Uşak Ufuk
27 Ekim 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CENNET CEHENNEME DÖNMESİN
01 Haziran 2019 Cumartesi 08:40

CENNET CEHENNEME DÖNMESİN

Uşak Bakkallar Esnaf Odası Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Başkan Akif Kahraman oda olarak Murat Dağı’nda altın aranmasına karşı olduklarını belitti.

Uşak Bakkallar Esnaf Odası Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Başkan Akif Kahraman oda olarak Murat Dağı’nda altın aranmasına karşı olduklarını belitti. Kahraman ; açıklamasında “İçtiğimiz suyun yanında yediğimiz domatese, bibere, salatalığa da zehir katacaklar” ifadelerini kullandı. Murat Dağı’nda son zamanlarda ağaç katliamı yaşandığını iddia eden Kahraman; “ Murat Dağı, Kütahya ve Uşak il sınırları içinde bulunan çam ormanlarıyla , suyuyla meşhur bir cennetimizdir. Avrupalı 50 metrelik bir alan bulsa ağaçlandırırken biz cennet vatanımızı cehenneme çevirmeye hazırlanıyoruz” dedi. 

Murat Dağı’ndan altın çıkarmak için  binlerce ağaç kesileceğini sonrasında kullanılacak siyanürün ise doğaya zehir saçacağını ileri süren Kahraman, Murat Dağı kaynaklı suyun sadece içme suyu olarak değil çevre köylerin tarla ve bahçelerinin sulanması için de kullanıldığını hatırlattı. Kahraman konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı ; “Yani içtiğimiz suyun yanında yediğimiz domates, biber salatalığa da zehir katılacaktır.  Dolayısıyla kanser vakaları ve ölümler katlanarak artacaktır işte tüm bunları yaşamamak, gelecek nesillerimize de cennet gibi bir alan bırakmak için tüm sivil toplum kuruluşlarını tüm halkımızı iş işten geçip eyvah demeden bu konuda duyarlı olmaya tepkilerini koymaya çağırıyoruz ve biz Uşak Bakkallar Esnaf Odası Yönetimi ve Üyeleri olarak, ‘Cenneti Cehenneme Çevirmeyin Murat Dağımıza Dokunmayın!!!’ diyoruz”  . Kahraman, şu bilgileri de paylaştı: “"Uşak murat dağında siyanürle altın aranmasına neden karşıyız . Açıklama gereği duydum. Öncelike siyanür direkt olarak toprağa yada suya karıştırılmaz siyanür oldukça pahalı bir madde olup tekrar tekrar kullanılması istenir. O yüzden madenden çıkarılan toprak, altında geçirimsiz bir tabaka olan liç sahasına dökülür bu sahada alta döşenen borulara siyanür verilerek siyanürün altını topraktan ayrıştırması sağlanır .altın siyanür ile birlikte bağladığı altını siyanür dinlenme havuzunda götürür. elektrolizle ayrılan altın döküme götürülür. Siyanür tekrar kullanım için siyanür havuzuna gönderilir.  Sorun siyanürün biriktirdiği havuzda. Havuz ne kadar geçirimsizdir? Çok geçirimsiz olsa bile plastik toplarla siyanürün havaya karışması ne kadar engellenmeltedir? Havuz geçirimsiz olsa dahi her hangi bir doğal afette karşı ne kadar güvenlidir?" ifadelerini kullandı.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.