Uşak Ufuk
03 Temmuz 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deprem tatbikatı yapıldı
08 Mart 2022 Salı 08:00

Deprem tatbikatı yapıldı

81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Deprem anı ve Tahliye Tatbikatı” Uşak’ta ki 355 okulda 67 bin 400 öğrencinin katılımıyla aynı anda yapıldı.

81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Deprem anı ve Tahliye Tatbikatı” Uşak’ta ki 355 okulda 67 bin 400 öğrencinin katılımıyla aynı anda yapıldı.

Vali Funda Kocabıyık’ın katılımıyla tatbikat İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), UMKE, Polis, Jandarma, İtfaiye, Kızılay ve Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekiplerinin katılımı ile Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulunda gerçekleştirildi.

Tatbikatta senaryo gereği öğrenciler, sınıflarındayken gerçekleşen depremin ardından sirenlerin çalmasıyla sıralarının yanında çök, kapan, tutun hareketini yaparak kendilerini korumaya çalıştı. Depremin durması ile öğrencilerin tahliyesi hızlı bir şekilde AFAD ve okul görevlileri tarafından sağlandıktan sonra öğrenciler okul bahçesinde kendileri için ayrılan alanda toplandılar.

Tatbikat sonrasında konuşan Vali Funda Kocabıyık 2022 yılının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla ‘Afet Tatbikat Yılı’ olarak ilan edildiğini kaydetti.

Afetlerin, her an karşı karşıya kalınabilecek, hayatın doğal bir parçası olduğuna dikkat çeken Vali Funda Kocabıyık, “Afetler konusundaki bilinç ve eğitimimizin en üst düzeyde olması, bir afet durumunda can ve mal kaybını en aza indirgemenin temel koşuludur. Bu bilinci oluşturmak amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından 2022 yılı “Afet Tatbikat Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bir afet anında öğrencilerimizin sağlık ve güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması, okul ve kurumlarımızın olası afet ve acil durumlara önceden hazırlıklı olmaları amacıyla 81 ilimizde eş zamanlı tahliye tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Bu tatbikatlar sayesinde öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın afet ve acil durumlara mümkün olan en donanımlı şekilde hazır olmalarını hedefliyoruz” dedi.

2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında yıl boyunca 5 temel amaç ve 32 hedef doğrultusunda 54.302 ulusal tatbikat planlandığını söyleyen Vali Funda Kocabıyık, “Toplumun her kesimini kapsayacak şekilde planlanan bu tatbikatların olası bir afet ve acil duruma karşı vatandaşlarımızda önemli bir farkındalık düzeyi oluşturacağı muhakkaktır. İçişleri ve Millî Eğitim Bakanlıklarımız arasında imzalanan protokol gereği düzenlediğimiz bu tatbikatın öğrencilerimize ve Millî Eğitim çalışanlarımıza faydalı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vali Funda Kocabıyık konuşmasının ardından tatbikata katılan kurumların stantlarını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Stant ziyaretin ardından birinci sınıf öğrencilerini ziyaret eden Vali Funda Kocabıyık öğrencilerle deprem esnasında ve sonrasında yapılacak davranışlara yönelik sohbet etti.

Tatbikata Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Muammer Balcı, Eyüp Fırat, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, AFAD İl Müdürü Hüseyin Yıldırım, ilgili kurum ekipleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.