Uşak Ufuk
28 Ocak 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇÖLYAK İÇİN FARKINDALIK ETKİNLİĞİ
15 Ekim 2019 Salı 08:00

ÇÖLYAK İÇİN FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği, kentte çölyak ve Fenilketonüri (PKU) hastalıklarının fizyolojik ve psikolojik yönlerini, uzmanlar ve işaret dili eğitmeni aracılığıyla, işitme engellileri de kapsayan bir eğitim çalışması düzenledi.

Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği, kentte çölyak ve Fenilketonüri (PKU) hastalıklarının fizyolojik ve psikolojik yönlerini, uzmanlar ve işaret dili eğitmeni aracılığıyla, işitme engellileri de kapsayan bir eğitim çalışması düzenledi.  Kentte çölyak ve PKU hastalarının durumlarına dikkat çekmek, toplumsal farkındalık oluşturmak ve dezavantajlı grupların besin teminine destek olmak için faaliyet gösteren Uşak Çölyak ve PKU Derneği, söz konusu hastalıkların fizyolojik ve psikolojik bazda etkinlerini anlatmaya devam ediyor. 

Bu kapsamda son olarak, kentteki Kur’an kurslarında eğitim gören işitme engelli öğrencileri de kapsayan eğitim, psikolojik danışman Bahar Karagür ve diyetisyen Şeyma Dökmeci tarafından verildi. Hastalığın boyutları ve etkileriyle ilgili eğitimler, işaret dili eğitmeni Gülcan Yeşilova tarafından işitme engelliler için de çevrildi. Etkinlikte görev alan Bahar Karagür, Şeyma Dökmeci ve Gülcan Yeşilova söz konusu çalışmayı her hangi bir ücret karşılığında değil, gönüllük esasına göre yaptı. 

Eğitimlerde her iki hastalığın da bireye, aileye ve topluma olan etkilerine yer verilirken, söz konusu çalışmanın ilerleyen günlerde kentteki ilk ve orta dereceli okullarda da yapılacağı kaydedildi.  Sunumun ardından, katılımcıların soruları yanıtlandı. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömre Ümran Aydın, beslenme açısından yaşanan dezavantajlı durumun her boyutta ele alındığını ve uzmanlar eşliğinde toplumun değişik kesimlerine anlatıldığını dile getirdi.  

 

Sorunları çözmenin temel yolunun eğitim ve farkındalık olduğunu anlatan Ömre Ümran Aydın, “Dernek olarak bugüne kadar çok farklı etkinlikler yaptık ve özellikle çocuklarımızın sorunlarını çözmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada bugün de verimli bir eğitim çalışması yaptık. Bugün de bir eğitim çalışmasına imza attık ve burada görev alan tüm uzman arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepsi gönüllülük esasına göre vakitlerinden ve işlerinden fedakarlık ederek geldiler. Önümüzdeki günlerde bu tip çalışmalarımız sürecek” dedi. Çölyak hastalığı hakkında bilgi veren Ömre Ümran Aydın, “Çölyak hastalığı, her geçen gün görülme sıklığı artan yaygın bir hastalıktır. Dünyadaki çoğu ülkede her 70 ila 200 kişiden birinde çölyak hastalığı bulunur. Gluten sensitif enteropati olarak da adlandırılan hastalık vücut bağışıklık sistemi ile ilişkili nedenlerle ortaya çıkar. Birçok tahılda bulunan gluten adı verilen proteine yanlış yönlendirilmiş bir bağışıklık tepkisi ile tetiklenir. Bazı hastalarda gluteni parçalayan enzime karşı da bağışıklık cevabı vardır. Çölyak hastalığı, ince bağırsakta iltihaplanma ortaya çıkması neticesinde belirti verir. Bağışıklık sistemi glutene karşı anormal bir tepki vererek iltihabi süreci başlatır. Bağırsak mukozası normal olarak villus adı verilen ve besin emilimini sağlayan eldiven parmağı şeklinde küçük çıkıntılar içerir. Villuslar bağırsak emilim yüzeyini artırarak besinlerin kana geçişini kolaylaştırır. Çölyak hastalığında gelişen iltihabı süreç sonucunda vücut kendi dokularına zarar veren antikorlar oluşturur. Bu otoantikorlar ince bağırsak iç yüzeyinde yer alan bu çıkıntıları yok eder ve villuslar düzleşir. Bunlar hasar gördüğünde hastalar ne kadar çok yerse yesin, tam emilim olmadığı için vücuda yeteri kadar besin maddesi almak mümkün olmaz.

Uzmanlar çölyak hastalığının alerjik ya da otoimmün bir hastalık olup olmadığı konusunda araştırmalara devam etmektedir. Son verilere göre hastalığın hem alerjik hem de otoimmün unsurlar içerdiği düşünülmektedir. Alerji, bağışıklık sisteminin aslında vücuda zararsız olan maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir. Bu, çölyak hastalığında da olan durumdur, çünkü bağışıklık sistemi zararsız glutene aşırı bağışıklık tepkisi ile cevap verir. Öte yandan, bağışıklık sistemi aynı zamanda vücudun kendi enzimi olan doku transglutaminazına karşı antikorlar oluşturur.Glutene tahammülsüzlüğe neden olabilecek kesin nedenler hâlâ tam olarak bilinmemektedir. Fakat muhtemelen genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu çölyak hastalığını tetiklemektedir. Son yapılan araştırma bulgularına göre, duyarlı kişilerde ince bağırsak duvarına ulaşan kısmen sindirilmiş gluten molekülleri, bağışıklık sisteminde aşırı bir reaksiyona yol açmaktadır. Hastalığın gelişiminde genetik faktörler en önemli unsurdur. Sıklıkla ebeveynler, kardeşler veya çocuklar gibi çölyak hastalarının birinci derece akrabaları da rahatsızlıktan muzdariptir. Kişinin beslenme şekli, gastrointestinal enfeksiyonlar ve bağırsak bakterileri çölyak hastalığının gelişimine katkıda bulunabilir. Gluten, buğday, çavdar, yulaf, arpa gibi tahıllarda bulunur ve bunlardan yapılmış her türlü yiyeceğin tüketilmesiyle tetiklenir. Buna karşılık pirinç, mısır, soya ya da patates gluten içermediğinden hastalar tarafından rahatlıkla tüketilebilir.”

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.