Uşak Ufuk
17 Ağustos 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dolar, 10 TL olur mu?
28 Mart 2019 Perşembe 08:20

Dolar, 10 TL olur mu?

Dolar, 10 TL olur mu?

-Son dönemlerde piyasada (piyasa öyle BİST MİST gibi büyük ekranlı yerler değil, bildiğin sokak, kahve, park veya bahçe) en çok, ‘Seçimden sonra gör, dolar 10 TL’ ile başlayan ve ‘Neyse yapacak bir şey yok, hayırlısı’ ile biten cümleler yumağı konuşuluyor.

Dünyayı saran ağın (world-wide-web) yani yine bildiğimiz www.’nin bize sunduğu ve yakında devletlerin sigara paketlerinde olduğu gibi, ‘RUH SAĞLIĞINA ZARARLIDIR’ şeklinde uyarı yazılarını zorunlu kamu spotuna dönüştüreceği sosyal medyada pompalananlar, güzel milletimizin nereden beslendiğini gözler önüne seriyor.

Youtube’e girin ve orada her gün sırf hit almak için ‘İŞTE KORKUTAN SENARYO: DOLAR 31 MART’TAN SONRA 10’, ‘AHANDA AYVAYI YEDİK’ şeklinde binlerce başlığı ve altına iliştirilmiş videoyu görürsünüz.

Ya da vazgeçilmezimiz facebook’ta dolaşan onlarca saçma sapan bilgilere rastlamanız da mümkün. Sonuçta okumayan ve araştırmayan bir toplum haline geldik ve gücümüzü dedikodulardan almaktayız.

Önceleri, sadece gazete okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışanları küçümserlerdi. Derlerdi ki ‘-Hayatım biraz vizyoner ol, kült dergiler oku, kitaplar oku...’

Şimdi ise, gazete okumak entelektüel bir aktivite haline geldi. Artık haberler ve gündem sosyal medyadan takip ediliyor ve sadece haberlerin başlıkları okunuyor. Yani insanımız sadece ‘SEÇİMDEN SONRA DOLAR 10 TL, İŞTE FELAKET SENARYOSU’nu okuyup ekranı baş parmağıyla kaydırıyor…

Biz yine de enseyi karartmayı doğru bulmayanlardanız ve bu konuda Fitch’in yıl sonu dolar tahmin raporunun iyi okunması taraftarıyız. Yanlış hatırlamıyorsam, ciddi bulduğum ve takip ettiğim Atilla Yeşilada da bu tip büyük felaket senaryolarını doğru bulmadığını ifade etmişti.

         Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurulu Fitch de dün bir rapor yayınladı ve doların 2019 ve 2020 dönemi için 5,70 ve 5,90 aralığında olacağını bildirdi. Bu rakam dünya genelinde yaşanan bir daralma ve Türkiye’nin yaşadığı özel sorunlar harmanlanarak ortaya kondu.

Bu rakamlara iyimser bakıyor muyum? Elbette hayır. Çünkü doların 4 liranın üzerinde olması, ekonomi için pek doğru değil. Fakat dolardaki yükselişin temel sebebi, ülkemizde üretimin azalması ve Türk Lirası’nın tüm para birimleri karşısında değer kaybetmesi.

Bizim için olumlu diyeceğimiz gelişmeler ne? Bir defa FED’in faiz artırımı konusunda temkinli yaklaşması.

‘ULA BU FED NE OLİYYY?”.

Hani parayı pangaya goyuyonuz sonra feize para gazanıyonunuz ya. Ahanda bu FED, feizin ne gadar olacağına garar veren yir dimek…

FED faiz artırır ve parayı pahalıya alırsa, haliyle pahalıya satar. Alış fiyatı satış fiyatına göre de dolar yükselir. Doların yükseldiği yerde ne olur, en büyük zararı yine Amerika görür.

Çünkü Amerika, sana mal satmak ister ve baktı ki dolar aldı başını gidiyor, hemen müdahale eder. Çünkü doların yüksek olduğu yerde, gelişmemiş toplumlar kendi çözümlerini üretmeye başlar ve bu bir emperyalist ülke için hiç de istenmeyen bir durumdur.

         Neticede dolar, çok büyük bir siyasi gelişme olmadığı müddetçe öyle 10 liralara falan çıkmaz. Bunun altını çizmekte yarar var, çünkü ekonomik tahminler anlık değişir ve beklenmeyen hadiselere göre fikirler revize edilebilir.

         Ayrıca 31 Mart’ta göreve yeni bir hükümet gelmeyecek. Bulunduğunuz mahallenin muhtarı, belediye başkanı veya encümen üyeleri değişecek. Ha onlar da zaten amirin veya memurun hazırladığı evraklara imza atacaklar. Park, bahçe bilemedin kanalizasyon döşeyecekler.

Köy muhtarının ‘ÇIKARIN LAN ŞU DOLARI 10 LİRAYA, GÖRSÜN MİLLET EBESİNİN BİLMEM NEYİNİ’ diyeceğini hiç sanmıyorum…

         KALIN SAĞLICAKLA…  ALİ ARASLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ