Uşak Ufuk
08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DOKUMA EVİNİ AÇTI
28 Ocak 2020 Salı 07:00

DOKUMA EVİNİ AÇTI

DOKUMA EVİNİ AÇTI

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan, "Dokuyan Eller Halı-Kilim Evi" hizmete açıldı. 

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Emniyet Müdürü Mesut Gezer ve protokol üyelerinin katıldığı açılış törenine vatandaşlardan da ilgi vardı. 

 

Tarih incelendiğinde İlimizin

 dokumacılık alanında önemli bir

 merkez olduğunu görmekteyiz

Açılış töreninde bir konuşma yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Dokumacılık Anadolu’da yüzyıllardır süregelen geleneksel Türk el sanatlarından biridir. Hatta dünyada bulunan en eski halının Türklere ait olması Türk kültüründe dokumacılığın değerini ve önemini yansıtmaktadır. Dokumacılık bizim için nesilden nesile aktarılan kültürel bir ‘değerdir’. Tarih incelendiğinde İlimizin dokumacılık alanında önemli bir merkez olduğunu görmekteyiz. Uşak’ta dokunan el emeği kilim ve halılar kalitesiyle dünyada göz doldurmuş, ülkemizde ve dünyada yöneticilerin saraylarına kadar girmeyi başarmıştır.Dolayısıyla Uşak halıları Türk kültürünü yansıtan; Türk insanının duygu, düşüncelerini ve yaşantılarını ilmek ilmek nakşettiği,geçmişten bugüne yaşattığımız bir eserdir” dedi. 

 

İl Özel İdaresi tarafından 

restorasyonutamamlanan yeni binasında faaliyetine devam etmektedir

“Bizim amacımız asırların vermiş olduğu deneyimle köklü bir dokumacılık geleneğinin eseri olan Uşak halılarını, hem ülkemizde hem de dünyada daha iyi tanıtmak ve geniş bir ekonomik pazara dönüştürmektir.” diyen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle söyledi: “Geçtiğimiz yıl açılışını yaptığımız, Dokuyan Eller Halı-Kilim Evi, bugün İl Özel İdaresi tarafından restorasyonutamamlanan yeni binasında faaliyetine devam etmektedir.  Dokuyan Eller Halı-Kilim Evi,hem eski Uşak evleri hem de dokumacılık kültürünü yaşatmak, atalarımızın mirasını korumak açısından önemlidir.  El emeği Uşak Halıları, istihdam ettiğimiz kadınlarımız tarafından orijinalliğinden ödün verilmedendokunmaktadır. Verdiğimiz çaba sonucu Uşak Halılarının tanıtılmasına ve geniş bir ekonomik pazara dönüşmesine dair hedeflerimize ulaşacağımıza inancım tamdır” dedi. 

HABER: HALİL ASLAN

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.