkez haline gelmiştir. Ele geçen yazıtlardan anlaşıldığı kadarıyla M.Ö.3.-M.S.3. yüzyıllar arasında Yunan etkisinde kalmış önemli bir Yahudi yerleşimi olduğu ortaya çıkmaktadır. Öyle ki İmparator Severus ve Coracalla Yahudilerin Akmonia'da devlet dairelerinin kontrol altında tutmalarına izin vermiş, sulh yargıçlığını da yahudilere bırakmıştır. Kentin çevresi sur duvarları ile çevrili olup, köye bakan kuzeydoğu kısmında Roma döneminden kalma tiyatro yer alır. Ayrıca M.S. I yüzyılda Akmonia'da güreş, voleybol ve boks gibi sportif oyunların yapıldığı ve yarışmalar için İskenderiye'den sporcuların geldiği gymnasiondaki taban mozaiklerindeki yazıtlardan anlaşılmaktadır.

HABER: İHLAS HABER AJANSI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ