Uşak Ufuk
19 Ağustos 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyabet günü için açıklama yaptı
19 Kasım 2018 Pazartesi 09:23

Diyabet günü için açıklama yaptı

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, diyabet günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, diyabet günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Uşak Valiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Kainatın en değerli varlığı olan insan; insanın en değerli hazinesi ise sağlıktır. Günümüzde teknoloji çok ilerlemiş olmasına rağmen maalesef insanlar bir çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabilmekte ve bunların bir kısmının da ortadan kaldırılması mümkün olmamaktadır. İnsülin hormonunun yokluğu veya yetersiz olması durumunda kan şekerinin  yükselmesi ile ortaya çıkan diyabet hastalığı da bunlardan birsidir. Diyabet hastalığının çeşitli belirtileri olmakla birlikte bu belirtiler kişiden kişiye değiştiği için bilhassa 45 yaş üstü olmak üzere tüm vatandaşların mutlaka sağlık kuruluşlarında test yaptırmaları çok önemlidir” dedi. 

 doktor tavsiyelerine uyarak düzenli olarak tedavilerine devam etmeli, egzersizler yapmalı

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “Yakın aile bireylerinde diyabet rahatsızlığı olanlar, kalp-damar rahatsızlığı bulunanlar, obezite hastaları, hipertansiyon hastaları, kan yağı yüksek olanlar, gebelikte diyabet geçirenler, düşük veya ölü doğum yapanlar ile 45 yaş üstü kişiler diyabet açısından riskli kişilerdir. Diyabet hastalığı, beraberinde böbrek rahatsızlıkları, kalp-damar bozuklukları, beyin damarı bozukluları, göz bozuklukları, kemik kaybı, sinir hasarı, diyabetik ayak gibi sorunları da getirebildiğinden üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir sağlık problemidir. Herhangi bir hastalıkla en iyi mücadele o hastalığa yakalanmamak için tedbirli olunmasıdır. Diyabet rahatsızlığına yakalanmamak için de dengeli ve sağlıklı beslenmek, düzenli spor yapmak, fazla kilolardan kurtulmak en etkili yöntemlerdir.  Buna rağmen bu rahatsızlığa yakalanmış kişiler de doktor tavsiyelerine uyarak düzenli olarak tedavilerine devam etmeli, egzersizler yapmalı, her gün en az iki kez kan şekerini ölçmeli, doktorun önereceği gıdalarla düzenli beslenmeli ve sık sık dinlenmelidir”.

 ‘Türkiye Diyabet Programı 2015-2020’ uygulanmaktadır

“Ülke olarak son yıllarda gerçekleştirdiğimiz reformlar ile Türkiye Cumhuriyeti sağlık alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri konumuna yükselmiştir” diyen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanlığımız, toplumda diyabet farkındalığının artırılması, gelecek nesillerin diyabetten korunması ve tanı konulan hastalara sunulan diyabet bakım kalitesinin yükseltilmesi noktasında çok önemli çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda, komplikasyonların ve diyabete bağlı ölümlerin azaltılmasını amaçlayan ‘Türkiye Diyabet Programı 2015-2020’ uygulanmaktadır.  Diyabet, Dünya Sağlık Örgütünce de öncelikle mücadele edilmesi gereken hastalıklar arasında görülmekte olup  diyabet farkındalığını arttırmak amacıyla tüm dünyada 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesilesiyle, diyabet hastalarımıza acil şifalar diler, yaşantılarını sorunsuz ve esenlik içinde geçirmelerini temenni ederim.” HALİL ASLAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ