Uşak Ufuk
03 Temmuz 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP İl Başkanı enflasyon aldı başını gidiyor
07 Mart 2022 Pazartesi 08:00

CHP İl Başkanı enflasyon aldı başını gidiyor

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, gençlerin 3 haneli enflasyonu AKP iktidarı döneminde yaşadığını ifade etti.

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, gençlerin 3 haneli enflasyonu AKP iktidarı döneminde yaşadığını ifade etti. CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, mazotun litresinin 20 TL’yi bulduğunu ve bunun çiftçi ve vatandaş için çok büyük bir sıkıntı olduğunu ifade etti. Karaoba, “Erdoğan'ın partisi iş başı yaptığında kendilerine, 1983 Nisan ayından itibaren, son 20 yılın en düşük enflasyonu ve enflasyonu hızla alt eden bir program emanet edildi. Erdoğan hayırsız miras yedi gibi davrandı. Enflasyondaki düşüşü kendi kerameti sanıp yıllarca atıp tuttu. Atalarımız ne demiş? “Büyük lokma ye, büyük söz söyleme.” Bugün, tüketicide son 20 yılın, üreticide son 27 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyoruz. Gençlerimiz hayatlarında ilk kez 3 haneli enflasyonla tanıştı. Ne demişler? Allah insanı söyledikleriyle sınar” dedi. 

Karaoba, “Erdoğan'ın “faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatası milleti yaktı. Enflasyonda görülmemiş rekorlar kırılıyor. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark 51 puan. Böyle bir makası daha önce hiç yaşamadık. Üreticiden, tüketiciye doğru korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor. Ne yazık ki ilerleyen günler için de, enflasyon cephesinde umut yok. Üreticiden tüketiciye vuran enflasyon tsunamisi, çekirdek enflasyonun artışını sürdürmesi, savaşla beraber emtia ve enerji fiyatlarındaki artış enflasyonda bugünlerin daha iyi günlerimiz olduğunu gösteriyor. Enflasyon en adaletsiz vergidir. Milletin satın alma gücünü çaktırmadan eritmektir. Bir nevi tırnakçılıktır. Memura ilk altı ayda yüzde 7,5 zam yapıldı. Ama daha ilk iki ayda gerçekleşen enflasyon yüzde 16,45. Zamlı asgari ücret ise, daha ilk iki ayda, açlık sınırının altına düştü” ifadelerini kullandı. 

“Bugün, Rusya Ukrayna'yı işgal etti diye, tüm dünya Rusya'ya ekonomik yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımların nihai amacı Rusya'da enflasyonu artırarak, Rus halkının satın alma gücünü eritmek.” Diyen Karaoba, şöyle devam etti: “Bizde ise kibirli bir cehalet, milletimizin satın alma gücünü kasten perişan etti. “Faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatası son 5 ayda enflasyonu yüzde 19'lardan yüzde 54'lere taşıdı. Hatta bağımsız iktisatçılara göre (ENAG) tüketici enflasyonu yüzde 100'leri aştı. Hep diyoruz, bu kibir ve cehalet iş başında olduktan sonra, ülkemizin başka hasımlara ihtiyacı yok. Türkiye'nin çok acil bir enflasyonla mücadele programına ihtiyacı var. TCMB'nin başına ehil isimlerin atanması, TCMB'nin elindeki araçları serbestçe kullanması başta olmak üzere, ekonomide güven artırıcı adımların hızla atılması gerekiyor. Mevcut hükümet ise bunları yapamaz. Türkiye'nin düzlüğe çıkması için 3 Yeni K'ya ihtiyaç var. "Yeni Kadrolar", "Yeni Kurallar", "Yeni Kurumlar"… Milletimizin teveccühüyle tüm bunları yaparak, ülkemizi içine düşürüldüğü çukurdan çekip, çıkaracağız. Biz hazırız. Milletimiz hazır.” HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.