Uşak Ufuk
19 Ağustos 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Çocuk İşçiliği ile Mücadele toplantısına katıldı
30 Kasım 2018 Cuma 08:25

“Çocuk İşçiliği ile Mücadele" toplantısına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Gönül Elçileri Projesi kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eşi Hamdiye Soylu, Uşak Valisi Funda Koc

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Gönül Elçileri Projesi kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eşi Hamdiye Soylu, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Muğla Valisi Esengül Civelek ve 79 ilin vali eşlerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

erdoğan: Geleceğe yatırım yapabilecekleri bu en özel dönem, zor koşullar altında geçiyor

Toplantıda Emine Erdoğan , katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, çocuk işçiliği ile mücadeleye büyük önem verdiklerini, bu hususun devletin öncelikli gündemleri arasında yer aldığını belirtti. Tüm dünyada ucuz işgücü olarak görülen çocukların, ilerleyen dönemlerde ülkelere olan maliyetinin çok daha ağır olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, “Ne yazık ki çeşitli sektörlerde çalıştırılan çocuklarımız emsallerinin aldığı eğitimden mahrum kalıyorlar. Zihinsel ve ruhsal sağlıkları olumsuz yönde etkileniyor. Geleceğe yatırım yapabilecekleri bu en özel dönem, zor koşullar altında geçiyor. Büyüdüklerinde kendilerine yetemeyen, özel desteğe muhtaç kişiler hâline geliyorlar” dedi.

Çocuk işçiliğinin en yoğun olduğu Afrika’da 72 milyon çocuk saklambaç oynamak nedir bilmiyor

Çocuk işçiliği konusunda yayınlanan verileri sadece rakamlar olarak değil, çocukların mahrumiyetleri üzerinden okumak gerektiğini söyleyen Emine Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyadaki 152 milyon çocuğun anılarında, bir yaz ikindisinde uçurtma uçurtmak, kaydıraktan kaymak yer almıyor. Dünyada her 10 çocuktan biri parka değil, fabrikaya çalışmaya gidiyor. Çocuk işçiliğinin en yoğun olduğu Afrika’da 72 milyon çocuk saklambaç oynamak nedir bilmiyor. Çünkü yüklendikleri ağır işlerden dolayı bedenleri çok yorgun!”

 Koruyucu Aile Projesi kapsamında 6 bin 314 çocuğun sıcak yuvalara kavuştuğunu ifade etti

İllerde Valiler ile Vali eşlerini benzeri sosyal sorunlarla ilgilenmeye davet eden Emine Erdoğan, işbirliği yapıldığında ulaşılan güzel sonuçlara değindi ve Koruyucu Aile Projesi kapsamında 6 bin 314 çocuğun sıcak yuvalara kavuştuğunu ifade etti. Davette, Gönül Elçileri Projesi kapsamında Trakya Üniversitesi tarafından yetenekli çocukların müzik eğitimi alması sonucu kurulan çocuk korosu da mini bir konser verdi. Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İçişleri Bakanı’nın eşi Hamdiye Soylu’nun da birer konuşma yaptığı toplantı, aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2018 yılını çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan etmesinin ardından, mücadelenin bundan sonra Gönül Elçileri Projesi kapsamında devam etmesi öngörülüyor. HABER: HALİL ASLAN 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ