Uşak Ufuk
19 Ağustos 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Engelliler Günü için açıklama yaptı
04 Aralık 2018 Salı 07:41

Dünya Engelliler Günü için açıklama yaptı

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Usak.gov.tr adresi üzerinden basına ve kamuoyuna resmi bir açıklama yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Engelli vatandaşlarımız ‘Önce İnsan’ anlayışına sahip olan aziz milletimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Devlet ve millet olarak  her konuda engelli vatandaşlarımızın yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem vermekteyiz. Devlet olarak bize düşen, engelli vatandaşlarımızın haklarını gözeterek, karşılaştıkları sıkıntıları asgari düzeye çekmektir. Bu kapsamda devletimiz son yıllarda birçok alanda olduğu gibi engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin en üst seviyelere çıkarılması anlamında da reform niteliğinde düzenlemeler yapmıştır. 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile yapılan yasal düzenlemelerin ardından 2010 yılındaki Anayasa değişikliği ile bu reform süreci bir üst aşamaya taşınarak, engellilere yönelik pozitif ayrımcılık anayasal güvence altına alınmıştır” dedi. 

 Bu kapsamda ilimizde Valiliğimiz ve bağlı kamu kurumları eliyle önemli hizmetler sunulmaktadır

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Sosyal Devlet olma anlamında dünyanın en önde gelen ülkelerinden olan Türkiye Cumhuriyeti, engellilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi; sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi konusunda örnek gösterilecek bir konuma ulaşmış; engelli vatandaşlarımıza sunulan eğitim, sağlık, kültür ve rehabilitasyon hizmetlerinde büyük ilerlemeler sağlanmıştır. Bu kapsamda ilimizde Valiliğimiz ve bağlı kamu kurumları eliyle önemli hizmetler sunulmaktadır. Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz aracılığı ile bakıma muhtaç bedensel, ruhsal ve zihinsel düzeyde ağır engelli vatandaşlarımıza kurum bakımı ve evde bakım hizmeti verilmektedir. İlimizde özel zihinsel engelli bakım merkezinde 17, Özel Ruhsal Engelli bakım Merkezinde 67, Engelsiz Yaşam Merkezinde 100 engelli vatandaşımıza yatılı bakım hizmetleri verilmektedir” dedi. 

meslek edindirme kurslarında engelli derneklerimizin taleplerine öncelik verilmektedir

“Ayrıca bakıma muhtaç düzeydeki ağır engellilere yönelik sunulan, engellilerin aile bağlarını koparmadan, kendi aile ortamlarında bakımını sağlayan evde bakım hizmeti kapsamında bu gün itibariyle 1782 engelli vatandaşımıza aylık 1177 TL ücret tutarında bakım ücreti ödenmek suretiyle evde bakımları sağlanmaktadır” diyen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “2022 sayılı yasa kapsamında ilimizde toplam 2383 vatandaşımız engelli maaşı almaktadır. Engelli vatandaşlarımızın istihdamlarına yönelik meslek edindirme kurslarında engelli derneklerimizin taleplerine öncelik verilmektedir. İŞKUR'a Aralık 2018 başı itibariyle kayıtlı engelli işsiz sayısı 1397 kişi olup 2018 yılı içerisinde işe yerleştirilen engelli işgücü sayısı 176'dır.  Bu çalışmaların yanında, kamuya açık binaların ve alanların erişilebilirliğin sağlanması, bu konuda gerekli denetimlerin ve müeyyidelerin uygulanması amacıyla Kanun kapsamında Valiliğimizce oluşturulan, ‘Erişilebilirlik Değerlendirme Komisyonu’ çalışmalarına devam etmektedir. Sağlık problemi nedeniyle örgün eğitim kurumlarından doğrudan yararlanamayacak durumdaki 29 öğrencimiz, evde eğitim hizmetlerinden yararlanmaktadır.”

özel eğitim sınıflarında eğitim gören 268 özel gereksinimli öğrencimize, ücretsiz taşıma 

ve yemek hizmeti verilmektedir

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “İlimizdeki özel eğitim okulları ile özel eğitim sınıflarında eğitim gören 268 özel gereksinimli öğrencimize, ücretsiz taşıma ve yemek hizmeti verilmektedir. Devletimizin bu alanda yaptığı düzenleme ve çalışmaların yanı sıra engelli vatandaşlarımızı eğitim, sanat ve spora teşvik etmek; kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri kaldırmak; sorunlarının çözümünde onlara destek olmak hepimizin görevidir. Onların, spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dâhil olmak üzere hayatın her alanında zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizlere örnek olmakta ve bizleri gururlandırmaktadır.  Bunun en güzel örneğini Avrupa şampiyonluğunun ardından geçtiğimiz günlerde Dünya ikincisi olan Ampute Milli Futbol Takımı oyuncuları göstermiştir. Doğuştan sağ ayağı olmayan Ampute Milli Futbol Takımı oyuncusu Feyyaz Gözüaçık’ın, ‘Maçlarda, kendimi eksik hissetmiyorum, 81 milyon benim sağ ayağım olarak bana güç katıyor.’ sözü azimle mücadelenin engel tanımadığını ve milletimizin engelli vatandaşlarımızın her zaman yanında olduğunu, en güzel şekilde özetlemektedir. Bu özel günde düzenlenen etkinliklerin, yılmadan azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizin sorunları hususunda toplumsal duyarlılığı arttırmasını temenni ediyor, ‘Engelsiz Bir Türkiye’ hedefine ulaşmak ümidiyle bütün engelli vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum” ifadelerini kullandı.

HABER: HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ