Uşak Ufuk
19 Nisan 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CUMHURİYET HEP VAR OLACAK
30 Ekim 2019 Çarşamba 06:21

CUMHURİYET HEP VAR OLACAK

CUMHURİYET HEP VAR OLACAK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak İl Başkanı Nadi Sancar, "Cumhuriyeti içine sindiremeyen AKP iktidarı ısrarla cumhuriyet kutlamalarını bazen engellemeye, bazen itibarsızlaştırmaya çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak İl Başkanı Nadi Sancar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, hem Türkiye hem de sınırlardaki gelişmelere bakıldığında aydınlanma meşalesini yakıp millete emanet eden cumhuriyet kadrolarını ve laik, demokratik cumhuriyet değerini çok daha iyi anladıklarını belirtti.

"Kamu düzenini bozacağı gerekçesiyle bayram kutlamasını yasaklayan valilerin gölgesinde Cumhuriyet Bayramının 96'ncı yılını kutlamanın üzüntüsünü yaşıyoruz." ifadelerini kullanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak İl Başkanı Nadi Sancar, laik cumhuriyetin dil, din, ırk, mezhep, inanç farkı gözetmeden insanlara kucak açılması anlamına geldiğine işaret etti. 

Cumhuriyetin tutuculuğa, gericiliğe, ümmetçiliğe karşı çağdaşlığın, özgürlüğün, demokrasinin ve aydınlığın ismi olduğunun altını çizen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak İl Başkanı Nadi Sancar, şunları kaydetti: "Cumhuriyeti içine sindiremeyen AKP iktidarı ısrarla cumhuriyet kutlamalarını bazen engellemeye, bazen itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Valiliklerden TC ibarelerini silmek, Atatürk anıtlarına saldıran meczupları koruyup kollamak, Atatürk'e ve cumhuriyet kazanımlarına ağza alınmayacak laflar söyleyen yazarları akıl hocası yapmak AKP'nin cumhuriyete bakışını özetlemektedir. En son Nevşehir Valisi'nin kamu düzenini bozacağı gerekçesiyle il başkanlığımızın Cumhuriyet Yürüyüşüne izin vermemesi bardağı taşıran son damla olmuştur. Devlet yöneticilerinin AKP il ve ilçe başkanı gibi davranıp, cumhuriyet değerlerine karşı savaş içine girmeleri bu dönemin unutulmayacakları arasına girecektir. CHP olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da cumhuriyeti, onun kazanımlarını ve değerlerini koruyacağız, savunacağız, yaşatacağız. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere cumhuriyetimizi bizlere armağan edenleri içtenlikle anıyor, saygılarımı sunuyorum." HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.