Uşak Ufuk
20 Haziran 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ebabil kuşuna hayat verdi
31 Ekim 2018 Çarşamba 09:16

Ebabil kuşuna hayat verdi

Ömrünün tamamını uçarak geçiren ebabil kuşunun ‘Boz ebabil’ türünün bir mensubunu, evinin bahçesinde bulan Uşak Özel Kanyon Koleji 10’uncu sınıf öğrencisi Teoman Kaya (15), evinde bir gün bakıma aldığı kuşu, ertesi sabah tekrar özgürlüğüne kavuşturdu.

Ömrünün tamamını uçarak geçiren ebabil kuşunun ‘Boz ebabil’ türünün bir mensubunu, evinin bahçesinde bulan Uşak Özel Kanyon Koleji 10’uncu sınıf öğrencisi Teoman Kaya (15), evinde bir gün bakıma aldığı kuşu, ertesi sabah tekrar özgürlüğüne kavuşturdu. Hilal Kent Sitesi’ndeki evinin bahçesinde, dün gece yerde çırpınan bir ebabil kuşu gören Teman Kaya, yakaladığı kuşu, bir kutunun içine koydu ve evde dinlenmeye aldı.

Uçamayan ebabil kuşunu, evimizde dinlendirdik ve kendine gelmesini bekledik

Bir gece evinde dinlendirdiği ebabil kuşunu, ilk bulduğunda kendine getirmeye çalıştığını ifade eden Teoman Kaya, “Uçamayan ebabil kuşunu, evimizde dinlendirdik ve kendine gelmesini bekledik. Bu halde bıraksaydım, belki de ölecekti ve buna vicdanım razı olmadı. Ebabil kuşlarıyla ilgili bilgilere baktım ve ömürlerinin tamamını uçarak geçirdiğini gördüm. Bu nedenle onu özgürlüğüne kavuşturmam gerektiğini düşündüm ve uçacak hale geldiğini anladığımda, doğaya yani özgürlüğüne bıraktım” dedi.

KIŞ DÖNEMİNDE SOKAK HAYVANLARINA DESTEK OLUNMASI GEREKİYOR

Teoman Kaya, hayvanları çok sevdiğini ve diğer sokak hayvanlarına da önümüzdeki kış döneminde destek olunması gerektiğini ifade etti. Teoman Kaya, “Sokaktaki hayvanlara elimizden gelen yardımı her zaman yapmalıyız. Bilhassa da soğuk havaların hakim olduğu kış aylarında. Vücudu hem soğuktan koruyup hem de yaşamsal aktiviteleri devam ettirebilecek enerjiyi korumak sokak hayvanları için oldukça zor. Her gün bir lokma yiyecek, bir damla su bulabilmek için belki kilometrelerce yürüyor ama bulamıyorlar. 

Sokaktaki hayvanlarar için kapınızın önüne, eğer koyamıyorsanız da biraz öteye bir kap mama bir kap su yerleştirin. Kedi/köpek mamalarından alamıyorsanız bile artık yemekleri çöpe dökmek yerine bir kabın içine koyup sokak hayvanlarının yiyebilmesi için bırakabilirsiniz, bıraktığınız yiyeceklerin içinde tatlı, baharatlı ya da onlar için zehirli olabilecek şeyler olmamasına özen gösterin. 

EBALİK KUŞU HAKKINDA: Ebabil kuşu, bütün ömrünü uçarak geçiren, sadece üremek için yere inen, sağangiller (Apodidae) familyasından bir kuş türüdür. Birçok kişi tarafından kırlangıçla karıştırılan bu kuş türü, aslında kırlangıçtan farklı bir türdür. Kırlangıçlar gibi doğada yaşamayı sevmeyen, daha çok yerleşim yerlerini tercih eden ve beton bina ile yüksek yapılara yuva yapmayı tercih eden bir kuş türüdür. Ebabil kuşlarını kırlangıçlardan ayıran diğer bir özellik ise, kırlangıçlar gibi elektrik tellerine veya ağaç dallarına tünemezler. Yuvalarını daha çok evlerin çatılarına görünmeyen köşelere yaparlar. Ülkemizde ebabil kuşunun 4 farklı türü yaşamaktadır. Bunlar; koyu kahverengi ebabil, boz ebabil, küçük ebabil ve ak karınlı ebabildir

ÖZEL HABER: ALİ ARASLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ