Uşak Ufuk
19 Ağustos 2022 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Can dostlar susuz kalmasın
10 Ağustos 2021 Salı 07:11

Can dostlar susuz kalmasın

Can dostlar susuz kalmasın

Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cavit Ceylan, yaz döneminde sokak hayvanları için belli başlı noktalara su bırakılmasını ve bunun kedi ve köpek gibi hayvanların yaşamlarını sürdürmeleri için önemli olduğunu söyledi. Cavit Ceylan, “Bunaltıcı sıcakların yaşandığı yaz aylarında sokak hayvanları su ve barınma sıkıntısı çekiyor. Su bulamayan sokak hayvanları için sosyal medyada "Bir Kap Su" kampanyaları düzenleniyor.  Kediler ve köpekler sıcaktan çok fazla etkilenir ve susuz kalması durumunda halsiz düşer, hatta kalp krizi bile geçirebilirler. Bu nedenle sokaklara, parklara veya uygun gördüğünüz yerlere ‘bir kap su’ koyun. Ancak suyu metal kaba koymamak gerekir. Metal kap daha kolay ısındığından suyun da ısınmasına neden olur. Bu sebeple plastik ya da cam kaplar tercih edebilirsiniz. Su dolu kapları da gölge alanlara yerleştirebilirsiniz” dedi.  

 

TÜM UŞAK HALKININ BU KONUDA DUYARLI OLACAĞINDAN ŞÜPHEMİZ YOKTUR

Cavit Ceylan, “Havalar çok sıcak seyrediyor. Bu durumdan biz insanlar ne kadar çok etkileniyorsak diğer canlılarda olumsuz yönde etkileniyor. Özellikle su ihtiyacı çok önemli. Bundan dolayı evlerimizin önüne bir kap içinde su bırakırsak buradan onlarca hayvan faydalanabilir. Aynı zamanda biraz yemek veya mama koyarak sokak hayvanları için büyük bir iyilikte bulunabilirsiniz.  Bu yaz gününde havalar çok sıcak, susuz en fazla 1-2 gün dayanabiliyorlar. Bu konuda halkımızdan duyarlılık göstermelerini istiyoruz. Tüm halkımızdan bu konuda duyarlılık bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

GÖLGELİK YERLERE HAYVANLAR 

İÇİN MİNİK BARINAKLAR YAPIN

Ceylan, “Sıcak havalarda hayvanların yiyecek bulmalarının da zorlaştığını hesap ederek suyun yanına mama da ekleyebilirsiniz.  Sıcak havalarda kuşların da su sukıntısı çektiğini unutmamamak gerek. Kedi ve köpekler için koyduğunuz su kapları kuşlar için uygun olmayabilir. Kuşlara su ve yem vermek için geniş ağızlı ve sığ kaplar tercih edilmeli. Su kapları balkona yerleştirildiğinde kuşlar hem su içebilecek hem de duş alabilecektir. Sıcaklardan bunalan hayvanlar için gölge alanlar da yaratabilirsiniz. Örneğin sağlam bir koli sokak hayvanları için kolayca bir eve dönüştürülebilir. Kuytu ve gölge bir köşeye yerleştirilen kulübenin üzerine “barınak” yazmayı unutmayın” diye konuştu. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.