Uşak Ufuk
27 Mayıs 2022 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
D-8 İslam aleminin çıkış yoludur
30 Haziran 2021 Çarşamba 09:22

D-8 İslam aleminin çıkış yoludur

D-8 İslam aleminin çıkış yoludur

NATO Zirvesi ve Biden görüşmelerini de gündemine alan Dağgezen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerini sert dille eleştirdi. Dağgezen, “İçeride başka hangi meseleler konuşuldu da Sn. Cumhurbaşkanı, ülkemizi ilgilendiren bu kadar önemli bir konu için "hamdolsun gündeme bile gelmedi" diyebiliyor? “Bunun hesabını soracağız, diyenler konu gündeme gelmedi diye Cenab-ı Hakk’a dua ediyor.” diyerek Erdoğan’ın sözde soykırım iddiaları karşısındaki tutumuna tepki gösterdi.

Geçim ittifakını da değerlendiren Dağgezen; “Beton, asfalt, rant ve tüketim odaklı ekonomi modelinden vazgeçerek üretim ve istihdam odaklı, doğamıza zarar vermeyen ekonomi modeline geçeceğimize ve çok kısa zamanda vatandaşlarımızın içlerinden gele gele "hamdolsun, iyi ki bu kadrolar iş başında” diyebileceği bir ülkeyi inşa edeceğimize söz veriyoruz.” dedi.

Dağgezen, şöyle devam etti: “Bugün geldiğimiz noktada D-8'lerin kıymeti çok daha iyi anlaşılmaktadır. Ne yazık ki bugün İslam dünyası başta olmak üzere tüm dünya kan, zulüm, gözyaşı ve büyük adaletsizliklerin pençesinde kıvranmaktadır. Çok değil, daha geçtiğimiz günlerde Ramazan ayında, Müslümanların en mukaddes mekanlarından biri olan Mescid-i Aksa’ya, Filistin topraklarına ve Gazze’ye İsrail’in gerçekleştirdiği fütursuz ve acımasız saldırılar hepimizin ve tüm dünyanın gözleri önünde olmuştur. Suriye ve Libya bugün paramparça, Irak işgalden bu yana hala kendisini toparlayamadı... Arakan ve Keşmir problemi İslam dünyasının kanayan bir yarası... Bir de Doğu Türkistan var ki yüreklerimiz sızlıyor! Milyonlarca Doğu Türkistanlı kardeşimiz toplama kamplarında tarihin gördüğü en acımasız asimilasyon ile karşı karşıya! Diğer yandan Avrupa’da ve Amerika’da İslamofobi hızla tırmanmaktadır. Bugün maalesef geçmişte yaşanmış vahşet, kıyım ve barbarlıkların dahi çok ötesinde ağır bir tablo ile karşı karşıyayız. İşte böyle bir tablo karşısında; D-8 bir umuttur! Tüm dünya mazlumlarının, mağdurların ve mahzunların bu umudunu yeşertmek, 'Yeni bir Dünya' için gayret göstermek ise hepimizin vazifesidir!

D-8’in Kurucu Umdelerini Yeniden Hatırlamalıyız. Bugün milyonlarca insan çeşitli sebeplerle evini, barkını, ülkesini terk etmiş durumdadır. Dünyanın birçok farklı noktasında çocuk, kadın, yaşlı ayırt etmeksizin yüz binlerce insan zulme ve gadre uğramaktadır. Milyonlarca insan su, gıda, sağlık ve eğitim gibi birçok temel insani haklarını dahi elde edememektedir. Ayrıca haksızlıklar, hukuksuzlar, eşitsizlikler ve ahlaki yozlaşma her geçen gün derinleşmektedir. İşte bu nedenlerle bugün ihtiyacımız olan şey; günü birlik hamasi nutuklar değil, bundan 24 yıl önce D-8’lerin kuruluşunda ortaya konan ufuk ve vizyonu hatırlamaktır.” Nato zirvesine değinen Dağgezen, şöyle konuştu: “Bildiğiniz üzere 14 Haziran'da Brüksel'de NATO Liderler Zirvesi gerçekleştirildi. Her zaman olduğu gibi bu Zirve'de de insanlığın karşı karşıya kaldığı sorunlara dair somut ve kalıcı sonuçlar yine çıkmadı.

 

Zirve aldığı kararlardan çok verilen pozlar, kim kiminle nasıl tokalaştı, kim nasıl selam verdi, kim ne giymiş gibi yersiz ve gereksiz magazin konularıyla gündem oldu. Şişme botlardan kıyıya vurarak can veren yavrular için ve tüm dünyanın gözü önünde fütursuzca katliamlar yapan ülkeleri önlemek adına hiçbir somut karar çıkmadı! Bir tarafta servetine servet katan bir avuç insan varken diğer tarafta bir dilim ekmeğe, bir yudum suya muhtaç bırakılan milyonlarca insan için hiçbir karar çıkmadı! Bilindik, artık bıkkınlık veren temenniler, ikili ilişkilerin hayati önemini vurgulayan, 'stratejik ortaklıklar devam edecek' kabilinden basmakalıp cümlelerle sona eren bir Zirve daha gerçekleşmiş oldu. Bir kez daha anlaşıldı ki dünyanın karşı karşıya kaldığı problemlere neden olanlar; insanlığın kanayan yaralarına, problemlerine merhem ve çözüm olamıyor ve de olamayacaklar! Bu gerçeği görmek mecburiyetindeyiz”. BERKAY ÖZYAYLA

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.