Uşak Ufuk
14 Ağustos 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim Bir Sen: Enflasyona yenik düştük
08 Şubat 2021 Pazartesi 07:04

Eğitim Bir Sen: Enflasyona yenik düştük

Eğitim Bir Sen: Enflasyona yenik düştük

Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, toplu sözleşmede verilen enflasyon farkının memurların alım gücünün düşmesine engel olmadığını, maaşlardaki kayıpların telafisi için seyyanen zam yapılması gerektiğini bir kez daha yeniledi. 

Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, Memur-Sen’in seyyanen zam talebini bir kez daha dile getirdi. 5. Dönem Toplu Sözleşme’de Memur-Sen’in imza atmadığı zam oranlarını hatırlatan Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara,, “Geldiğimiz nokta itibarıyla 2020 yılı sonunda yüzde 14,6 oranında bir enflasyon ortaya çıktı. Sadece bir yılda gerçekleşen bu enflasyon oranı, iki yıllık süre için bize teklif edilmiş rakamın üstünde çıkmış. Toplu sözleşmede enflasyon farkı doğal olarak yansıtıldı ancak verilen bu fark memurun alım gücünü koruduğu anlamına gelmiyor, bizim zam aldığımız anlamına gelmiyor” dedi.

Verilen enflasyon farkının memurun maaşlarının erimesine engel olamadığının altını çizen Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, “Yüzdelik olarak verdikleri zam bir iki ay içinde enflasyonun altında kaldığı için o fark memurun alım gücünü düşürüyor. Toplu sözleşme sürecinde ortaya koyduğumuz refleksin ne kadar doğru olduğunu görmüş olduk. Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi ile piyasanın gerçekliği arasında çok ciddi fark var. Bu kaybı telafi etmek için en düşük memur maaşının yüzde 10’u kadar tüm kamu görevlileri için bir seyyanen zam yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşmeye kadar seyyanen zam müjdesini beklediklerini, aksi takdirde benzer kayıpların ve sorunların yaşanacağını kaydeden Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, söz konusu talep için yetkili konfederasyon olarak çalıştıklarını belirterek, “Toplu sözleşmeye kadar memurların alım gücündeki düşüklüğünün önüne geçilebilmesi için 400 TL seyyanen zam yapılması gerektiğini her fırsatta söylüyor ve görüşmelerimizde bu konuya özel başlık açıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı ile yaptığımız görüşmede de bunun altını çizdik. Ümit ediyoruz ki, toplu sözleşme sürecine girilmeden bu konuda bir adım atılır” ifadelerini kullandı.

BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.