Uşak Ufuk
30 Temmuz 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİJİTALLEŞME GÜNÜ YAPILDI
18 Aralık 2019 Çarşamba 07:00

DİJİTALLEŞME GÜNÜ YAPILDI

Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörlüğü tarafından organize edilen "Dijitalleşme Günü" adlı etkinlik Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörlüğü tarafından organize edilen "Dijitalleşme Günü" adlı etkinlik Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Gümüş, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Samanlı, Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri 4.0 Koordinatörü Prof. Dr. Hilmi Yüksel, SadeLabs şirketinden Co-Founder Hasan Erkan ve İ4 Bilişim şirketinden Co-Founder Gülfer Akgün, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Gümüş; dijitalleşmenin globalleşen dünyada büyük bir öneme sahip olduğunu, doğu ve batı arasındaki rekabetin üretim alanında yoğunlaştığının altını çizdi.

 

Bir Devrimle Karşı Karşıyayız

Endüstri 4.0 ile toplumu bekleyen yenilikler konusunda çalışmalar yürüttüklerini ve belli bazı stratejik planlar hazırladıklarını, gelişen teknolojinin bir devrim yarattığını belirten Prof. Dr. Hilmi Yüksel; dijitelleşme sürecinde neler yapıldığını, toplumların nasıl bir yol izlediğini, teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkacak robotik sistemleri, endüstrinin sanayideki konumuna değindi.

 

Firmalar Dijitalleşiyor

Etkinliğin ikinci oturumunda sunum yapan Hasan Erkan; artık her nesnenin internete küçük bir çiple bağlanılabildiğini ve internet üzerinden takip edilebildiğinden bahsetti. Firmaların dijital dönüşümüne yardımcı olduğunu belirten Erkan, bluetooth kablo teknolojisi, donanım teknolojisi ve yazılım hakkında bilgiler verdi.

 

Her Nesnede Teknoloji

Gülfer Akgün ise şirket olarak dijital dünyanın yakın takipçisi olduklarını ve bu anlamda iş stratejilerini geliştirdiklerini anlattı. Soru-cevabın ardından etkinlik Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Gümüş'ün, konuşmacılara teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.

ENDÜSTRİ 4.0 ÇAĞIMIZIN YENİ TRENDİ

Endüstri 4.0, teknolojilerin ve değer zinciri organizasyonları kavramlarının kolektif bir bütünüdür. Siber-Fiziksel sistemlerin kavramına, nesnelerin, internetine ve hizmetlerin internetine dayalıdır. Bu yapı akıllı fabrikalar vizyonunun oluşmasına büyük katkı sağlar. Endüstri 4.0 genel olarak aşağıdaki 3 yapıdan oluşmaktadır.

Endüstri 4.0 ile modüler yapılı akıllı fabrikalar kapsamında, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflenmektedir. Nesnelerin interneti ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecektir. Hizmetlerin interneti ile hem iç hem de çapraz örgütsel hizmetler sunulacak ve değer zincirinin kullanıcıları tarafından değerlendirilecektir.

HABER: HALİL ASLAN

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.